Jump to content

Përdoruesi diskutim:Βατο

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Βατο. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Arkivi 1

Wikipedia është e jotja

Grisja e Faqeve

[Redakto nëpërmjet kodit]

Pse po më gris më shumë se 10 artikuj si mund të quhet shkelje e të drejtave të autorit kurse vetë autori më ka lënë të marr pjesë nga Harta Arkeologjike e Kosovës, un jam në projekt në Wikimedian in Residence dhe do i mbushja me info edhe më shumë gjithashtu me referenca kurse ti më fshin të gjitha, e ke tepruar paksa gjithë aj mund më ke quar dëm. Astronomi06 (diskutimet)

@Astronomi06, përmbajtja që shtove është e kopjuar plotësisht nga burimi HARTA ARKEOLOGJIKE E KOSOVËS, VËLLIMI II. Unë nuk e di çfarë leje të ka dhënë autori, por kopjimi i plotë i përmbajtes është Copyvio. Për më shumë informacion lexo Copyright violations. — Βατο (diskutimet) 10 korrik 2019 02:03 (CEST)[përgjigjuni]

Po vëzhgoj artikujt e pakontrolluar dhe më duhet ndihmë. Shumë prej tyre duhen rregulluar ose fshirë sepse janë katastrofë si ky këtu. Punë të mbarë! — Alban (diskutimet) 26 korrik 2019 12:35 (CEST)[përgjigjuni]

@Punetor i Rregullt5, po, ajo listë përmbanë shumë artikuj që duhen fshirë. Unë kur kam kohë i hedh gjithmonë një sy, por nuk i bëj dot të gjitha vetëm :) ka disa kohë që shumë pak përdorues shqyrtojnë artikujt e rinj. Nëse të duket se përmbajtja nuk është e mjaftueshme, shto stampën {{Grise}} dhe unë ose administratorët e tjerë do ta grisim direkt. Një gjë tjetër: nëse ke dëshirë, shto tek faqja jote e përdoruesit stampën {{Kontrollues topicon}}. Gjithë të mirat! — Βατο (diskutimet) 26 korrik 2019 12:54 (CEST)[përgjigjuni]

Arsyet e grisjes, dhe permirsimi per heren tjeter

[Redakto nëpërmjet kodit]

Kam shume rrespekt per ju z.administrator, por kjo eshte ceshtja: Dje krijova artikullin Zone e Lire. Ti ma grise duke thene se titulli ishte I pasakte, por, cfare titulli duhet ti ve? Nuk e kuptoj se si ky emision nuk ka ende nje faqe te veten sepse I duhet nje urgjentisht. Nuk kam qellim qe te thyej rregullat e wikipedias, madje une dua qe te gjithe ne ta zgjerojme ate, megjithate me duhet nje sqarim per grisjen, qe te hap nje faqe te re per zonen e lire sipas rregullave. Une jam ende fillestar, ndaj ndoshta nuk i kuptoj mire keto. Flm! Jam ai qe ju shikoni (diskutimet) 26 korrik 2019 18:14 (CEST)[përgjigjuni]

@Jam ai qe ju shikoni, Përshëndetje dhe mirëserdhe në Wikipedia-n në shqip! Mund të mësosh se si të redaktosh një artikull këtu. Lexo: Shquarësia, Shqueshmëria e biografisë dhe Shqueshmëria e shkrimtarëve dhe librave për të mësuar çfarë temash mund të jenë të mjaftueshme të shquara për t'u përfshirë në një artikull të veçantë në Wikipedia. Tek faqja: Burimi i informacionit gjenden të dhënat se si shtohen burimet tek artikulli. Në qoftë se ke ndonjë pyetje tjetër, më kontakto. Punë të mbarë! — Βατο (diskutimet) 27 korrik 2019 00:18 (CEST)[përgjigjuni]
Ok flm – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Jam ai qe ju shikoni (diskutimiredaktime) 27 korrik 2019 16:39 (CEST).[përgjigjuni]

Kjo faqe eshte e mbrojtur. Mund ta c'mbrosh sepse doja te editoja pak? - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:27 (CEST)[përgjigjuni]

@Punetor i Rregullt5, faqja është e mbrojtur vetëm për përdoruesit pa llogari, ti mund të besh ndryshime aty. – Βατο (diskutimet) 3 gusht 2019 14:33 (CEST)[përgjigjuni]
Nuk mund te bej ndryshime. Ikoja e redaktimit eshte e kycur!? - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:40 (CEST)[përgjigjuni]
Ndoshta per shkak te kesaj??? - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:41 (CEST)[përgjigjuni]
@Punetor i Rregullt5, provo tani. – Βατο (diskutimet) 3 gusht 2019 14:43 (CEST)[përgjigjuni]
Tani po :) - Alban (diskutimet) 3 gusht 2019 14:44 (CEST)[përgjigjuni]
@Punetor i Rregullt5, mirë :) mbrojtja këtu ishte ndryshe nga ato që kemi tani. – Βατο (diskutimet) 3 gusht 2019 14:46 (CEST)[përgjigjuni]

Congratulations

[Redakto nëpërmjet kodit]

!!!

Për kategorizimin e gjuhëve:

Medalje
Për punën e palodhur që po bën në Wikipedia. Vazhdo kështu!

- Klein Muçi (diskutimet) 4 gusht 2019 15:59 (CEST)[përgjigjuni]

@Klein Muçi, faleminderit shumë! :) – Βατο (diskutimet) 4 gusht 2019 17:32 (CEST)[përgjigjuni]

Artikulli Rasim Bajroviç

[Redakto nëpërmjet kodit]

Ckm Bato. Pasi artikulli Rasim Bajroviç u fshi si pasoje e votimit perkates [1], nje IP e rikrijoi. Ktrimi991 (diskutimet) 30 gusht 2019 17:36 (CEST)[përgjigjuni]

Përshëndetje @Ktrimi991,  U bë!Βατο (diskutimet) 30 shtator 2019 14:25 (CEST)[përgjigjuni]
Rrofsh :) Ktrimi991 (diskutimet) 1 tetor 2019 01:15 (CEST)[përgjigjuni]

Community Insights Survey

[Redakto nëpërmjet kodit]

RMaung (WMF) 6 shtator 2019 16:48 (CEST)[përgjigjuni]

Reminder: Community Insights Survey

[Redakto nëpërmjet kodit]

RMaung (WMF) 20 shtator 2019 17:14 (CEST)[përgjigjuni]

Pas punës me arkivën e artikujve të përkryer, të freskohesh...

Bozë
Urdhëro një gotë bozë.

Klein Muçi (diskutimet) 30 shtator 2019 20:04 (CEST)[përgjigjuni]

Reminder: Community Insights Survey

[Redakto nëpërmjet kodit]

RMaung (WMF) 3 tetor 2019 21:52 (CEST)[përgjigjuni]

Ky është një postim për hotelierin më të suksesshëm në Bosnje dhe Hercegovinë i cili është i vetmi doktor i shkencës në biznes! Фридрих-Барба (diskutimet) 8 tetor 2019 21:41 (CEST)[përgjigjuni]

Mirë se vini në Wikipedia. Edhe pse çdokush është i mirëpritur të bëjë redaktime konstruktive në Wikipedia, të paktën një nga redaktimet tuaja së fundmi , si ky që keni bërë tek artikulli [[:Kanuni dhe Xhamia e Sulltan Fatihut nuk degjuat komunikimin, referencat, njemije e nje argumentet humanistike qe ju mundesova. Kohen qe i kushtova rregullimit, i bete by pass sepse YOU DON'T LIKE THEM SOURCES.]], nuk ishte fare konstruktiv dhe u kthye ose u hoq. Shikoni faqen për ndihmë për më shumë informata rreth redaktimit të një enciklopedie. Ju faleminderit!

