Përdoruesi diskutim:GrepfrutAroma

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin GrepfrutAroma. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje GrepfrutAroma, mirëserdhe në Wikipedian në shqip !

Kjo është faqja juaj e diskutimit, në të cilën do të merrni mesazhe nga përdoruesit e tjerë. Në qoftë se ke pyetje mund të adresohesh pa ngurrim tek Oda e fillestarëve, ku një përdorues me eksperiencë do të ketë mirësinë të të përgjigjet sa më shpejt.

Përpara se të redaktoni një faqe në Wikipedia ne do t’iu rekomandonim të lexonit se si redaktohet dhe formatohet një faqe. Gjithashtu është e këshillueshme që të përdorni livadhin tonë për të eksperimentuar përpara se të redaktoni një artikull në Wikipedia. Në qoftë se dëshironi të krijoni një artikull të ri ndiqni Kujdestarin e artikujve, i cili do t’iu ofrojë ndihmë hap pas hapi. Kujdes, ju nuk duhet të kopjoni tekst nga faqet e tjera në internet dhe ta vendosni në Wikipedia! Gjithashtu gjatë katër ditëve të para të krijimit të llogarisë nuk do të mund të zhvendosni faqe nën një titull të ri alternativ.

Për t’iu përgjigjur një mesazhi nga një përdorues tjetër, duhet të shkoni në faqen e tij të diskutimit dhe të shtypni komandën “Shto një temë (të re diskutimi)”. Mos harro që diskutimet e tua duhet ti nënshkruash me (~~~~) ose thjesht shtyp butonin në fund të mesazhit tënd.

faqen tuaj të përdoruesit ju mund të shkruani shkurtimisht rreth vetes tuaj në mënyrë që wikipedianët e tjerë të të njohim më lehtë. E këshillueshme do të qe përdorimi si stampës {{Babel}}. Në qoftë se dëshiron ti mund të vendosësh edhe vendbanimin tënd aktual në hartën e wikipedianëve.

Mos harroni të ndryshoni preferencat tuaja.

Wikipedianët të urojnë punë të mbarë! Astronomi06 (diskutimet) 10 nëntor 2018 12:03 (CET)Reply[përgjigjuni]

Në ndihmën tënde janë faqet:


Not Albanian? sq-0? Click here!Kjo artikull per birin e Vrana Kontit eshte dakord? Edhe Xhamia e Zognush Pashës?--91.1.215.181 14 dhjetor 2018 14:01 (CET)Reply[përgjigjuni]

Me sa qenka shprehur Inalciku, ashtu duket. Duhet te shihet mos e permend Syrja bej Vlora te jeta e pashallareve ose Samiu te Kamusi. --GrepfrutAroma (diskutimet) 14 dhjetor 2018 15:11 (CET)Reply[përgjigjuni]
Asnjeri nga Syrjai e Samiu s'e ka. Por e thote Inalcik, perfund. --GrepfrutAroma (diskutimet) 14 dhjetor 2018 17:24 (CET)Reply[përgjigjuni]
@GrepfrutAroma, Ju nuk dëshironi të përgjigjeni për Elifba për shembull?--Tschenarin (diskutimet) 26 dhjetor 2018 23:26 (CET)Reply[përgjigjuni]
@GrepfrutAroma, Ose Haxhi Et'hembeu dhe Mollabeu nga Petrelë?--Bdkes (diskutimet) 10 janar 2019 14:46 (CET)Reply[përgjigjuni]
@Bdkes, mendoj se mund t'i radhisesh Et'hem be Mollaj dhe Molla beu i Petrelës. --GrepfrutAroma (diskutimet) 10 janar 2019 14:49 (CET)Reply[përgjigjuni]
@GrepfrutAroma, Dëshironi të krijoni këto artikuj? Ju jeni një ekspert.--Bdkes (diskutimet) 10 janar 2019 15:33 (CET)Reply[përgjigjuni]
@Resnjari, Edhe shqiptari Enver Pasha?--91.12.175.132 17 janar 2019 11:01 (CET)Reply[përgjigjuni]
Faleminderit, akoma për momentin që nuk mundem sepse jam fokusuar me artikuj që janë të wikiprojektit shqiptar në Wikipedia anglisht. Kam shkruar për Enver Pashën, jetën e tij të hershme në wikipedia angleze [1] për revolucionin xhonturke. Nëse dikush dëshiron të përkthejë atë për këtu, do jetë shumë mirë. Unë kam shkruar artikullin e plotë për Ahmet Njazi Bej Resnja ne wikipedia anglisht [2]. Përkthimi do jetë shumë fantastik. @IP-it 91.12.175.132, krijo një llogari dhe mund të redaktoni më mirë dhe informata si IP-ija tuaj do jetë privat. Te fala. :-) Resnjari (diskutimet) 17 janar 2019 11:27 (CET)Reply[përgjigjuni]
Xhemal Pazari. Janë klerikë muhamedanë?--Gelaaden (diskutimet) 28 shkurt 2019 20:24 (CET)Reply[përgjigjuni]
@Gelaaden, nuk ekziston koncepti i klerit ne Islam, togfjaleshi me korrekt permbledhes eshte 'te paret e fese'. Per Xhemal Ali Pazarin, si i vellai dhe i ati dhe brez pas brezi di se jane shehlere halvetii. --GrepfrutAroma (diskutimet) 28 shkurt 2019 21:56 (CET)Reply[përgjigjuni]

