9K720 Iskander

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raketa Iskander-M në krahun e djathtë të erektorit të lëshuesit erektorit transportues 9P78-1 të shfaqur në forumin ushtarak-teknik "ARMY-2016".

9K720 Iskander (rusisht: «Искандер»; emri raportues i NATO-s: SS-26 Stone) është një sistem i lëvizshëm i raketave balistike me rreze të shkurtër të prodhuar dhe vendosur nga ushtria ruse. Ato udhëtojnë me një shpejtësi hipersonike terminale prej 2100–2600 m/s (6–7 Mach) dhe mund të arrijnë një lartësi prej 50 km pasi ato shkojnë deri në 500 km. Sistemet e raketave (Искандер-М) synonin të zëvendësonin deri në vitin 2020 sistemet e supozuara të vjetëruara OTR-21 Tochka në ushtrinë ruse.

Iskander ka disa koka të ndryshme konvencionale, duke përfshirë një kokë lufte me municione thërrmuese, një kokë lufte me eksploziv karburant-ajër, një kokë lufte me fragmentim me eksploziv të lartë, një depërtues toke për shkatërrimin e bunkerit dhe një pajisje pulsi elektromagnetik për misionet anti-radar. Raketa mund të mbajë edhe koka bërthamore. Në shtator 2017, projektuesi i përgjithshëm i KB Mashinostroyeniya (KBM) Valery M. Kashin tha se kishte të paktën shtatë lloje raketash (dhe "ndoshta më shumë") për Iskander, duke përfshirë një raketë lundrimi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]