Aeroporti Frankfurt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flughafen Frankfurt
AirportFrankfurt fromair.jpg

Pamje nga aeroporti i Frankfurtit
Aeroporti i Frankfurtit is located in Evropa
Aeroporti i Frankfurtit
Aeroporti i Frankfurtit
Vendndodhja e aeroportit të Frankfurtit
Kodi-IATA FRA
Kodi-ICAO EDDF
Koordinatat 50° 01' 35" Gjer. Ver.
08° 32' 35" Gjat. Lin.
111m mbi nivelin e detit
Itinerari i trafikut
Largësia nga
qendra e qytetit
12 km
Lidhja me shina S-Bahn
Lidhja me rrugë Taxi
Operatori lokal Fraport
Të dhëna bazë
Sipërfaqja rreth 1900 ha
Terminalet Terminali 1, 2
Pasagjerë 52.800.000 (2006)
Transporti ajror 2.050.000 ton (2006)
(posta ajrore=96.889 ton)
Kapaciteti
(pasagjerë në vit)
56 milion në vit
(Terminal 1 + 2)
Të punësuar rreth 13000 direkt
rreth 68.500 të ndryshëm
Sistemi i pistës
xxD/xxM 4000 m
xxM/xxD 4000 m

Vendndodhja dhe trafiku

Aeroporti Frankfurt: (gjermanisht: Flughafen Frankfurt am Main) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit gjerman Frankfurt am Main, dhe njëkohësisht njëri nga shume aeroportet ndërkombëtare të Gjermanisë. Ky aeroport ofron shërbime për transportin civil ajror. Prej këtej mundësohet lidhja me shumë qytete evropiane, si dhe fluturime direkte përtej kontinentit në shumë qytete të botës.

Aeroporti gjendet rreth 12 km në veriperëndim të qendrës se qytetit, si dhe rreth 12 km në jug të qytetit Kelsterbach. Nuk ekziston akoma një linjë hekurudhore direkte, që të mundësoje transportimin e pasagjerëve deri në aeroport. Por është planifikuar përfundimi i lidhjes direkte e aeroportit me S-Bahn (S-Bahn Rhein-Main), e cila do të lehtësojë ndjeshëm fluksin e madh të pasagjerëve.
Koordinatat gjeografike janë: 50°01′35″V, 08°32′35″L

Historia

Kapaziteti dhe Siguria

Infrastruktura

Terminalet

Terminali 1
Terminali 2

Vendet e fluturimit

Shiko dhe këtu

Lidhje të jashtme
Koordinatat gjeografike: 50° 01' 35" Gjer. Ver., 08° 32' 35"  Gjat. Lind.
50° 01' 35" Gjer. Ver., 08° 32' 35"  Gjat. Lind.