Paralajmerim

Ku shkel kemba jote nuk mbin bari eshte sulm personal. E thene ne menyre bukolike, apo fanolase, po prape sulm personal. Ky eshte paralajmerimi im i fundit. E ke kapacitetin te diskutosh ne menyre te thate. --1l2l3k (diskutimet) 9 janar 2019 21:18 (CET)Reply[përgjigjuni]

Largim i referencave.

Kjo është hera e dytë që largon paragrafin e mbështetur nga burimet akademike. Madje as tani që shtova një burim shtesë nuk të pëlqeu. Frashëri është burim akademik, dhe nuk mund të hiqet vetëm se ndoshta nuk të pëlqen ose të katandiset si burim i dorës së dytë në tjetër vend.--Udha (diskutimet) 10 janar 2019 14:39 (CET)Reply[përgjigjuni]

Asgje akademike nuk ka te Frasheri perveçse riprodhon referencen Saraçi qe e quajte perforcim. Nuk po e heq askush Frasherin, thjesht rikolokohet ne driten e nevojes se narratives se re qe duhet t'i japim per shkak te referencave me te pasura qe nuk perserisin vrerin e nje ish-diplomati te shtetit shqiptar qe eshte percjellur me ceremoni jashte sherbimit diplomatik shteteror sepse ishte ngaterrestar. --GrepfrutAroma (diskutimet) 10 janar 2019 14:46 (CET)Reply[përgjigjuni]

Zhvendosjet e artikujve

Përshëndetje GrepfrutAroma,

zhvendosjet e artikujve duhen bërë me veglën "Zhvendose" dhe jo me copy-past, përndryshe historuku i redaktimeve humbet. Në qoftë se faqja ekziston si përcjellim që përmbanë një historik redaktimesh duhet grisur nga një admin para zhvendosjes. — Βατο (diskutimet) 12 shkurt 2019 14:20 (CET)Reply[përgjigjuni]

Më shtove pak punë :-) e kuptove si funksionojnë zhvendosjet në mënyrë që most ta përsërisësh më ashtu? — Βατο (diskutimet) 12 shkurt 2019 14:53 (CET)Reply[përgjigjuni]
Ah, rrofsh! Ku gjendet vegla "Zhvendose"? --GrepfrutAroma (diskutimet) 12 shkurt 2019 15:44 (CET)Reply[përgjigjuni]
Djathtas yllit mbikëqyrës. — Βατο (diskutimet) 12 shkurt 2019 16:00 (CET)Reply[përgjigjuni]
Eshte nen dropdown "Me teper".--1l2l3k (diskutimet) 12 shkurt 2019 17:24 (CET)Reply[përgjigjuni]
Afer Mashallá dhe Elhamdurilah - edhe Ishallah dhe Estagfirullah?--Gelaaden (diskutimet) 11 mars 2019 15:14 (CET)Reply[përgjigjuni]
Duhet kuptuar diçka, keto shprehi ne te folmen shqipe e ka sjellur me te vertete periudha osmane dhe hyjne nga filtri turk, por nuk eshte kriter i domosdoshem turqishtja per t'i transkriptuar @Gelaaden, sepse eshte arabishtja gjuha e Shpalljes, siç edhe Dizdari nuk e harron. Por, por, keto shprehi, siç bukur na ndihmojne fjaloret e huaj, perdoren edhe nga komunitete arabishtfolese jomuslimane (maronitet, hebrenjte, asirianet, etj.). --GrepfrutAroma (diskutimet) 11 mars 2019 15:20 (CET)Reply[përgjigjuni]
Dy artikujt? Per shembull Kaur, Myxhahit dhe Qafiri?--Gelaaden (diskutimet) 11 mars 2019 15:21 (CET)Reply[përgjigjuni]
Keshtu eshte kur ben njemije ndryshime pa hesap. --GrepfrutAroma (diskutimet) 11 mars 2019 15:41 (CET)Reply[përgjigjuni]

