2012 (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
2012
Regjia ngaRoland Emmerich
Shkruar ngaRoland Emmerich
ProdhuesiHarald Kloser
Mark Gordon
Larry Franco
LuajnëJohn Cuscak
Chiwetel Ejiofor
Amanda Peet
Thomas McCarthy
Denny Glover
Oliver Plat
KinematografiaDean Semler
MontazhiDavid Berner
Peter S.Eliott
MuzikaThomas Wanker

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaColumbia Pictures
Data e publikimit
11 Novemer 2009
Kohëzgjatja
158min.
ShtetetShtete e Bashkuara
Kanada
GjuhaAnglishtja

Ngjara e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2009, Adrian Helmsley (Chiwetel Ejiofor), një gjeolog amerikan, vizita Astrofizikanti Dr Satnam Tsurutani (Jimi Mistry) në Indi dhe mëson që neutrinot nga një shpërthim masiv diellore janë duke shkaktuar temperaturë të kores së tokës, për të rritur. Adrian informon Shtëpisë së Bardhë, Shefi i Shtabit të Carl Anheuser (Oliver Platt) dhe Shtetet e Bashkuara Presidenti Thomas Wilson (Danny Glover) se kjo do të shkaktojë një zinxhir katastrofike të fatkeqësive natyrore.

Në 2010, Wilson, së bashku me udhëheqësit e tjerë ndërkombëtarë, fillon një projekt sekret për qëllim të sigurojë mbijetesën e njerëzimit. Rreth 400.000 njerëz janë zgjedhur për bordin e anijeve të quajtur "Arks" që janë ndërtuar në Cho Ming, Tibet, në Himalajet. Fonde shtesë për këtë projekt është ngritur nga shitja e biletave për sektorin privat për të 1000000000 € për person.

Nga 2011, thesaret e vlefshme e njerëzimit janë të zhvendosur në Himalajet nën maskën e mbrojtjes së tyre nga sulmet terroriste me ndihmën e ekspertëve të artit / First Daughter Dr Laura Wilson (Thandie Newton), kur ajo takohet me lourve Picard drejtori Roland (Patrick Bauchau).

Në 2012, Jackson Curtis (John Cusack) është një fantashkencë shkrimtar në Los Angeles që punon me kohë të pjesshme, si një shofer limuzinë për miliarderi Yuri Karpov (Zlatko Burić). Kate ish-gruaja e Jackson (Amanda Peet) dhe djalin e tyre Nuhu (Liam James) dhe Lilly vajza e tyre (Morgan Lily) jetojnë me të dashurin e Kate-së, kirurg plastike dhe amator pilot Gordon Silberman (Thomas McCarthy).

Jackson merr Nuhut dhe Lilly kampe në Parkun Kombëtar Yellowstone. Pas takimin e tyre me Dr Helmsley, Jackson dhe fëmijët takohen Charlie Frost (Woody Harrelson), i cili pret një shfaqje radio nga parku. Më vonë atë natë, referenca Charlie në Jackson një teori që sugjeron Long Mesoamerican Count Kalendari parashikon se 2012 dukuri është e do të ndodhë. Ai ka një hartë të projektit arkën përveç informacionit në lidhje me zyrtarë të qeverisë dhe shkencëtarë nga e gjithë bota të cilët ishin vrarë pasi planifikuar për të njoftuar publikun mbi projektin dhe apokalips ardhshme.

E kthimit të familjes në shtëpi, si rrit aktivitetin sizmik përgjatë bregut perëndimor të Shteteve të Bashkuara. Jackson rritet dyshimtë dhe qiratë një avion për të shpëtuar familjen e tij. Ai mbledh familjen e tij dhe Gordon si zhvendosje korja e Tokës fillon, dhe ata ikin Los Angeles duke e parë duke përdorur një limuzinë dhe pastaj një Cessna 340 si slides qytet në Oqeanin Paqësor në një tërmet mega që ruptures San Andreas Fault. Si miliona të vdekur në tërmete katastrofale në të gjithë botën, grupi fluturon në Yellowstone për të rimarrë hartë Charlie's, ikin si Caldera Yellowstone shpërthen. Qëndrojnë prapa për të transmetuar ne shperthimin, Charlie është vrarë në këtë shpërthim. Mësoni Arks janë në Kinë, tokat e grupit në Las Vegas. Ata takohen Yuri, me dy djemtë e tij Alec dhe Oleg (Alexandre Haussmann dhe Philippe Haussmann), të dashurën Tamara (Beatrice Rosen) dhe pilot Sasha (Johann Urb). Grupi i siguron një avioni 500 Antonov dhe niset për Kinën. Edhe shkon për Arks në bordin e Air Force One janë Anheuser, Helmsley dhe Laura Wilson. Presidenti Wilson zgjedh të mbetet në Uashington, DC për të adresuar një kohë kombi të fundit. Me të vdekurit Vice President dhe Kryetari i Dhomës zhdukur, Anheuser merr de facto udhëheqjes. Presidenti Wilson është vrarë më vonë nga një megatsunami që dërgon aeroplanmbajtëse USS John F. Kennedy crashing në Shtëpinë e Bardhë.

Duke arritur në Republikën Popullore të Kinës në një ulje përplasje që vret Sasha, grupi është i ndotur nga Ushtria Çlirimtare e Popullit. Yuri dhe bijtë e tij, bileta posedojnë, janë marrë për të Arks. Ndërkohë në Indi Lindore, telefonat Satnam Adrian për ta paralajmëruar atë për një megatsunami që do të arrijnë në vendin e Arks më herët se sa pritej. Satnam është vrarë më pas së bashku me familjen e tij dhe SHBA tjera shkallë Plateau Nampan kur nuk transportin ajror për familjen e tij ka treguar deri. Atëherë familja Curtis, Gordon dhe Tamara janë të zgjedhur nga Nima (Osric Chau), një murg budist në rrugën e tij për të Arks me gjyshërit e tij (Lisa Lu Chang Tseng dhe). Ata pushoj larg me ndihmën e Tenzin Nima vëllai (Chin Han), i cili ka qenë duke punuar në projektin e ekuipazhit arkën e ndërtimit. Si një megatsunami afrohet vend, një shofer ndikim të bëhet paraqitur në mes të ingranazhet e hidraulikë dhomës arkës së, duke parandaluar një portë me konvikt nga mbyllja dhe pasqyrim i anijes në gjendje për të filluar motorët e saj. Në kaosin që pasoi, Yuri, Gordon dhe Tamara janë vrarë, Tenzin është plagosur, dhe arka përmbytjet është vendosur në mëshirë të fatit. Jackson dhe Noeu largoj shoferit ndikimit dhe të ekuipazhit regains kontrollin e arkës, duke parandaluar një përplasje me malin Everest. Pas ujërat e përmbytjes nga tsunami ulet, Arks nisem në lundrim për Kepi i Shpresës së Mirë në Afrikën e Jugut, ku malet e Drakensberg janë rritur në lidhje me nivelin e detit dhe të bëhen malet e lartë në botë. Jackson është pajtuar me familjen e tij dhe Adrian fillon një marrëdhënie me Laura. Filmi përfundon me kamera Humor jashtë për të treguar Afrika në peizazh të ri e Tokës.