--Sejko (diskutimet) 16 tetor 2019 02:46 (CEST)[përgjigjuni]

Për punën në lidhje me arkivën e administratës:

Medalje
Për punën e zellshme dhe të kujdesshme që po bën në Wikipedia. Vazhdo kështu!

Klein Muçi (diskutimet) 26 tetor 2019 03:49 (CEST)[përgjigjuni]

@Klein Muçi, faleminderit! :) – Βατο (diskutimet) 26 tetor 2019 14:07 (CEST)[përgjigjuni]

Por Udha2 (diskutim · kontribute) dhe Udha3 (diskutim · kontribute) nuk jane Probleme? --91.42.30.22

Nga CheckUser në Meta-Wiki dhe veprimtaria e përgjithshme pashë që provat janë vetëm për Udha1 (diskutim · kontribute), të tjerët janë të vështirë për tu përcaktuar. – Βατο (diskutimet) 15 nëntor 2019 14:36 (CET)[përgjigjuni]

Rishikim artikulli

[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Bato,

Jam duke diskutuar me Klein Mucin dhe ai me drejtoi tek ju, qe t'ju kerkoj ndihme rreth ketij artikulli per nje rishikim. Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Dejzi

Informacionin per kete artikull e kam marre nga portalet e besueshme si Telegrafi, KultPlus e po ashtu e di edhe personalisht.

Faleminderit --Arjanhalili (diskutimet) 15 nëntor 2019 18:16 (CET)[përgjigjuni]

@Βατο, i tërë sistemi i artikujve për shqyrtim nuk funksionon mirë për shkak të mungesave që kemi ndër kontrollues (madje ato kontrollues aktivë që kemi, nuk merren me fare me këto lloj faqesh). Megjithatë ne vazhdimisht i udhëzojmë përdoruesit e rinj për të përdorur "Kujdestarin e artikujve" për të krijuar artikuj, gjë që, nëse s'gaboj, shpie në vendosjen e faqes për shqyrtim në fund. Mbase është ide e mirë ta ndalojmë përkohësisht funksionin e Kujdestarit? Ndonjë ide tjetër? - Klein Muçi (diskutimet) 16 nëntor 2019 07:02 (CET)[përgjigjuni]
Përshëndetje. Arjanhalili, në gjendjen e tanishme artikulli ka nevojë për disa përmirësime, por nuk e di nëse i plotëson kushtet e shquarësisë për një artikull të veçantë në Wikipedia. Po thërras përdoruesin Punetor i Rregullt5 që të japi edhe ai një mendim.
Klein, i hodha një sy kategorisë Pending AfC submissions, ato artikuj nuk kanë cilësi enciklopedike të mjaftueshme, kështu që mendoj se ai sistem nuk funksionon shumë mirë; gjithashtu kemi shumë pak anëtar që merren me shqyrtimin e artikujve të rinj. Përdoruesit e rinj mund të mësojnë redaktimin tek faqet ndihmëse dhe të kuptojnë shquarësinë e temave tek politikat përkatëse, në mënyrë që të krijojnë artikuj që të kenë nevojë vetëm për përmirësime të vogla për t'i ruajtur në enciklopedi. – Βατο (diskutimet) 16 nëntor 2019 09:26 (CET)[përgjigjuni]
@Βατο, faleminderit per permendjen. Une nuk kam qene shume aktiv per shkak vitit shkollor qe ka filluar, por kur jam, mundohem qe te shqyrtoj artikujt e rinj dhe nuk mendoj se duhet perdorur kujdestari i artikujve dhe te ndalohen kontrolluesit, sepse shume artikuj te rinj nuk i permbushin kerkesat per te qendruar. Kesisoj, mund te krijohen artikuj te rinj ne mase dhe ne mund te mos jemi ne dijeni per to. Alban (diskutimet) 16 nëntor 2019 12:14 (CET)[përgjigjuni]
@Euriditi, hidh një sy këtej. :) - Klein Muçi (diskutimet) 16 nëntor 2019 17:18 (CET)[përgjigjuni]
Faleminderit shume per pergjigjen @Βατο,. A mund ta di cfare permiresime duhet bere tek artikulli Wikipedia:Artikuj për shqyrtim/Dejzi qe te mund te punoj me tutje, dhe a mundem personalisht ti bej keto permiresime apo duhet te me ndihmoje dikush? Faleminderit --Arjanhalili (diskutimet) 16 nëntor 2019 19:38 (CET)[përgjigjuni]

Arjanhalili, bëra disa rregullime, mund t'i shikosh këtu, por shquarësinë e subjektit nuk e kam ende të qartë. Alban, Klein ju çfarë mendoni, ka mjaft shquarësi për të krijuar artikullin e veçantë? – Βατο (diskutimet) 16 nëntor 2019 23:55 (CET)[përgjigjuni]

