AN 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Antonov An-2
Antonov An-2R on ski Ryabtsev.jpg
Tipi Avion shumërolësh dhe për Spërkatje Agrikulturore
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1947
Përdorur nga Bashkimi Sovjetik
Koreja e Veriut
Kina etj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Oleg Konstantinovich Antonov
Dizenjuar 1946
Prodhuesi Antonov
Hongdu Aviation Industry Group
WSK PZL-Mielec
Shijiazhuang
Prodhuar 1947-2002 (mund të prodhohet ende në Kinë)
Numri ndërtuar 18,000+
Variante Antonov An-3


Specifications (An-2)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orthographically projected diagram of the Antonov An-2
Orthographically projected diagram of the Antonov An-2T

Karakteristikat e përgjithshme

 • Ekuipazhi: 1-2 pilotë
 • Kapaciteti: 12 pasangjerë
 • Gjatësia: 12.4 m (40 ft 8 in)
 • Hapja e krahëve:
  • Krahu i sipërm: 18.2 m (59 ft 8 in)
  • Krahu i poshtëm: 14.2 m (46 ft 9 in)
 • Lartësia: 4.1 m (13 ft)
 • Siperfaqja e krahëve: 71.52 m² (769.8 ft²)
 • Pesha pa ngarkesë: 3,300 kg (7,300 lb)
 • Pesha me ngarkesë: 5,500 kg (12,000 lb)
 • Ngarkesa e nevojshme: 2,140 kg (4,700 lb)
 • Motorri i avionit: 1 × Shvetsov ASh-62IR 9-cilinda i mbingarkuar motorr radial, 750 kW (1,000 hp)

Performanca

 • Shpejtësia maksimale: 258 km/h (139 kn, 160 mph)
 • Shpejtësia normale: 190 km/h (100 kn, 120 mph)
 • Shpejtësia minimale e fluturimit: ~50 km/h (26 knots, 30 mph)
 • Rrezja: 845 km (456 nmi, 525 mi)
 • Lartësia maksimale e fluturimit: 4,500 m (14,750 ft)
 • Shpejtësia e ngritjes(në lartësi): 3.5 m/s (700 ft/min)
 • Konsumi i karburantit: mes. 185-200 l/ore (afë. 49-51 gal/h)
 • Raporti fuqi/peshë: 136 W/kg (0.083 hp/lb)