Abadan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Abadan është qytet në IranKhūzestānin. Në vitin 1980 kishte 400 000 banorë. Në luftën për kufinjë në mes Irakut dhe Iranit e cila kishte filluar nga shtatori 1980 ishte qytet shumë i sulmuar. Gjatë këtyre sulmeve është dëmtuar rëndë rafineria e naftës më e madhja në botë deri në vitet´80-ta.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]