Afrin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Afrin
عفرين
Efrîn
Qytet
noform
Pamje nga Afrin (fotografuar më 2009)
Vendndodhja
Afrin is located in Siria
Afrin
Afrin

Koordinatat: 36°30′30″V 36°52′9″L / 36.50833°V 36.86917°L / 36.50833; 36.86917

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Governorati Aleppo
Distrikti Afrin
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 270 m (m.n.d.)
Popullsia 350,000 banorë (2015)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Koordinatat 36° 30′ 30″ Veri

36° 52′ 9″ Lindje

Afrin (Arabisht: عفرين; Kurdi: Efrin) është qytet në veri të Sirisë. Është pjesë e Governoratit Aleppo. Sidoqoftë që nga viti 2012, qeveria siriane ka humbur kontrollin e qytetit dhe tani është pjesë (de facto) e rajonit autonom të Rojavës. Qyteti ndodhet pranë një ure të rrugës Halepi. Qyteti është i ndarë në dy gjysma të dallueshme nga lumi.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht të vitit 2015, Universiteti i Afrinit filloi mësimin, me programe fillestare në letërsi, inxhinieri dhe ekonomi, përfshirë institute për mjekësi, inxhinieri topografike, muzikë dhe teatër, administratë të biznesëve dhe gjuhës kurde.[1]

Ekonomi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afrin është qendra kryesore e prodhimit të ullirit. Vaji i ullirit dhe tjerrje (tekstil) janë pjesë e industrisë së qytetit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afrin ka një klimë mesdhetare të nxehtë të verës me ndikimet e një klime kontinentale gjatë dimrit me verë të nxehtë të thatë dhe dimër të ftohtë me lagështi dhe herë pas here me dëborë. Temperatura mesatare e lartë në janar është 9 dhe temperatura mesatare e lartë në korrik është 34. Dëbora zakonisht bie në janar, shkurt ose dhjetor. Afrin karakterizohet me shi të bollshëm në muajt e dimrit. Reshjet vjetore varion nga 500 deri në 600 mm dhe norma mesatare e lagështirës është 61%. Afrin ka një klimë të moderuar dhe është e rrethuar me pemë ulliri.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Syria's first Kurdish university attracts controversy as well as students". Al-Monitor. 18 maj 2016. Marrë më 2016-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)