Jump to content

Abraxas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abraxas (Abraksas) njihet nga shkrimet gnostike të Simon Magus, babai i gnostikëve. Thuhet se emri origjinën e ka nga zëvendësimi i emrit të fuqisë së lartë e cila smund të përmendet.[1] Emri i tij lidhet edhe me fjalën abra-kadabra[2] e cila e shpjegon aftësinë e tij.

Si duket Abraxas

Pamja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abraksas duket krejtësisht si demon (djall, dreq). Ai ka një kokë të deformuar zogu, një hojë me vetë një dhëmb dhe një jele si të zhabikut pas kokës.[3]

Aftësia e tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abraksas ka aftësinë e dijes së të "ndaluarës". Pra ai di magji të ndaluar dhe dije e cilën mund ta ndihmoj atë shumë si djall që është. Ai speciaalizon në magjinë dhe dijen e cila asociohet me dhimbje dhe torturë ndaj "armiqëve".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abraksas njihet si një ndër djajt më të vjetër të ferrit. Abraksas, thuhet, se i kishte parë abolethët se si e kishin thirrur meteorët të binin në tokë gjatë kohës që ishte bërë "earthfall", dhe kishte filluar epokën e errët. Me këtë abraksas fitoi magjinë e fundit të errët, fjala e vetme e cila mund të shfaros magjinë.[4]

Shiko[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Abraxas sipas demonicpedia.com". demonicpedia.com (në anglisht).
  2. ^ "Emri Abrax-Abrakadabra" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2019. Marrë më 22 shkurt 2018.
  3. ^ "Pamja sipas pathfinderwiki.com". pathfinderwiki.com (në anglisht).
  4. ^ "Historia sipas pathfinderwiki.com". pathfinderwiki.com (në anglisht).