Grusht shteti bullgar 1886

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pallati i Knyaz Alexander, ku u burgos nga komplotistët e grushtit të shtetit të vitit 1886

Pushteti bullgar i 1886, i njohur gjithashtu si grushti i shtetit të 9 gushtit ishte një përpjekje e Knjaz Alexander Battenberg në Principatës së Bullgarisë, e kryer në 9 gusht të vitit 1886. Edhe pse i pasuksesshëm, ngjarja çoi në rrëmbimin e Aleksandër Battenberg. [1]

Prapaskenat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Luftës Ruso-Turke (1877–78) Bullgaria u çlirua nga sundimi otoman dhe Knyaz Alexander Battenberg u zgjodh në 1879 si Princ i Bullgarisë me kërkesë të Tsar Rus, xhaxhai i tij, Aleksandri II . Ky i fundit u vra në vitin 1881 dhe u pasua nga konservatori Aleksandri III .

Marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Rusisë u ndien pas bashkimit bullgar me Rumelinë Lindore në 1885, e cila nuk ishte aprovuar nga Rusia. Para Luftës pasuese Serbo-Bullgare, Rusia kishte tërhequr oficerët e saj ushtarakë, të cilët kishin komanduar të gjitha njësitë më të mëdha të ushtrisë bullgare deri në atë kohë.

Qarqet Rusofile në vend e morën Knyaz Alexander Battenberg përgjegjës për përkeqësimin e marrëdhënieve me Rusinë. Rusofilët kishin vlerësuar rolin e Rusisë në mbështetjen e rivendosjes së Bullgarisë si një shtet në kufijtë, premtuar nga Traktati paraprak i Shën Stefanit .

Goditja e befasishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpallja e abdikimit të Alexander Battenberg.

Në prag të 8 deri në 9 gusht 1886 Aleksandër Battenberg u arrestua në pallatin e tij në Sofje, u detyrua të nënshkruajë një dekret për heqjen e tij, dhe u internua nga Bullgaria në Rusi me varkë. Megjithatë, grushti i shteti nuk u mbështet nga shumë oficerë dhe politikanë bullgarë, përfshirë shefin e Asamblesë Kombëtare, Stefan Stambolov . Një grusht shteti , i udhëhequr nga Sava Mutkurov, u organizua në Plovdiv dhe anëtarët e grushtit të shtetit origjinal u izoluan shpejt. Më 17 gusht 1886, Alexander Battenberg u kthye në Bullgari, por mbretërimi i tij zgjati vetëm deri më 26 gusht 1886, kur ai hoqi dorë nga njohja e tij në përpjekje për të qetësuar krizën në marrëdhëniet me Rusinë.

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Rusisë vazhduan të ishin armiqësore në vitet pas grushtit të shtetit. Bullgaria zgjodhi një Knyaz të ri më 7 korrik 1887, Ferdinand I të Shtëpisë së Saxe-Coburg dhe Gotha, nipin e Perandorit Austriak dhe një oficer në ushtrinë Austriake. Jeta politike e brendshme e Bullgarisë u mbizotërua gjatë viteve të para të mbretërimit të Ferdinandit nga lideri i partisë liberale Stefan Stambolov, politika e jashtme e së cilës pati një ftohje të theksuar në marrëdhëniet me Rusinë, që më parë shihej si mbrojtësi i Bullgarisë.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Anderson, Frank Marby; Amos Shartle Hershey (1918). "The Bulgarian Revolution of 1885". Handbook for the Diplomatic History of Europe, Asia, and Africa 1870-1914. Washington, DC: National Board for Historical Service, Government Printing Office. ff. 119–122. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)