Unë zakonisht notability e gjykoj në lidhje me Google. Në rastin konkret shihet që ka rezultate në lidhje me të dhe gjithashtu ka dhe një "info card" (s'më kujtohet emri ekzakt) anash. Këto Google ia ruan vetëm kërkimeve me shquarësi, me sa kam parë. Çështja e vetme që më vë në mëdyshje është tema. A ka në përgjithësi artikuj për profesionistë të tillë në Wikipedia? Jo detyrimisht te ajo shqip. Flas për stilistë të cilët janë mesatarisht të njohur. Nëse po, atëherë çështja përfundon këtu. Nëse jo, mbase një person nga Kosova mund të gjykojë më mirë. - Klein Muçi (diskutimet) 17 nëntor 2019 00:10 (CET)[përgjigjuni]
@Βατο, e shiqova artikullin me ndryshimet qe ke bere dhe duke analizuar me te vertete me ka ndihmuar shume se si duhet bere puna mire:). Une kam bere disa ndryshime tek artikulli konkretisht tek citimet pasi qe ato ishin kerkuar kur e ke rregulluar. Desha ta cek qe tek personat me rendesi qe ka veshur Dejzi i kam vendos referimet nga instagrami (nuk e di sa parapelqehet) por te gjitha jane llogari te verifikuara gje qe deshmon per stilimin e veshjeve per keto artiste. Nje falenderim te madh per Klein Muçin qe me ka ndihmuar shume ne punen si fillestar ne Wikipedia. Faleminderit --Arjanhalili (diskutimet) 17 nëntor 2019 17:13 (CET)[përgjigjuni]
Arjanhalili, Instagram nuk është burim i besueshëm, në këtë rast duhen shtuar referimet nga artikujt e gazetave. – Βατο (diskutimet) 17 nëntor 2019 21:54 (CET)[përgjigjuni]
@Βατο, S'kishte burime neper gazeta. Mund ta lija bosh por mendova te vendosja te pakten keto nga instagrami sepse jane vete artistet qe e faktojne ate qe shkruhet ne artikull dhe ka edhe fotografine si prove. --Arjanhalili (diskutimet) 17 nëntor 2019 23:13 (CET)[përgjigjuni]
Përshendetje @Klein Muçi, Βατο, Arjanhalili, përsa i perket artikullit ne rishikim bera disa ndryshime dhe jam dakord te publikohet. Persa i perket "Kujdestarit të artikujve" shume pak artikuj vijne permes tij, shumica vijne permes krijimit te drejtperdrejte. Mes ketyre dy zgjedhjeve une jam per krijimin e te gjithe artikujve nga perdoruesit e rinj permes "Kujdestarit te artikujve" ose "Perkthimi i Permbajtjes". Nese i veme re artikujt qe krijohen drejtperdrejt nga perdoruesit e rinj shumica jane pa permbajtje enciklopedike ose vandalizma. Artikujt e krijuar edhe nga perdorues me 0 redaktime permes Kujdestarit jane me mire te formatuar dhe kane nje qellim, edhe pse ndoshta nuk kane shquarsine. Kujdestari i artikujve ne gjendjen e sotme eshte vende vende i paperkthyer e ndoshta edhe pak "kompleks", keshtuqe mund te punojme ta thjeshtojme disi. -- Euriditi  18 nëntor 2019 10:53 (CET)[përgjigjuni]
Faleminderit Euriditi. Arjanhalili, artikulli Dejzi u pranua, gjithë të mirat! – Βατο (diskutimet) 18 nëntor 2019 15:56 (CET)[përgjigjuni]
@Euriditi, të kuptoj dhe jam dakord. Çështja e vetme problematike është në lidhje me artikujt për shqyrtim. Sistemi ngec në këtë pikë se ne nuk e mirëmbajmë dot në mënyrë aktive çështjen e shqyrtimit të artikujve dhe ndryshe nga artikujt me ndryshime në pritje, pak veta e dinë që ekzistojnë dhe këto artikuj. Kam parë disa raste ku njerëz të ndryshëm kanë pritur ca kohë dhe pas mungesës së një përgjigjeje të caktuar prej disa javësh a më shumë, thjesht e kanë krijuar për herë të dytë artikullin, pa kujdestarin në mes.
@Arjanhalili, urime për pranimin! :) - Klein Muçi (diskutimet) 18 nëntor 2019 16:09 (CET)[përgjigjuni]
@Euriditi, @Βατο, Klein Muçi Faleminderit shumë, na shkoftë puna mbarë :)--Arjanhalili (diskutimet) 18 nëntor 2019 16:34 (CET)[përgjigjuni]

Hello, can you please delete this article? (it's deleted 3 times before), and this LTA removed Praxidicae twice (see the page history). Thanks on advance علاء (diskutimet) 10 janar 2020 19:41 (CET)[përgjigjuni]

Hi @علاء, done! – Βατο (diskutimet) 10 janar 2020 19:57 (CET)[përgjigjuni]
Thanks -- علاء (diskutimet) 10 janar 2020 19:59 (CET)[përgjigjuni]

Kontributet vandalizmorë

[Redakto nëpërmjet kodit]

Tung! Paske bllokuar përdoruesin Wackäseminar, një hap shumë i duhur mbasi është “sockpuppet” i vandalit Goelia/Sposchene etj. Unë dalëngadalë do merrem me kontributet e vjetra të Wackaseminar, konkretisht me zhvendosjet e shumta që i ka kryer. Emërtimet e shpikura (për shembull Nedellishqe, Bellishqe) prej këtij përdoruesi nuk më duken drejtë (edhe Olsi ka pranuar që emrat e huaj të shkruhen në origjinalin [2]) dhe mendoj që janë të padëshiruar, kështu që unë do t’i paraqes për grisje emra të tillë. Shpresoj të pajtohesh me mua në këtë drejtim? Me shumë nderime--Hyllvegu (diskutimet) 20 shkurt 2020 17:01 (CET)[përgjigjuni]

