Jump to content

Abdul-Rahman el-Barrak

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abdul Rahman bin Nasser bin Barak bin Ibrahim El-Barrak (Arabisht: عبد الرحمن بن ناصر بن برّاك بن إبراهيم البرّاك; lindi më 1933) është mysliman selefi.

Në vitin 1994, El-Barrak dhe klerikë të tjerë sauditë u përmendën me emër dhe u vlerësuan nga Osama bin Ladeni për kundërshtim e krye muftiun e atëhershëm Abdulaziz ibn Bazit në "Letrën e hapur tek Ibn Bazit për pavlefshmërinë e fetvas së tij për paqe me jehudët".

Fetvat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Barrak ka tërhequr vëmendjen për lëshimin e fetvatave të diskutueshme, ose dekreteve fetare. Një fetva e tillë bëri thirrje për ndarje strikte gjinore..[1] Fatvaja thotë: "Kushdo që lejon këtë përzierje ... lejon gjëra të ndaluara dhe kushdo që i lejon ata është kafir dhe kjo do të thotë dëbim nga Islami ... Ose ai tërhiqet ose ai duhet të vritet. Sepse ai hedh poshtë dhe nuk e respekton Sheriatin".

Në mars 2008, el-Barrak lëshoi një fetva që dy shkrimtarë për gazetën Al-Riyadh, Abdullah bin Bejad el-Otaibi dhe Yousef Aba al-Khail, duhet të gjykohen për braktisje për "artikujt e saj heretikë" lidhur me kategorizimin e "jobesimtarëve" dhe të vriten nëse nuk pendohen.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Saudi cleric backs gender segregation with fatwa Arkivuar 29 shtator 2017 tek Wayback Machine, Reuters, 2010-02-23
  2. ^ Top Saudi cleric calls for writers' deaths Arkivuar 2016-03-04 tek Wayback Machine Reuters, 2008-03-15