Adeje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adeje
Komunë
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Kanare
Provinca Santa Cruz de Tenerife
Qarku Tenerife
Kryetari i Bashkisë José Miguel Rodríguez Fraga
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 105.95[1] km2
Lartësia 280 m (m.n.d.)
Popullsia 43204[2] banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Adejeros
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 38670
Faqja Zyrtare www.adeje.org


Adeje është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Tenerife, të provincës Santa Cruz de Tenerife, në Ishujt Kanare. Adeje ka 43204[3] banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 105.95[4] km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SUPERFICIE, PERÍMETRO Y ALTITUD DE LOS MUNICIPIOS DE CANARIAS". Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2012. Marrë më 21 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Población en Canarias. Tenerife. 1-1-2009". Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 nëntor 2010. Marrë më 21 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Población en Canarias. Tenerife. 1-1-2009". Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 nëntor 2010. Marrë më 21 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "SUPERFICIE, PERÍMETRO Y ALTITUD DE LOS MUNICIPIOS DE CANARIAS". Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2012. Marrë më 21 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 28°7′V 16°43′P / 28.117°V 16.717°P / 28.117; -16.717