Përshëndetje! Më falni për përfshirjen pa përmendje! Si administrator, i ndjek shpesh diskutimet që ndodhin në faqet e përdoruesve më aktivë në komunitet pasi mund të kenë interes për komunitetin në tërësi dhe kështu vura re dhe këtë. E di që Goelia është përdorues i kahershëm që shfaqet në llogari të ndryshme në komunitetin tonë me një qëllim të caktuar. E kuptoj deri diku bllokimin e tij pasi kam parë që refuzon diskutimet në lidhje me qëllimin që ka dhe thjesht vazhdon misionin pa pyetur kënd. Ama do të doja të diskutonim pak në parim për këtë gjë. Para ca kohësh bëmë një diskutim të gjerë me Baton, Liridonin dhe 1l2l3k (nëse nuk gabohem për këtë të fundit) në lidhje me çështjen e emrave të huaj që solli ca ndryshime të vogla në lidhje me rregulloret e emërtimeve (megjithëse nuk arritëm ta zhvillonim në Kuvend). Unë personalisht, si atëherë, si këtë herë jam idhtar i idesë se emrat e huaj duhet të përshtaten sa më shumë në shqipen standarde duke qendruar korrekt frymës dhe rregullave të drejtshkrimit shqip. Kam qenë duke pritur që një diskutim i tillë të hapet në Kuvend por duke qenë se gjithmonë diskutime të tilla me rëndësi përfundojnë duke u nisur nëpër faqe përdoruesish, mendova të shkruaja gjerësisht këtu. Për llojet specifikë të emrave mund të diskutojmë rast pas rasti (për shembull për emrat e njerzve, të provincave, titujt e veprave artistike, etj) por në parim unë këmbëngul te ideja se duhet të ndjekim përshtatjen shqipe. Mbase jo ekzaktësisht versioni që sugjeron Goelia (kam vënë re që jo gjithmonë ndjek shqipen standarde) dhe ideja e tij për të vepruar pa dëgjuar kënd mbetet në atë detaj e gabuar por parimi i përgjithshëm mua personalisht më duket i mirë, guxoj të them. Shpeshherë thuhet se një diskutim i tillë s'ka nevojë të zhvillohet se rregullat janë të qarta dhe mund të merren shabllon nga EnWiki por duhet pasur parasysh që Wikimedia aplikon parimin e autonomisë në lidhje me projektet e ndryshme në gjuhë të ndryshme, ku secili komunitet krijon rregullat e veta në lidhje me situatat me të cilat përballet dhe EnWiki është shumë ndryshe nga SqWiki në shumë drejtime. Siç thashë, kam kohë që dua ta ngre si diskutim e meqë gjeta terren, mendova ta ngrija këtu e njëkohësisht të merrja dhe mendimet tuaja në lidhje me çështjen. - Klein Muçi (diskutimet) 20 shkurt 2020 18:31 (CET)[përgjigjuni]
Konflikt redaktimi Përshëndetje @Hyllvegu, të falenderoj për kontributet në sq.wiki. Jam dakord për sa i përket kthimet e zhvendosjeve të përdoruesit Goelia, do mundohem të gris faqet për të liruar vendin për ridrejtimet. Gjithësesi, komuniteti ynë nuk ka ende një konsensus për sa i përket emërtimet e artikujve. Këtu është një diskutim që kemi bërë para një viti me @Klein Muçi, @Sadsadas, dhe @1l2l3k,. Nga njëra anë, emërtimet me shkronjat origjinale janë më të sakta dhe zyrtare, por nga ana tjetër emërtimet e shqipëruara i permbahen Kongresit të Drejtshkrimit të 1972-shit dhe ndihmojnë lexuesit shqipfolës që nuk njohin gjuhët e huaj. Është mirë që të hapet një votim në Kuvend në mënyrë që të kemi një marrëveshje të përgjithshme dhe një politikë zyrtare për t'u zbatuar. – Βατο (diskutimet) 20 shkurt 2020 18:34 (CET)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, e publikuam njëkohësisht, por ti qe më i shpejtë :) – Βατο (diskutimet) 20 shkurt 2020 18:37 (CET)[përgjigjuni]
Paska qenë Sadsadasi në vend të Liridonit. Të falënderoj që e risolle diskutimin, nuk isha i sigurt ku kishte ndodhur. Unë them që s'duhet të kemi frikë nga përkthimet. Deri në vitet '90 çdo gjë përkthehej në Shqipëri. Fenomeni është shumë i dukshëm po të shikohet letërsia e asaj kohe ku të gjithë emrat e autorëve ishin "të përkthyer" (të përshtatur) në shqip. Për çastin e parë mund të ngjajë e pazakontë për syrin, tani që nën ndikimin e globalizmit jemi mësuar t'i lexojmë në origjinal, por efekti kalon shpejt. Kini parasysh sa normale na duket të lexojmë emrat "Tom Sojer", "Leonardo Da Vinçi", "Albert Ajnshtajn", "Çarli Çaplin" "Fjodor Dostojevski", e të tjerë të ngjashëm pasi jemi mësuar t'i shohim në formën e tyre të shqipëruar për shkak të fenomenit të mësipërm që përmenda. Sigurisht që për emrat me të cilët kemi rënë në kontakt pas viteve '90 do të krijohej habi (për shembull, Kristiano Ronaldo, Bred Pit, Anxhelina Zholi, Donald Tramp e emra të tjerë sidomos të ardhur nga bota anglofone) por kjo gjë nuk zgjat nëse kthehet në normë. Dhe për emrat e vendeve mund të ndiqet lehtësisht i njëjti arsyetim. Vetëm se te vendet në disa raste një përkthim i ngulitur në shqip nuk mund të ekzistojë ende dhe kur ta krijojmë mirë do të ishte të siguroheshim për qartësinë e përshtatjes. Për shembull, ka raste kur emri ka kuptim nga pas, si "Mali me gropa" dhe s'është një përzgjedhje estetike fonemash. E vetmja vështirësi është me firmat apo emrat artistikë të ndryshëm ku stilizimi përkatës është pjesë e identitetit. Mendoni për shembull "Noizy", "iPhone", "Coca-Cola", "Facebook", "Rolling Stones" apo "The Queen". Me këto raste duhet të tregohet pak kujdes por besoj se po të shtrojmë rrugën për ndryshimet e mësipërme, do ta kemi më të qartë si të veprojmë dhe me këto raste pastaj.
Në përgjithësi vetëm emrat nga bota anglofone na sjellin probleme. Kjo vjen pasi shumica e brezit të ri di tashmë anglisht dhe i duket sikur po veprohet me një lloj përçudnimi të panevojshëm ndaj emrit që nuk sjell asnjë dobi përtej shëmtisë pasi "çdokush di anglisht", një supozim që s'duhet thënë aspak me siguri. Po e njejta brezni reagon me habi të madhe kur vënë re librat e vjetër ku anglishtja përkthehej si çdo gjuhë tjetër pasi ishte nga gjuhët më pak të njohura në Shqipërinë Komuniste. Është vazhdim i fenomenit të shqipnglishtes, e folme e përdorur nga brezi i sotëm për t'i ndërtuar fjalitë apo tekstet gjysmë shqip e gjysmë anglisht apo me kalke të shumta. Kini parasysh se anglishtja deri vonë hynte te provimet e detyruara të shkollës së mesme kështu që, dhe të mos ishte vetëm ndikimi i globalizmit, kur trajtohet si një gjuhë e dytë de facto nga shteti, sigurisht që një fenomen i tillë pritet. Megjithatë shqipnglishtja nuk besoj se i sjell dobi as shqipes, as anglishtes kështu që besoj se një proces frenimi ndaj fenomenit do të ishte i dobishëm. Unë personalisht me moshë i përkas pikërisht brezit në fjalë dhe mund të komunikoj në anglisht në nivel të njejtë me shqipen, si nga fjalori, ashtu dhe nga gramatika. Ia di vlerat dhe e vlerësoj, siç vlerësoj dhe shqipen, por shqipnglishtja më duket fenomen që duhet frenuar, siç thashë. Emrat e gjuhëve të tjera pastaj kalojnë në filtrin e përshtatjes pa sjellë kundërshti të mëdha dhe nuk ekziston kjo ideja "stop it, that's uncool" që figuron me anglishten. - Klein Muçi (diskutimet) 21 shkurt 2020 11:08 (CET)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, edhe unë ashtu e mendoj. Duhet të përdorim shkronjat e alfabetit shqip sipas rregullave të International Phonetic Alphabet dhe Help:IPA/Albanian, psh. shkronja ć është latinizimi i shkronjës cirilike ћ, por ne kemi shkronjën ç tek alfabeti ynë. – Βατο (diskutimet) 21 shkurt 2020 12:19 (CET)[përgjigjuni]

Bato, sa pa u bërë dhe më i gjatë si diskutim këtu, a mendon se është ide e mirë ta shfrytëzojmë qetësinë e këtyre dy ditëve për ta kaluar diskutimin në Kuvend? Po mendoja t'i bëje një cut-paste nga këtu atje. - Klein Muçi (diskutimet) 23 shkurt 2020 15:27 (CET)[përgjigjuni]

@Klein Muçi, mendoj se është më mirë të hapet një diskutim të ri ne Kuvend sepse këtu flitet edhe për vandalizmat. – Βατο (diskutimet) 24 shkurt 2020 09:28 (CET)[përgjigjuni]
Ti keq s'e ke por të lutem të tregosh pak mëshirë për mua se s'dua ta shkruaj tërë argumentimin nga fillimi. XD Kam shkruar kaq shumë... :P - Klein Muçi (diskutimet) 24 shkurt 2020 14:31 (CET)[përgjigjuni]

Fshirja e Faqes Time te Perdoruesit

[Redakto nëpërmjet kodit]

Jam ai qe ju shikoni (diskutimet) 27 shkurt 2020 12:44 (CET)Prsh Bato! Doja qe te fshija faqen time me emer ¨Jam ai qe ju shikoni¨ pasi nuk kam ndermend ta perdore me. Ne Wikin Anglisht eksiston nje gjedhe me emrin Shablloni nuk mund të therrasë vetveten: Stampa:Db-user. Cila eshte gjedhja ne Wikin shqip per te njejtin funksion? Flm![përgjigjuni]

