Abrazioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Abrazioni (lat. abrasio = gërryerje, bartje nëpërmjet fërkimit) është procesi dhe dukuria e veprimit të valëve të ujit të detit dhe të liqeneve në bregun e tyre.

Format abrazive bregdetare krijohen me veprimin e drejtpërdrejtë mekanik të valëve në bregdet, duke krijuar këto trajta kryesore : klifi (faleza), nënshtresa e valës, tarraca bregdetare dhe prerja kontinentale. Format akumulative bregdetare të relievit formohen me grumbullimin e materialet të abraduar (bartur) në zonat e ulëta bregdetare, por edhe materialit të cilin e sjellin rrjedhat ujore. Format kryesore akumulative bregdetare janë : bedemet rërore-lido, tombola, delta etj.

Abrazioni glacial (akullnajor)

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]