Përshëndetje

Kur të keshë koh mund të hedhesh një sy këtu? Nevojitet një pjesëmarrje aktive nga anëtarët që të mbyllen sa më shpejt. Në qoftë se nuk e ke bëre akoma, të lutem shto faqen tek "Lista mbikëqyrëse" duke shtypur yllin. Të falenderoj paraprakisht :) — Βατο (diskutimet) 23 shkurt 2019 23:03 (CET)Reply[përgjigjuni]

Tungjatjeta @Βατο, e shtova tek Lista mbikeqyrese. Rrofsh e pune te mbare! --GrepfrutAroma (diskutimet) 28 shkurt 2019 20:35 (CET)Reply[përgjigjuni]

Bllokim 1 ditë

Të bllokova për 1 ditë sepse ke shkelur rregullin e tre kthimeve tek artikulli Pëllumb Xhufi. — Βατο (diskutimet) 18 mars 2019 02:06 (CET)Reply[përgjigjuni]

Ndjese per kete pozite mes nesh Bato. Sidoqofte po radhis, ketu, ketu dhe ketu editimin e gjithnje problematikut qe ka prirjen me sa kuptohet, te vazhdueshme, qe te provokoje debate qe nuk çojne kund edhe ne dem te wikipedias. Pune te mbare. --GrepfrutAroma (diskutimet) 18 mars 2019 12:22 (CET)Reply[përgjigjuni]
@Βατο, po perseritet e njejta situate. Ky perdorues ka histori te gjate mosrakordimi dhe do ta mbroje te tijen deri ne fund edhe kur i bie ndesh buon sensit. Kloserit ate e bir i kane artikujt e tyre, e kam spjeguar qe kritika e bere i vjen si perkthyesi qe ia ben perkthyesit. Se i biri i kujt eshte Ardiani, e gjejme krejt kollaj ne artikullin e tij biografik.--GrepfrutAroma (diskutimet) 19 mars 2019 12:42 (CET)Reply[përgjigjuni]

Paralajmërim

Tek artikulli Andon Zako Çajupi kë bërë luftë redaktimesh duke kthyer versioni tënd të preferuar 3 herë. Ki kujdes sepse me një zhbërje tjetër do të bllokohesh për shkeljen e 3RR. — Βατο (diskutimet) 22 mars 2019 15:32 (CET)Reply[përgjigjuni]

Rrofsh @Βατο,. E imja nuk ishte pune preference gjithsesi, por pasurimi me reference ne dobi te artikullit.--GrepfrutAroma (diskutimet) 22 mars 2019 17:01 (CET)Reply[përgjigjuni]
E preferuar nënkupton versionin e përmbajtjes që ke mbrojtur ti.
Një gjë tjetër: ky këtu është sulm personal, po e përsërite do të bllokohesh nga redaktimi për 3 ditë. — Βατο (diskutimet) 22 mars 2019 17:40 (CET)Reply[përgjigjuni]
Ajo quhet hoke, jo sulm personal.--GrepfrutAroma (diskutimet) 22 mars 2019 18:04 (CET)Reply[përgjigjuni]

Bllokim 3 ditë

Të bllokova për 3 ditë sepse ke shkelur rregullin e tre kthimeve tek artikulli Skënderbeu. — Βατο (diskutimet) 18 mars 2019 02:06 (CET)Reply[përgjigjuni]