Përshëndetje @Jam ai qe ju shikoni, e grisa. Në sq.wiki nuk e kemi ate stampë. – Βατο (diskutimet) 27 shkurt 2020 23:55 (CET)[përgjigjuni]

Shpresoj të jesh mirë. Hoqa një "fakt" kompletisht jashtë realitetit te Kastrati. Më duket fare jashtë orbiti që shtrëmbërime nga ana e bibliografisë janë përkthyer në wikipedia shqip si fakte pa asnjë kontroll të burimeve nga disa redaktorë. A ka mundësi të fillojë një projekt përkthimi të versioneve që po krijohen tani në bazë të bibliografisë si psh Hoti nga wiki anglisht në shqip?--Maleschreiber (diskutimet) 5 mars 2020 02:46 (CET)[përgjigjuni]

Përshëndetje @Maleschreiber, të falenderoj për kontributet në Wiki. Problemi është se në Wikipedia shqip kemi shumë pak redaktorë, disa prej tyre përkthejnë artikujt nga en.wiki pa ndryshuar asgjë. Pashë që ke mjaft njohuri mbi temën, në qoftë se ke dëshirë mund t'i redaktosh artikujt si të duket më mirë. Unë të dhash statusin "redaktor" që të jep mundësinë e rishikimit të versioneve të artikujve. Punë të mbarë. – Βατο (diskutimet) 5 mars 2020 11:02 (CET)[përgjigjuni]
Fillova përkthimin te Kastrati nga ato që shkruajta në en.wiki. Ka dhe një IP që u shfaq pas ndryshimeve që bëra. Ka mundësi për semi-protection nga IP-të?--Maleschreiber (diskutimet) 6 mars 2020 11:20 (CET)[përgjigjuni]
Mund ta mbroj nëse do të përsëriten zhbërjet. – Βατο (diskutimet) 6 mars 2020 11:25 (CET)[përgjigjuni]

Cashbook Finance

[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Bato,

Po ju kontaktoj ne lidhje me artikullin Cashbook Finance, ne lidhje me te cilin eshte shfaqur nje kerkese per grisje. Sic u mundova te njoftoj edhe administratorin me usename 'Olsi', per mendimin tim ky artikull i ploteson kriteret e shquarsise. Kerkesa per grisje u gjenerua pa komunikuar me pare se cfare duhej te ndryshohej tek artikulli. Lidhjet e jashtme per te cilat administratori ne fjale i referohej tashme jane hequr se bashke me disa referime te tjera. Per momentin tek seksioni referimeve eshte perfshire Direktoria Shteterore e Autoritetit Mbikqyres Financiar britanik si dhe pervec te tjerash, disa artikuj mbi kete kompani nga gazeta The Albanian (me e madhja shqiptare ne britani), si dhe gazetat/bloget shqiptare Telegraf, Sot, Urban Lajme, etj. te cilat kane pasqyruar kete lajm si aktualitet pas botimit te The Albanian (nese vini re datat e artikujve). Ju lutem ta rishikoni kete kerkese per grisje sepse kjo faqe kompanie ka cdo referim te sakte nese kontrollohet, ne ndryshim nga shumica e faqeve te tjera ne kategorine 'kompani' te cilat nuk kane asnje referim. Gjithashtu nese ka dicka tjeter qe duhet ndryshuar me tej tek faqja, ju lutem me beni me dije. Faleminderit per mirekuptimin! – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Lovefrombutch (diskutimiredaktime).

Përshëndetje @Lovefrombutch, pashë që përdoruesi @Olsi, t'i ka paraqitur politikat e shquarsisë së artikujve në Wikipedia, kështu që mund t'i konsultosh për të kuptuar cilët artikuj mund të ruhen. Tema në fjalë nuk ka mjaft shquarësi për një artikull të veçantë në Wikipedia, faktikisht është grisur disa herë në Wikipedia anglisht. Në Wikipedia shqip kemi të njëjtat kritere dhe zakonisht, në qoftë se atje nuk pranojnë një artikull, nuk pranohet as këtu. Nëse ke dëshirë të kundërshtosh grisjen, mund të shkruash arsyet tuaja tek faqja Wikipedia:Vota për grisje#Cashbook Finance, në të cilën, para grisjes, do të vlerësohen të gjitha ndërhyrjet e përdoruesve. Për sa i përket kompanive të tjera që mendon se nuk kanë shquarësi të mjaftueshme, mund të ndihmosh komunitetin e Wikipedias duke vendosur stampën {{Grise}} në fillimin e artikujve. Punë të mbarë. – Βατο (diskutimet) 16 mars 2020 13:07 (CET)[përgjigjuni]

Cashbook Finance

[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Bato,

Faleminderit per pergjigjen. Arsyeja pse artikulli eshte grisur ne versionin e Wikipedia anglisht eshte sepse kjo kompani akoma nuk e ka arritur nivelin e shquarsise ne kete version duke qene se eshte shume me i gjere se ai ne shqip. Politikat e shquarsise i kam pare me kujdes dhe kam studiuar gjithashtu nje nga nje cdo faqe te 50 kompanive aktuale shqiptare ne kategorine 'Kompani ne Shqiperi' edhe nuk me duket se ndonje nga keto faqe nuk eshte e referuar ne kete menyre dhe ploteson kushtet qe ju parashtroni ne krahasim me faqen qe une kam krijuar. Ne te kundert jane shume me te dobta se faqja ne fjale. Nese ne kete rast e vetmja zgjidhje eshte kandidatura e perdoruesve per grisjen e tyre, nderkohe qe administatoret apo kontrolluesit nuk i kane kontrolluar akoma si faqja ne fjale (megjithese jane vetem 50 dhe shumica me shume pak informacion), kjo nuk me duket e drejte. Rregullat e kontrollit duhet te jene njesoj per te gjithe si dhe te kete nje konsistence ne krahasimin e faqeve te nje kategorie, ne kete rast profile kompanish. Nese prape mendoni se faqja e krijuar nuk i ploteson kushtet, atehere mund ta grisni menjehere sepse nuk kam me argumenta pervec atyre qe kam listuar ne mesazhet e meparshme. Faleminderit.

Cashbook Finance

[Redakto nëpërmjet kodit]

Ju lutemi shikoni me poshte nje shtojce per paraqitjen e argumentave pse kjo faqe nuk duhet grisur. Kjo pergjigje i eshte derguar edhe administratorit Olsi i cili ripretendon se kjo faqe duhet kandiduar per grisje bazuar ne argumentat e meposhtem, qe per mendimin tim nuk qendrojne.

- "Eshte shkruar vetem nga nje perdorues qe une mendoj qe eshte i lidhur me institucionin financiar ne fjale dhe duket si nje reklame me shume sesa artikull enciklopedik." - Cdo faqe krijohet nga dikush, dhe une si individ dhe perdorues i ri i Wikipedia mendoj se kjo kompani ploteson kushtet per te qene pjese e Wikipedia ne nje artikull te vecante. Nese kjo faqe ju duket me shume si reklame sesa artikull aenciklopedik, ju lutem si administrator qe jeni kontrolloni 50 faqet e kompanive te tjera shqiptare. Kjo faqe eshte ne te njejtin format me to e nuk paraqet asgje ne lidhje me argumentin e reklames ne krahasim me formatin e artikujve te se njejtes kategori.

