45687 Pranverahyseni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
45687 Pranverahyseni
Lloji i objektit Asteroidet redakto këtë në wikidata
Emërtimet e tjera 2000 EK140 ; 1998 YE31
Data e vrojtimit
(Epoka kërkohet)
kërkohet
Deklinacioni kërkohet

Në dritë vizuale (V)
Madhësia e dukshme
13,415 ± 0,182 km
Magnituda absolute
13,1

45687 Pranverahyseni është një asteroidbrezin kryesor të asteroideve.

Ai është emëruar për nder të astronomes amatore Pranvera Hyseni,[1][2], themeluese dhe drejtoreshë e klubit Astronomy Outreach of Kosovo, organizata më e madhe jofitimprurëse e popullarizimit astronomik në vend. Ajo është një ambasadore entuziaste e astronomisë amatore të Kosovës.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

45687 Pranverahyseni është një asteroid në brezin kryesor të asteroideve. U zbulua më 1 mars 2000 në Malet Santa Catalina nga programi CSS. Ai ka një orbitë të karakterizuar nga një bosht gjysmë i madh prej 3.18 AU, një jashtëqendërsi prej 0,11 dhe një inklinacion prej 16,3° në raport me ekliptikën.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pranvera Hyseni, page of SpacefestX Arkivuar 1 dhjetor 2018 tek Wayback Machine (në anglisht)
  2. ^ Kosovo woman, Texas astronomy stars (në anglisht)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]