Diskutim:Fëstëku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Fëstëku. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Ndjese[Redakto nëpërmjet kodit]

Konsultova fjalorin e orientalizmave te Dizdarit, fjalorin e Gazullit, Jungg-ut dhe te gjithe thone se eshte "fara e pishes se bute (harmoqit) qe hahet e pjekur ose e papjekur". Meyer e ka kete fjale per "arachide", pra kikiriket. Dizdari sqaron se pistachio-s ne tyrqisht i eshte then sham fistik, pra fistik Damasku. Artikullin do ta le, por do t'i shtoj shtjellimin e Dizdarit me reference. Ndjese komunitetit --GrepfrutAroma (diskutimet) 30 nëntor 2018 22:23 (CET)