Aaron Carter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aaron Charles Carter (7 dhjetor 1987 - 5 nëntor 2022) ishte një këngëtare dhe kompozitore amerikane. Ai u bë i famshëm si një këngëtar pop adoleshent në fund të viteve 1990, duke u vendosur si një yll në mesin e audiencës adoleshente dhe adoleshente gjatë viteve të para të shekullit të 21-të, me katër albumet e tij në studio.

Carter filloi të performonte në moshën shtatë vjeçare dhe publikoi albumin e tij debutues të vetëtitulluar në vitin 1997 në moshën nëntë vjeç, duke shitur një milion kopje në mbarë botën. Albumi i tij i dytë Aaron's Party (Come Get It) (2000) shiti tre milionë kopje në Shtetet e Bashkuara dhe Carter filloi të bënte paraqitje të ftuar në Nickelodeon dhe turne me Backstreet Boys menjëherë pas publikimit të albumit. Albumi tjetër i Carter, Oh Aaron, gjithashtu u bë platin dhe muzikanti publikoi atë që do të ishte albumi i tij i fundit në studio në më shumë se 15 vjet, Another Earthquake!, në 2002, i ndjekur nga koleksioni i tij i hiteve më të kërkuara në 2003. Carter u shfaq në Dancing with the Stars, muzikalin e Broadway-t Seussical, muzikalin jashtë Broadway-it The Fantasticks, dhe bëri disa shfaqje të njëpasnjëshme. Në vitin 2014, ai publikoi një single me reperin Pat SoLo, "Ooh Wee". Carter publikoi këngën "Fool's Gold" në 2016, dhe një EP të titulluar Love në 2017. Albumi i tij i pestë në studio, i titulluar gjithashtu Love, u publikua në 2018.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aaron Charles Carter lindi më 7 dhjetor 1987, në Tampa, Florida, ku prindërit e tij, Jane Elizabeth (mbilindja Spaulding) dhe Robert Gene Carter (1952–2017), drejtonin një shtëpi të moshuarish. Familja ishte me origjinë nga Jamestown, Nju Jork, ku lindi vëllai i tij më i madh Nick i grupit të djemve Backstreet Boys. Ai kishte edhe katër motra: motrën binjake Angel, një modele; Bobbie Jean (BJ); Leslie (1986–2012); dhe Xhenxhefili, vajza e babait të tij nga një martesë e mëparshme. Carter ndoqi shkollën fillore Frank D. Miles dhe Shkollën Ruskin në Florida.

Vdekjan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5 nëntor 2022, Carter vdiq në moshën 34 vjeçare, në shtëpinë e tij në Lancaster, Kaliforni. TMZ ishte i pari që raportoi se Departamenti i Sherifit të Qarkut të Los Anxhelosit u tha atyre se Carter u gjet i vdekur në vaskën e tij dhe se trupi i tij u zbulua dhe u raportua në polici nga një kujdestar i shtëpisë. Një përfaqësues i ekipit të Carter tha se shkaku i vdekjes është ende duke u përcaktuar.