Aeroporti Kangding

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Aeroporti Kangding është aeroport që shërben Kangding, kryeqytetin e prefekturës autonom Garzê Tibetan në perëndim të provincës Sichuan, Kinë. Aeroporti ndodhet 40 km në verilindje të qendrës së qytetit. Ndërtimi i aeroportit filloi në shtator 2006 dhe filloi punën më 26 prill 2009.[1]

Aeroporti ndodhet 4,280 metra mbi nivelin e detit. Aeroporti Kangding është aeroporti i tretë më i lartë në botë pas aeroportit Daocheng Yading dhe Qamdo Bamda.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 康定机场正式通航
  2. ^ 西藏阿里昆莎机场迎来首航 为世界海拔第三高