Abdullah ibn Humeid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Abdullah Ibn Humeid, (1908-1981) ishte gjyqtar sauditë dhe imam i Xhamisë së Shenjtë në Mekë. Ai u pasua si imam i Xhamisë së Shenjtë nga djali i tij Salih bin Abdullah el-Humeid (1947-).[1]

Ai është autor i Xhihadi në Kuran dhe Sunnet,[2] i cili e vlerëson xhihadin si "një vepër e cila është shumë e madhe në krahasim me të gjitha veprat e adhurimit dhe të gjitha veprat e mira".[3]

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i tij i plotë është Abdullah bin Muhammed bin Abdul Aziz bin Abdul Rahman bin Husejn bin Hamid.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]