Xhamia el-Atrush

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia pas renovimit

Xhamia el-Atrush ( Arabisht جامع الأطروش) E njohur edhe si Xhamia Demirdash, është një xhami në qytetin Sirian të Halepit, e vendosur në jug të Kështjellës, në "el-Axham" rrethinë e qytetit të lashtë, pak metra larg nga Medresesë El-Sultanija . Ajo u ndërtua në fund të shekullit të 14-të, me përpjekjet e sundimtarit Mamluk të Halepit; Akbuga el-Atrush . Megjithatë, xhamia u përfundua nga pasardhësi i tij Demirdash el-Nasiri .

Xhamia është e njohur për fasadën e saj të zbukuruar dhe hyrjen e saj e cila ka në krye motive tradicionale orientale dhe mukarna islamikë. Minarja e xhamisë e vendosur në të majtë të hyrjes kryesore, ka një formë tetëkëndore të rrumbullakët. [1]

Xhamia u rinovua në vitin 1922.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]