1340

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


1337 - 1338 - 1339 - 1340 - 1341 - 1342 - 1343

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Evropa ka rreth 74 milionë banorë.
  • Rusi shpërbëhet Ukraina pas rënies së dinastisë Romake.
  • Betejë midis flotave (tregtare) angleze dhe franceze, e cila mbaron me Luftën e Sluis ku fiton pala angleze. Francezët pothuajse shpartallohen. Të dy komandantët e palëve kundërshtare vriten në luftim.
  • Dështon kryqëzata për në Jerusalem.
  • 26 janar Mbreti Eduard i III i Anglisë shpallet mbret i Francës.
  • Një prej bijve të Kristoferit të II-të të Danimarkës zgjidhet në fron dhe mbretëron për 8 vjet si Valdemar IV i Danimarkës.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]