Fëstëku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fëstëku (fistiku ose me aferezë stika) i Damaskut[1] (Pistacia vera), pjesë e familjes së Anacardiaceae, është një pemë e vogël me origjinë nga Azia Qendrore dhe Lindja e Mesme.[2] Pema prodhon fara që janë konsumohen gjerësisht si ushqim.

Rrënja e fjalës është nga persishtja peste, kalku gjuhësorshqip vjen nga arabishtja fustúk përmes turqishtes fıstığ. Në turqisht frutit i thonë Şam fıstığı, fjalëpërfjalë fistik i Damaskut.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Dizdari, Tahir (2005). Fistík-u në Fjalorin e Orientalizmave në Gjuhën Shqipe. Tiranë: Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam. fq. 278. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ AL-Saghir, M.G., and D.M. Porter. 2012. Taxonomic revision of the genus Pistacia L. (Anacardiaceae). American Journal of Plant Sciences, 3: 12-32.