- "Artikulli eshte i mbushur me lidhje te jashtme, qe tregon nje perpjekje per ta cuar lexuesin drejt faqes se ketij institucioni financiar." - Lidhjet e jashte tashme jane hequr te gjitha. Duke qene se jam nje perdorues i ri ne Wikipedia, ky gabim eshte korigjuar nga ana ime tashme.

- "Burimet nuk jane te besueshme (linkedin, glassdoor dhe faqe te tjera qe thjesht bejne listime kompanish)" - 10 nga 20 referimet fillestare ne fjale jane hequr tashme. Pjesa e mbetur e referimeve ne rast se i kontrolloni jane mese te besueshme. 3 artikuj gazetash prestigjoze (1 britanike dhe 3 shqiptare), 1 portal shqiptar, direktoria shteterore e qendres kombtare te biznesit britanik, etj.). Pervec ketij argumenti, krahasimisht ne cdo faqe kompanie tjeter shqiptare nuk shoh asnje referim. Si ka mundesi qe pa asnje referim keto faqe nuk jane te kandiduara per grisje, por faqja ne fjale po? Kjo nuk me duket aspak e drejte.

Faleminderit!

Pershendetje! Do ju lutesha te beni ridrejtimin e kesaj faqjeje maqedonët e sotëm. Faleminderit :) Alban (diskutimet) 6 prill 2020 08:40 (CEST)[përgjigjuni]

Përshëndetje Alban! U bë, faleminderit për njoftimin :) – Βατο (diskutimet) 6 prill 2020 13:08 (CEST)[përgjigjuni]

Përshëndetje, më 19 shkurt 2019 më keni thënë se do të kem disa lehtësime nëse hapi llogari si p.sh redaktimi i artikujve duke i shfaqur direkt lexuesve pa nevojën e shqyrtimit nga kontrolluesit.

Kam menduar të hap llogari, por kam frikë se këto artikuj, që kam bërë deri më tani, do të më fshihen. Nëse jo, atëherë si të hap llogari (konto)?– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 217.209.105.159 (diskutimiredaktime).

Përshëndetje @217.209.105.159, artikujt që ke krijuar kanë cilësi shumë të lartë, mos ki frikë se nuk do të grisen :) Gjithashtu grisja e artikujve dhe llogaria e përdoruesit që i ka krijuar nuk kanë lidhje. Artikujt grisen për arsye të ndryshme, si psh. shquarësia (shiko edhe Wikipedia:Vota për grisje). Llogaria krijohet shumë lehtësisht, mjafton të shtypësh Krijo llogari sipër djathtas dhe të plotësosh parametrat, hapat i tregon qartë faqja Wikipedia:Hyjmë. Faleminderit për vendimin, është kënaqësi për mua dhe mendoj për të gjithë komunitetin tonë. Pasi ta kesh krijuar, më kontakto me llogari që të jap direkt statusin redaktor. – Βατο (diskutimet) 19 prill 2020 20:00 (CEST)[përgjigjuni]

Edhe nje pyetje para se te krijoj llogari, duhet te krijoj llogarinën emrin 217.209.105.159 apo mundem te krijoj nën emrin tjetër? Pyeta pasi ndoshta mund ta harroj këtë numër dhe të bëj një emër që është më e lehtë për të mbajtur mend. 19 prill 2020 21:00 (CEST)

@217.209.105.159, mund të krijosh llogari me emrin që dëshiron, mund të përbëhet edhe me shkronja, si psh. në rastin tim (Βατο), unë e kam me shkronja greke sepse emri Bato me shkronja latine ishte përdorur nga një përdorues tjetër. Gjtithësesi, në qoftë se ti ke dëshirë, në të ardhmen mund edhe ta ndryshosh. P.S. Të këshilloj një emër me shkronja latine në mënyrë që hyrja e zakonshme (log-in) në Wiki të jetë sa më e lehtë. – Βατο (diskutimet) 19 prill 2020 23:11 (CEST)[përgjigjuni]
@217.209.105.159, më bëhet qejfi që ke vendosur të krijosh një llogari. Emri mund të jetë sipas dëshirës. Shiko për shembull emrin tim, përveç atij të Batos. Mjafton të mos jetë emër fyes. Ty aktualisht të del 217.209.105.159 pasi ajo është adresa jote IP. Por pasi të hapësh llogari mund të zgjedhësh çfarëdolloj emri të duash për veten. - Klein Muçi (diskutimet) 20 prill 2020 00:26 (CEST)[përgjigjuni]

E krijova llogarinë nën emrin Qendrimi15, shpresoj që e krijova siç duhet. Tani çfarë do të ndodhë me aktivitete që kam bërë deri më tani? 20 prill 2020 02:04 (CEST)

@Qendrimi15, E krijove mirë. Aktivitetet që ke bërë deri më tani nuk shfaqen tek kontributet e llogarisë sepse i atribuohen numrit IP me të cilin ke redaktuar pa bërë log-in. Në qoftë se ke dëshirë që të japësh informacionin e kontributit si IP, mund të vendosesh këtë lidhje tek faqja jote personale, gjithashtu mund të vendosesh lidhjen e faqes personale tek faqja Përdoruesi:217.209.105.159, por duhet të kesh parasysh që adresa IP shfaq disa informacione personale (të jetës reale) dhe nuk garanton privatësinë totale (d.m.th. në qoftë se do të garantosh privatësinë totale këshillohet që mos të shfaqet adresa IP). Nga tani e tutje mbaj mend që të bësh gjithmonë log-in para se të redaktosh, dhe kontributet e reja do të shtohen tek kjo faqe speciale. Të ndryshova statusin, tani je redaktor dhe kontrollues, kështu që ke mundësinë të kontrollosh vetë redaktimet që bën, gjithashtu mund të kontrollosh edhe redaktimet e përdoruesve të tjerë. Nëse ke pyetje të tjera, më shkruaj dhe unë do të përgjigjem sa më shpejt :) Suksese dhe punë të mbarë! – Βατο (diskutimet) 20 prill 2020 03:14 (CEST)[përgjigjuni]

Një pyetje, sa herë kur po klikoj “Publiko faqen”, po më shfaqet “Ndoshta jeni ç'kyçur porovjeni te dilni dhe pastaj të hyni prapë”, mirëpo unë jam i kyçur. Si ka mundësi kjo? – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Qendrimi15 (diskutimiredaktime) 22 prill 2020 20:28‎.

