Adam Silver

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adam Silver (lindur më 25 Prill 1962) është një biznesmen amerikan, avokat dhe ekzekutiv sportiv i cili është komisioneri i pestë dhe aktual i Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA). Ai u bashkua me NBA në 1992 dhe ka mbajtur pozicione të ndryshme brenda kampionatit, duke u bërë zyrtari kryesor operativ dhe nënkomisar nën paraardhësin dhe mentorin e tij David Stern në 2006. Kur Stern doli në pension në 2014, Silver u emërua komisioneri i ri.

Ndërsa komisioner, liga vazhdoi të rritet ekonomikisht dhe globalisht, veçanërisht në Kinë. Silver bëri tituj në 2014 për të detyruar Donald Sterling të shiste Los Angeles Clippers pasi Sterling bëri vërejtje raciste; më vonë duke e ndaluar atë për jetë nga loja. Silver gjithashtu mori vëmendjen ndërkombëtare për pozicionimin e tij neutral të NBA gjatë protestave të 2019-2020 në Hong Kong.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Silver lindi në një familje hebreo-amerikane dhe u rrit në Rye, New York, një periferi veriore e qytetit të New York-ut në Westchester County. Ai ndoqi shkollën e mesme Rye dhe u diplomua në 1980.

Pas shkollës së mesme, Silver shkoi në Universitetin Duke dhe u diplomua në shkencat politike. Ai u diplomua në 1984 me një diplomë Bachelor të Arteve, pastaj punoi për një vit si ndihmës legjislativ i Les AuCoin, i cili ishte anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të SH.B.A. nga 1975 deri në 1993. Silver më pas ndoqi Shkollën e Drejtësisë në Universitetin e Çikagos, duke u diplomuar në vitin 1988 me një diplomë JD.

Pas shkollës juridike, Silver shërbeu për një vit në gjyqtarin Kimba Wood të Gjykatës së Qarkut të Sh.B.A për Qarkun Jugor të New York-ut dhe më pas u bashkua me firmën ligjore të Cravath, Swaine & Moore si bashkëpunëtor.

Karriera e tij ne NBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para se të bëhej komisioner, Silver ishte Zëvendës Komisioneri dhe Zyrtari Kryesor i NBA-së për tetë vjet. Në atë rol, ai ishte i përfshirë në negocimin e tre marrëveshjeve të fundit të negociatave të lidhjes me Shoqatën Kombëtare të Lojtarëve të Basketbollit, zhvillimin e WNBA dhe Lidhjen e Zhvillimit të NBA, partneritetin me Turner Broadcasting për të menaxhuar pasuritë dixhitale të NBA dhe krijimin e NBA Kina.

Më parë, Silver kaloi tetë vjet si President dhe COO i NBA Entertainment. Që nga anëtarësimi në NBA në 1992, Silver ka mbajtur gjithashtu pozicionet e VP & COO të Lartë, NBA Entertainment, Shefin e Shtabit të NBA dhe Asistentin Special të Komisionerit.

Gjatë kohës së tij me NBA Entertainment, Silver ishte një producent ekzekutiv i filmit IMAX Michael Jordan to the Max, si dhe dokumentarit Whatever Happened to Micheal Ray? Ai gjithashtu punoi në anën e prodhimit të Like Mike dhe Year of the Yao.

Komisioner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 tetor 2012, ai u miratua nga David Stern për të qenë Komisioneri i ardhshëm i NBA kur Stern njoftoi se do të tërhiqej më 1 Shkurt 2014.

Më 25 Prill 2014, TMZ Sports lëshoi një video të pronarit të Los Angeles Clippers, Donald Sterling, duke zhvilluar një bisedë me të dashurën e tij që përfshinte vërejtje raciste. Silver u përgjigj më 29 Prill 2014, duke njoftuar se Sterling ishte ndaluar nga NBA për gjithë jetën. Për më tepër, Silver gjobiti Sterling 2.5 milion dollarë, maksimumi i lejuar sipas kushtetutës së NBA. Argjendi hoqi Sterlingun nga pothuajse të gjithë autoritetin e tij mbi Clippers, dhe u kërkoi pronarëve të votojnë për të përjashtuar Sterling nga pronësia e Clippers. Sterling nuk u lejua të hynte në ndonjë strukturë të Clippers, si dhe të merrte pjesë në ndonjë lojë NBA. Ishte një nga dënimet më të ashpra të vendosura ndonjëherë për një pronar profesionist të sporteve.

