Sivasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sivas
Qytet
Vendndodhja
Sivas is located in Turqia
Sivas
Sivas

Koordinatat: 39°45′V 37°01′L / 39.750°V 37.017°L / 39.750; 37.017

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Anatolia Qendrore
Provinca Sivas
Kryetari i Bashkisë Sami Aydın
Partia AKP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 28,488 km2
Lartësia 1,285 m (m.n.d.)
Popullsia 365,000 banorë
Dendësia 130 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi (+90) 346
Faqja Zyrtare www.sivas.gov.tr

Sivas (ose në shqip Sivash) është qytet në Turqinë qendrore dhe seli i provincës Sivas. Sipas regjistrimit më 2014, qyteti ka pasur 365,000 banorë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sivas ka klimë kontinetiale me verë të nxehtë dhe të thatë dhe dimër të ftohtë dhe me borë. Muajt më të thatë janë korriku dhe gushti, ndërsa muajt më i lagësht janë prilli dhe maji.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historikisht, Sivas ishte i njohur për prodhimin e drithërave. Që nga viti 1913, Sivas prodhoi 79,000 ton drithëra, duke e bërë atë një industri të madhe dhe të suksesshme.[1] Sivas gjithashtu kishte pemishte, duke eksportuar prodhime në Kostandinopojë (Stamboll).[2] Alfalfa dhe bakri u prodhuan gjithashtu në këtë zonë.[3][4] Serikultura u pa në Sivas para vitit 1914.[5]

Sportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli është sporti më i popullarizuar: nëpër qytete sheh fëmijë duke luajtur futboll në kohët e mbrëmjes në rrugët e vogla. Klubi i qytetit është Sivasspor, që luan në stadiumin Sivas 4 Eylül.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sivas është e binjakëzuar me:[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 60. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 62. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 63. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 74. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan. London: H.M. Stationery Office. fq. 64. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c d e f g "Uzaklar Yakinlaşti - Sivas Twin Towns". Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 dhjetor 2013. Marrë më 31 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "National Commission for Decentralised cooperation". Délégation pour l'Action Extérieure des Collectivités Territoriales (Ministère des Affaires étrangères) (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-10-04. Marrë më 2013-12-26.