@Qendrimi15, mund të jetë ndonjë problem teknik, @Klein Muçi, mbase është i lidhur edhe me problemet e tjera? – Βατο (diskutimet) 22 prill 2020 20:36 (CEST)[përgjigjuni]
S'e besoj në këtë rast. Është problem botëror që po diskutohet këto kohë që nëse shkon te Meta, çkyçesh automatikisht. Më ka ndodhur dhe mua disa herë. Në rastin konkret mund të jetë dhe/ose sepse Qendrimi sapo e ka krijuar llogarinë. Në të gjitha rastet është problem me biskotat. Provo të pastrosh kashenë dhe biskotat. Megjithëse do të rregullohet vetvetiu gjithsesi. - Klein Muçi (diskutimet) 22 prill 2020 21:36 (CEST)[përgjigjuni]
Sapo më ndodhi dhe mua në Wikicitate. S'ka të bëjë me hapjen e re të llogarisë. Është problemi i përgjithshëm i Metës që ka filluar të prekë dhe projektet e tjera tani, me sa duket. Nuk ka nevojë për të bërë gjë. Së shpejti do ta zgjidhin të tjerët. Për ca kohë do të vuajmë fatkeqësisht. - Klein Muçi (diskutimet) 22 prill 2020 22:16 (CEST)[përgjigjuni]

Përshëndetje, isha duke redaktuar faqen Shpërbërja e Çekosllovakisë, por kur dëshiroj ta publikoj aty më shfaqet “Përdorimi i fjalëve fyese është veprim i ndaluar.”, por unë nuk kam përdorur asnjë fjalë fyese. Jam munduar të dal nga llogaria dhe ta bëjë përsëri, por prapë më shfaqet. Ku qëndron problemi?

Kjo më ka ndodhur edhe një herë kur jam munduar të krijoj një tjetër faqe. Qendrimi15 (diskutimet) 3 maj 2020 17:19 (CEST)[përgjigjuni]

@Qendrimi15, përshëndetje! Më falni për ndërhyrjen por duhet të jetë keqfunksionim i filtrit automatik kundër fjalëve fyese. Do ta rregulloj unë e të them shumë shpejt këtu sapo ta rregulloj. - Klein Muçi (diskutimet) 3 maj 2020 17:46 (CEST)[përgjigjuni]
Përshëndetje! @Klein Muçi, ke bërë mirë sepse ti i njeh më thellësisht këto çështje teknike. – Βατο (diskutimet) 3 maj 2020 17:51 (CEST)[përgjigjuni]
@Qendrim15, u zgjidh. Mund të provosh ta rivendosësh tekstin tani e s'besoj të ketë më probleme. Në rast përsëritjeje, të lutem, ndiq udhëzimet te shënimi e krijo një ankesë te Zyra e Ankesave duke vendosur dhe tekstin që po përpiqeshe te futje. Bato, të falenderoj për konsideratën. :) - Klein Muçi (diskutimet) 3 maj 2020 18:04 (CEST)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, Faleminderit shumë! Qendrimi15 (diskutimet) 3 maj 2020 20:15 (CEST)[përgjigjuni]

Kam vërejtur dy faqe që duhen të bashkohen Katastrofa e Çernobilit dhe Chernobyl (fatëkeqësia). Si mund t'i bashkoj këto dyja në një faqe? Qendrimi15 (diskutimet) 28 maj 2020 20:45 (CEST)[përgjigjuni]

Përshëndetje @Qendrimi15, mund të kopjohet përmbajtja nga një artikull tek tjetri duke shtuar tek përmbledhja e redaktimit emrin e artikullit nga ku u kopjua përmbajtja (për të drejtat e autorit), pastaj mjafton të bëhet një ridrejtim duke zëvëndësuar të gjithë tekstin e artikullit me wikitekstin: #RIDREJTO [[]] me emrin e artikullit midis [[]]. – Βατο (diskutimet) 29 maj 2020 01:45 (CEST)[përgjigjuni]

Për kontrollimin e qindra artikujve në një kohë shumë të shkurtër

Medalje
Për punën e palodhur që po bën në Wikipedia. Vazhdo kështu!

Klein Muçi (diskutimet) 9 korrik 2020 03:26 (CEST)[përgjigjuni]

Faleminderit Klein! Do t'i hedh nje sy gjithmonë asaj liste që mos të rritet më. – Βατο (diskutimet) 9 korrik 2020 11:55 (CEST)[përgjigjuni]

Kontrollimi i faqeve të reja

[Redakto nëpërmjet kodit]

A di ndonjë mënyrë si mund t'i rendisim sipas rendit kronologjik këto faqet këtu? Ose si mund ta bëjmë listën të shfaqë më shumë se 50 faqe për faqe, që të mundem t'i dal në fund shpejt e të numëroj sa është totali? Duhet të merremi seriozisht me atë listë. Kishte disa faqe që kishin 5000 ditë në pritje. E lexove mirë: Pesë mijë ditë në pritje. - Klein Muçi (diskutimet) 9 korrik 2020 14:24 (CEST)[përgjigjuni]

@Klein Muçi, nuk e di se si mund të ndryshohet lista, por numërova artikujt që përmbanë, janë 605. Edhe ajo duhet të zbrazet sa më shpejt. – Βατο (diskutimet) 9 korrik 2020 19:54 (CEST)[përgjigjuni]
Ore... Se tani po e vë re... Si zbrazet lista? :P Po kërkoja për ndonjë buton shqyrtimi/kontrollimi, të ulja ca numrin, po s'më del asgjë... - Klein Muçi (diskutimet) 10 korrik 2020 03:02 (CEST)[përgjigjuni]
Lëre se e kuptova tani... - Klein Muçi (diskutimet) 10 korrik 2020 14:43 (CEST)[përgjigjuni]
U zbrazka shpejt ajo listë. Që tani u bënë 550. Shumë shpejt e mbyllim dhe atë. - Klein Muçi (diskutimet) 10 korrik 2020 18:10 (CEST)[përgjigjuni]
500 tashmë. :D Po i numëroj këtu që, edhe t'i mbaj mend, edhe të shërbejë si motivim për të tjerët. :P - Klein Muçi (diskutimet) 11 korrik 2020 14:14 (CEST)[përgjigjuni]

450. Brenda 5 ditëve besoj se mbarojmë. - Klein Muçi (diskutimet) 11 korrik 2020 18:48 (CEST)[përgjigjuni]

"Problemi" është ama se nuk janë vetëm artikujt për kontroll por gjithashtu dhe stampat, modulet e skedat. Por të mbarojmë punë me artikujt njëherë. - Klein Muçi (diskutimet) 11 korrik 2020 18:50 (CEST)[përgjigjuni]
Zbritëm nën 300. Problem tjetër është se kur ndryshon atë nivelin nga "checked" ne "quality", listës nuk i gjendet fundi më. Si për artikuj, si për stampa, skeda e module. Por të mbarojmë këto njëherë. - Klein Muçi (diskutimet) 12 korrik 2020 15:58 (CEST)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, e paske zvogëluar shumë listën, të lumtë! Artikujt "quality" janë të kontrolluar, mjafton të zbrazet lista me zgjedhjen "checked". – Βατο (diskutimet) 13 korrik 2020 10:38 (CEST)[përgjigjuni]
Faleminderit! :) Di të më thuash ç'janë këto e ç'janë ato? :P - Klein Muçi (diskutimet) 13 korrik 2020 11:37 (CEST)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, lista me zgjedhjen "quality" përmbanë artikujt që janë shqyrtuar si kthjellët dhe jo korrekt. Kur zgjidhet korrekt artikujt hiqen nga ajo listë. Por nuk na intereson cilësia (quality), mjafton të zbrazet lista me zgjedhjen "checked" në mënyrë që artikujt t'i shfaqen lexuesve të Wikipedias. – Βατο (diskutimet) 13 korrik 2020 12:12 (CEST)[përgjigjuni]

Marr vesh. Mirë është ta kemi dhe atë bosh por...