Më 13 nëntor 2014, Silver publikoi një artikull të botuar në The New York Times, ku ai njoftoi se ai është në favor të basteve sportive të legalizuara dhe të rregulluara, duke përmendur se ato duhet të "nxirren nga nëntoka dhe në dritën e diellit, ku mund të monitorohet dhe rregullohet në mënyrë të përshtatshme ".

Më 4 tetor 2019, menaxheri i përgjithshëm i Houston Rockets Daryl Morey lëshoi një tweet që mbështeste protestat e Hong Kongut 2019-20. Morey më vonë fshiu tweet-in. Më 6 tetor, Morey dhe NBA lëshuan secili një deklaratë të veçantë duke adresuar tweet-in origjinal; Morey tha se ai kurrë nuk kishte ndërmend që tweet-i e tij të shkaktonte ndonjë shkelje ndërsa NBA tha që tweet-i ishte "për të ardhur keq". Deklaratat tërhoqën vëmendjen dhe kritikat pasuese dypalëshe nga disa politikanë të SH.B.A. Më 7 tetor, Silver mbrojti përgjigjen e ligës ndaj tweet-ave, duke mbështetur të drejtën e Morey për lirinë e shprehjes ndërsa pranoi gjithashtu të drejtën e përgjigjes nga qeveria e dhe bizneset nga Kina. Menjëherë pas kësaj, Silver u përball me një rrezik midis partneritetit të Kinës dhe NBA. Kina u përgjigj negativisht me vendime për të prerë lidhjet nga NBA. Silver tha publikisht, "është e pashmangshme që njerëzit në të gjithë botën - përfshirë nga Amerika dhe Kina - do të kenë pikëpamje të ndryshme mbi çështje të ndryshme ... Nuk është roli i NBA të gjykojë ato ndryshime." Prodhuesi kinez i smartphone Vivo iu përgjigj deklaratave të Silver, duke thënë, "Vivo gjithmonë ka këmbëngulur në parimin që interesi kombëtar është mbi të gjitha dhe kundërshton me vendosmëri çdo vërejtje dhe sjellje që përbën një sfidë për sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial.. sot, Vivo do të pezullojë të gjithë bashkëpunimin me NBA ".

Më 11 Mars, 2020, Silver mori vendimin për të pezulluar sezonin 2019-20 NBA në reagim ndaj pandemisë COVID-19. Më 4 qershor 2020, u njoftua se sezoni do të rinisë për 22 nga 30 skuadrat në NBA Bubble, një investim prej 170 milion dollarësh për të mbrojtur lojtarët, trajnerët dhe përfundimin me sukses të sezonit. Afër fundit të sezonit të rregullt, Silver deklaroi se flluska ishte "më e mirë se ajo që kishim parashikuar".

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2016, Sports Business Journal renditi Argjendin Nr. 1 në listën e saj të 50 Njerëzve me Më Ndikim në Biznesin Sportiv. Në vitin 2015, Silver u emërua Ekzekutiv i Vitit nga Sports Business Journal. Atë vit ai u emërua gjithashtu një nga 100 Njerëzit më me Ndikim të Time dhe një nga 50 Udhëheqësit më të Mëdhenj të Fortune.

Në vitin 2014, ai u emërua Ekzekutiv i Illustruar i Sportit i Vitit.

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argjendi është në Bordin e Administrimit të Universitetit Duke dhe mori Çmimin Alumnus të Dalluar 2016 nga Shkolla e Drejtësisë e Universitetit të Çikagos. Ai është gjithashtu në bordin e Fondacionit të Kancerit Pankreatik të Lustgarten.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Silver është martuar me gruan e tij, Maggie, që nga viti 2015. Ata kanë dy vajza, njëra e lindur në Prill 2017 dhe tjetra e lindur në Maj 2020.