Jump to content

Šeki snima, pazi se

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Šeki snima, pazi se
Skeda:SekiSnima-Front.jpg
Regjia ngaMarijan Vajda
Shkruar ngaDragutin Dobričanin
ProdhuesiJadran Film
LuajnëDragoslav Šekularac
Lola Novaković
Pavle Minčić
Aleksandar Stojković
Zoran Longinović
Fraho Konjhodžić
MontazhiLjerka Stanojević
MuzikaDarko Kraljić

Kompania prodhuese
Milorad Marković
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
100 minuta
ShtetiFPR Yugoslavia
GjuhaSerbo-Kroatisht

Šeki snima, pazi se ( anglisht : Šeki po filmon, kujdes! ) është një film komedi jugosllav me regji nga Marijan Vajda. U lëshua në vitin 1962.

Duke marrë parasysh yllin e futbollit Dragoslav Šekularac (i mbiquajtur Šeki, pra titulli i filmit) ishte ndoshta superylli i parë sportiv në Jugosllavi, fama e të cilit i kapërceu kufijtë sportivë, popullariteti që gëzonte gjatë lulëzimit të tij të lojës ishte arsyeja kryesore që u shfaq Šeki snima, pazi se . Filmi ishte i lidhur me futbollin dhe u ndërtua rreth personalitetit të tij publik.

Filmi shfaqi ikona të tjera kulti të muzikës pop në role më të vogla si këngëtarja Lola Novaković, grupi Sedmorica mladih dhe aktori Jovan "Burduš" Janićijević.