@Βατο, une po e mbroja nga vandalizimi perkundrejt rregullit. Udha po e degdiste artikullin gjetke jo vetem pa e diskutuar, por edhe duke shkelur me te dyja kembet rregullat. Je plotesisht i bindur qe bllokimi me duhej bere mua?! --GrepfrutAroma (diskutimet) 26 mars 2019 14:24 (CET)Reply[përgjigjuni]
Bllokimi u bë sepse shkele rregullin e tre kthimeve, gjatë një lufte redaktimesh duhen ndaluar zhbërjet dhe diskutuar problemi duke kërkuar nje opinion te tretë. — Βατο (diskutimet) 26 mars 2019 17:24 (CET)Reply[përgjigjuni]
Po zhbeja nje zhvendosje dhe editim jashte rregullave, o mik. Shihe mire ç'po zhbehej se i kam radhitur arsyet te permbledhjet e redaktimit. --GrepfrutAroma (diskutimet) 27 mars 2019 08:40 (CET)Reply[përgjigjuni]
Unë zbatova rregullin e 3RR, në qoftë se mendon që bllokimi është i padrejt mund të ankohesh tek një Burokrat ose në Meta-Wiki. — Βατο (diskutimet) 27 mars 2019 17:04 (CET)Reply[përgjigjuni]

Redaktimi jot

Redaktimi jot tek Gjurashët nuk ishte konstuktiv. Nuk duhen diskriminuar burimet shqiptare në mënyrë të tillë--Udha (diskutimet) 28 mars 2019 22:30 (CET)Reply[përgjigjuni]

Andaj edhe eshte faqja e diskutimeve e artikullit, je i lutur te elaborosh aty ç'e ben jokonstruktive dhe diskriminuese.--GrepfrutAroma (diskutimet) 28 mars 2019 22:31 (CET)Reply[përgjigjuni]
Unë e riktheva në variantin stabël. I lashë dhe burimet tua por nëse burimi jot nuk flet për origjinë, nuk na hyn në punë original research.--Udha (diskutimet) 28 mars 2019 22:33 (CET)Reply[përgjigjuni]
Grep mos përsërit më këto llojë komentesh sepse mund të bllokohesh. — Βατο (diskutimet) 28 mars 2019 23:37 (CET)Reply[përgjigjuni]
@Βατο, atehere beji thirrje bashkebiseduesit qe ta shuaje zjarrin brenda vetes kur nuk di te pranoje qendrime ndryshe. Kjo per mua serish hyn ne nivelin e hokes, nese eshte diskutim mes njerezish te pjekur apo grup keshillimi per sindromat paramenstruale, ke edhe ti gisht per ta mbikeqyrur.--GrepfrutAroma (diskutimet) 28 mars 2019 23:40 (CET)Reply[përgjigjuni]

Bllokim 3 ditë

Të bllokova për 3 ditë sepse bëre sulme personale ndaj përdoruesit Udha, mos e përsërit më përndryshe zgjatja e bllokimi mund të rritet. — Βατο (diskutimet) 29 mars 2019 19:14 (CET)Reply[përgjigjuni]

O i nderuar, po kur them une nuk eshte ne terezi, nuk eshte bre, shihe si e nderron ne variantin e vet te preferuar ndonese ka konsensus dhe hyrje stabel.--GrepfrutAroma (diskutimet) 29 mars 2019 20:44 (CET)Reply[përgjigjuni]

Sulme personale

Ti e kupton çfarë do të thotë sulm personal? Duhet ta kuptosh përndryshe do të vazhdojnë bllokimet. — Βατο (diskutimet) 30 mars 2019 14:15 (CET)Reply[përgjigjuni]

