Halepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hyrja e Kinasrinit

Halep ose Alepo (arabisht: حلب Halab) ka qenë qyteti më i madh i Sirisë sipas popullsisë, me 2,132,100 banorë (sipas censusit të 2004). Por tani ky qytet mundet të jetë qyteti i dytë për nga popullata pas kryeqytetit Damaskut, për shkak të Luftrave Civile Siriane. Ky qytet është një nga qendrat urbane më të lashta me banim të vazhdueshëm, Aleppo ka qënë kryeqyteti i dinastisë amorite (1800-1600 p.e.s), i dinastisë arabe Hamdamide dhe qyteti i tretë më i madh gjatë periudhës osmane.[1]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Burime[redakto | përpunoni burim]