9604 Bellevanzuylen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
9604 Bellevanzuylen
Lloji i objektitAsteroidet edit this on wikidata
Data e vrojtimit
(Epoka kërkohet)
kërkohet
Deklinacionikërkohet

9604 Bellevanzuylen është një asteroid në brezin kryesor të asteroideve.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

9604 Bellevanzuylen është një asteroid në brezin kryesor të asteroideve. U zbulua më 30 dhjetor 1991 në Observatorin e Haute-Provence nga Eric Walter Elst. Ai ka një orbitë të karakterizuar nga një bosht gjysmëmadhor prej 2,41 AU, një jashtëqendërsi prej 0.14 dhe një pjerrësi prej 5,4° në raport me ekliptikën.[1]

Asteroidi i është kushtuar Belle van Zuylen e lindur në Holandë, e mbiquajtur në rininë e saj Belle de Zuylen, e lindur Isabella van Tuyll van Serooskerken, e ardhmja Isabelle de Charrière (1740 – 1805), është një grua holandeze e letrave që flet frëngjisht. Ajo është e njohur për korrespondencën e gjerë me David-Louis Constant de Rebecque, shkrimtarin Benjamin Constant dhe biografin skocez James Boswell.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "(9604) Bellevanzuylen = 1991 YW". Qendra për Planetët e Vegjël (në anglisht). Marrë më 17 tetor 2015.