Adea Pula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adea Pula
Informacione
EmriAdea Pula
Lindja07 Maj 1995
PrejardhjaGjakovë, Kosovë


Adea Pula Lindi me 7 Maj te vitit 1995. Gjakovë Ajo duket mjaft e re por njëkohësisht e bukur dhe me linja trupore të përsosura. Adea filloi karrierën e saj si këngëtare për fëmijë, duke argëtuar gjeneratat e reja për vite me radhë. Shkollën fillore dhe të mesme I kreu në Prishtinë ku edhe ishte pjesë e programeve të ndryshme shkollore që mbaheshin në Prishtinë, Gjakovë, Pejë, Prizren e shumë të tjera. Videoklipi I saj I parë ishte “Afrikani tungare“ që u realizua në vitin 2003, kënga e të cilit u shpërblye me çmimin e parë në festivalin “Polifest 2002“. Në 2003 realizoi albumin e saj të parë “Afrika“ ndërsa albumi I dytë u quajt “2 + 2 bëjnë 3“ që doli në Dhjetor të vitit 2004. Adea realizoi bashkëpunime të ndryshme në studio të ndryshme si atë të Naim Krasniqit, Ilir Beranit, Florent Boshnjakut, Burim Krasniqit etj. Pas sukseseve të mëdha në këngët për fëmijë, Adea u largua nga muzika për shkak që ishte koha që ajo të largohej dhe të priste për kohën e duhur kur do të rikthehej pasi të kishte arritur pjekurinë e nevojshme vokale.

Si 13 vjeçare Adea filloi të këndonte për tinejxherë kur edhe ishte pjesmarrëse në “Top Fest 5“ në vitin 2008 me këngën “Tinejxhere jam“. Po krijon këngë të reja dhe sëshpejti do të rikthehet në tregun e muzikës për të rritur. Natyrisht se askujt nuk I ik edhe pamja e saj mahnitëse me vija të përsosura të trupit. Edhe pse ishte një këngëtare për fëmijë po ta shikosh tani nuk mund të besosh se është po ajo Adea e vogël e “Afrikani Tungare“.

Fajin për këtë si duket e ka fitnesi që ajo I është përkushtuar shumë sidomos gjatë kohëve të fundit. Edhe pse muzikën e ka lënë anash për momentin ajo është mjaft aktive në ushtrimet fizike ku edhe poston fotografi të ndryshme kohë pas kohe në rrjetet sociale. Mbase po përgatitet për një rikthim marramendës ku përveç këngëve dhe klipeve të bukura, ti kënaqë simpatizantët e saj edhe me dukjen e saj të përsosur.

Burime të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]