Lola Novakovic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zorana " Lola " Novaković (25 prill 1935 – 3 prill 2016) ishte një këngëtare serbe, jashtëzakonisht e njohur gjatë viteve 1960 dhe në një shkallë më të vogël në vitet 1970. Ajo ka lindur në Beograd, Mbretëria e Jugosllavisë . Ajo përfaqësoi Republikën Socialiste Federative të JugosllavisëFestivalin Europian të Këngës1962, ku përfundoi e katërta. [1]

Në vitin 1962, ajo luajti në Šeki snima, pazi se, një komedi e plotë e frymëzuar nga sensacioni i futbollit Dragoslav Šekularac .

Ajo vdiq më 3 prill 2016, disa javë para ditëlindjes së saj të 81-të. [2]

  1. ^ Raykoff, Ivan; Tobin, Robert Deam (2007). A song for Europe: popular music and politics in the Eurovision song contest. Ashgate Publishing, Ltd. fq. 88. ISBN 978-0-7546-5879-5. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2023. Marrë më 23 maj 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Preminula legendarna pevačica Lola Novaković". Arkivuar nga origjinali më 2019-04-02. Marrë më 2016-04-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)