Ti e kupton qe je administrator dhe jo permbarues? Fakti qe dikush qahet nuk do te thote qe tjetri bllokohet. Dhe fakti qe e bllokon nuk e therret ne diskutim me ping, te pakten trego koherence ne vendimet qe merr.--GrepfrutAroma (diskutimet) 30 mars 2019 14:28 (CET)Reply[përgjigjuni]
Unë e kuptoj që jam "administrator dhe jo permbarues", prandaj, në qoftë se nuk respekton rregullat e komunitetit do të bllokoj si zbatues i politikave të Wikipedia-s. Vazhdo ashtu po pate dëshirë, gjithçka varet nga ty, unë nuk mund të bëj gjë tjetër. — Βατο (diskutimet) 30 mars 2019 14:57 (CET)Reply[përgjigjuni]
Rregullat jane vetem rregullatore, ti je interpretues ngjarjesh, qarja nuk perben rregull; eshte tehu jot dallimberes qe shquan nese qarja eshte me vend ose jo. Jo çdo qarje perben norme per te cilen duhet leshuar aq bujarisht blloku, e nese qarjet jane kronike atehere duhet t'i shtrosh vetes ndonje pyetje. E mbeshteta emerimin tend si administrator sepse ke komunikimin e pjekur, si duket dallimberja paska ende rruge per te bere.--GrepfrutAroma (diskutimet) 30 mars 2019 15:03 (CET)Reply[përgjigjuni]
Kur bën sulme personale, nuk ka interpretime të rregullave, sepse jan sulme! Aq te veshtire e paske shmangien e tyre?
Unë nuk dua të blokoj asnjërin sepse nuk i bën mirë enciklopedisë, prandaj po të lutem mos ta përsërisesh më. — Βατο (diskutimet) 30 mars 2019 15:10 (CET)Reply[përgjigjuni]
Me qurravitje te atilla paramenstruale dhe mungesen e sensit praktik te te parit me shume se nje ngjyre e ben te pamundur perceptimin e hokeve, ngacmimeve sportive dhe barabiten te gjitha me sulme sepse njerit i duket vetja gjithmone i sulmuar ne menyre qe ta ndieje veten qe ekziston dhe e perfillin.--GrepfrutAroma (diskutimet) 30 mars 2019 15:12 (CET)Reply[përgjigjuni]

Kush je?

@Wim b, te chi sei?!--GrepfrutAroma (diskutimet) 30 mars 2019 14:28 (CET)Reply[përgjigjuni]

Continua pure a cancellare tutto, scusa. --Wim b 30 mars 2019 14:32 (CET)Reply[përgjigjuni]
Mbeh, faccevo le pulizie di primavera. Sai, gli insetti.--GrepfrutAroma (diskutimet) 30 mars 2019 14:34 (CET)Reply[përgjigjuni]

Paqe?

Mund te bashkepunojme ne Wiki, nuk duhet te luftojme kot. Apo jo @Βατο,?--Udha (diskutimet) 1 prill 2019 20:24 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Përse je duke i bërë tërë këto zhbërje ndonëse të thashë të mos luftojmë kot?--Udha (diskutimet) 1 prill 2019 20:39 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Sepse Akademia propagon rrena, krejt menyra si e parashtron narrativen eshte petku i Lidhjes se Prizrenit qe i mvishet asaj te Lezhes. Nje paragraf me lart e ka shtjellimin se çfare u arrit, pra ushtri, komandant Skenderbeu, por primum inter pares, mosnderhyrje te punet e te tjereve. Ku i fut Frasheri me Akademine ate bese, bindjen dhe mrrokllat e tjera? Referenca Dani po me poshte shkruan se nuk dime gje pervec aleances ushtarake. Besa dokumentohet ne shek. XIX si fjale dhe institucion zakonor. Akademia tregon veten te pambeshtetshme, kontributi yne duhet te jete kritik. I drejtpeshuar dhe koherent me ç'ka artikulli, dhe, po e them edhe njehere, jo llaç me lopate.--GrepfrutAroma (diskutimet) 1 prill 2019 20:44 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Bllokim 3 ditë

Të bllokova për 3 ditë, pas ca ditësh do merren masa në Kuvend — Βατο (diskutimet) 2 prill 2019 13:24 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Per Battleground une? Ti me duket se nuk e ke vene re qe battleground ben vetem tjetri ne ate qe konsideron OWN, çifligjet e veta, ku arberit behen shqiptare, Arberia Shqiperi dhe fshatarizohet çdo larmishmeri historike. Dhe merr masa per kete arrogance @Βατο,, se u be boze ky muhabet.--GrepfrutAroma (diskutimet) 2 prill 2019 13:26 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Bllokim i përhershëm

Përdoruesi:GrepfrutAroma, je bllokuar pafundësisht nga redaktimi i Wikipedias në shqip për shkak të shkeljes së Wikipedia:Përdorues të shumëfishtë (Checkuser). — Βατο (diskutimet) 12 prill 2019 12:48 (CEST)Reply[përgjigjuni]