Unë mbarova punë me artikujt. Kanë mbetur rreth 250 artikuj për t'u kontrolluar tani që s'jam i sigurt si të veproj. Zbraza tërësisht modulet (vetëm 3 ishin gjithsej) dhe tani po shoh stampat. - Klein Muçi (diskutimet) 13 korrik 2020 19:09 (CEST)[përgjigjuni]

Prsh. Bato, shpresoj te jesh mire. Un jam redaktor i ri ketu, dhe kam interes per te edituar artikujt mbi fiset shqiptare. Te enwiki ekziston nje template, Albanian tribes sidebar quhet. Nuk e di si mundem ta sjell ate ne sqwiki, dhe nesw mundet te me kryesh kete do te me vinte shume me lehte per te vazhduar redaktimet tjera. Flm paraprakisht dhe mfal nse shqipen se kam 100%. Gjith te mirat!– Alltan (diskutimet) 10 korrik 2020 21:00 (CEST)[përgjigjuni]

Përshëndetje @Alltan, mirëserdhe në sq.wiki. Krijova stampën {{Fise shqiptare}} me tekstin nga en.wiki. Disa përmbajtje duhet të përkthehen në shqip. Të dhash statusin redaktor kështu që ke mundësinë të kontrollosh vetë redaktimet që bën, gjithashtu mund të kontrollosh edhe redaktimet e përdoruesve të tjerë. Më kontakto nëse ke ndonjë pyetje tjetër. Punë të mbarë! – Βατο (diskutimet) 13 korrik 2020 10:21 (CEST)[përgjigjuni]

Shume faleminderit! Besoj qe kjo te jete fillimi i nje eksperience afatgjate, do mundohem ta bej per te mire! Shendet.– Alltan (diskutimet) 14 korrik 2020 20:04 (CEST)[përgjigjuni]

Çmimi për mirëmbajtjen e kategorive

[Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimi i parë
Çmimi i parë
Çmimi i parë për mirëmbajtjen e kategorive në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Βατο.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për mirëmbajtjen e kategorive
Çmimi për mirëmbajtjen e kategorive


Çmimi për kujdestarinë e përgjithshme

[Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimi i parë
Çmimi i parë
Çmimi i parë për kujdestarinë e përgjithshme në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Βατο.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për kujdestarinë e përgjithshme
Çmimi për kujdestarinë e përgjithshme


Çmimi për administrimin

[Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimi i parë
Çmimi i parë
Çmimi i parë për administrimin në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Βατο.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për administrimin
Çmimi për administrimin


Çmimi për kontrollin

[Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimi i parë
Çmimi i parë
Çmimi i parë për kontrollin në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Βατο.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për kontrollin
Çmimi për kontrollin


Çmimi për paanësinë

[Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimi i parë
Çmimi i parë
Çmimi i parë për paanësinë në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Βατο.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për paanësinë
Çmimi për paanësinë


Çmimi për faqen e përdoruesit

[Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimi i parë
Çmimi i parë
Çmimi i parë për faqen e përdoruesit në Wikipedia-n shqip në vitin 2019 i jepet përdoruesit Βατο.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për faqen e përdoruesit
Çmimi për faqen e përdoruesit


Grisja e faqes Dj Iljano

[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Bato. Ju keni grisur faqen time ne Wikipedia Dj Iljano. Nuk e di problemin e faqes time dhe arsyen se pse ju e keni grisur por mesa jam ne djeni , faqja ka qene krijim dhe jo e kopjuar , me te gjitha referencat perkatese. A mund te me shpjegoni ju lutem dhe se si mund qe ta kthej serish? Faleminderit!

Çmimi për kontrollin

[Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimi i dytë
Çmimi i dytë
Çmimi i dytë për kontrollin në Wikipedia-n shqip në vitin 2020 i jepet përdoruesit Βατο.

Çmimi u dha pas konsultimit të komunitetit në qendrën e votimeve.

Çmimi për kontrollin
Çmimi për kontrollin


Wikipedia:Robotët

[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, Bato!

Nëse e lexon këtë mesazh, dije që kemi nevojë për ndihmën tënde në krijimin e një arkive të mirë për faqen Wikipedia:Robotët. Faqja në fjalë ishte një nga faqet e vetme që kishte mbetur pa u reformuar që kur nisëm së bashku reformimin e faqeve me rëndësi. Tani po e rregulloj dhe atë por nuk di si të veproj me të gjitha votimet e aprovimet të kaluara. Shumica e tyre gjenden këtu por disa gjenden dhe këtu. Plani është që të mblidhen në një vend e të ruhet 1 standard për të ardhmen. Arkivat e krijuara këtu, këtu dhe këtu janë punë shumë të mira që ke realizuar në të shkuarën. Do të na duhej diçka e ngjashme. - Klein Muçi (diskutimet) 11 tetor 2021 02:15 (CEST)[përgjigjuni]

 U bë! [Pjesërisht (?)] Ndryshimet gjenden këtu. U mundova të gjeja kërkesat për çdo robot por disa prej tyre nuk ekzistojnë për arsye si roboti ka pasur përdorim global, procedura e miratimit nuk ka qenë në fuqi, votimi është kryer në mesazhe personale apo procedura e miratimit është tejkaluar. Mbase pasqyra e mësipërme është në rregull siç është. - Klein Muçi (diskutimet) 11 tetor 2021 13:51 (CEST)[përgjigjuni]
Përshëndetje @Klein Muçi,!
Nuk e di se kuptova mirë, duhet të krijohet një arkiv si ky me robotët në këtë listë? Apo përpara se të krijohet arkivi duhet të plotësohet akoma kjo listë?
Një gjë tjetër: më duket se wikiteksti kur redaktohen faqet nuk del më afër përmbledhjes së redaktimit, ndoshta duhet të rregullohet? Nuk e mbajë në mend cila është faqja përkatëse. --Βατο (diskutimet) 12 tetor 2021 20:32 (CEST)[përgjigjuni]
Përshëndetje! Ideja ishte për t'i mbledhur të gjithë robotët në një vend të vetëm në një lloj mënyre. Unë krijova atë listën e thjeshtë që ke publikuar më sipër dhe ti. Nëse ke një ide më të mirë për t'i pasqyruar, është mëse e mirëpritur. S'e di nëse një tabelë si ajo e arkivës që solle ti (dhe unë, më sipër) do t'i rrinte aq mirë robotëve apo jo. Për më tepër që për disa robotë kërkesat e miratimit mungojnë tërësisht. Pra është siç e ke kuptuar. Lista është jo e plotë për shkaqe të ndryshme (unë u mundova të mblidhja çdo kërkesë por nëse mund të gjesh të tjera të munguara, mirë do të ishte) dhe nuk jam i sigurt nëse mund të paraqitet grafikisht më mirë.
Këto muaj nuk mbaj mend të kem ndryshuar gjë mesazhe sistemi në lidhje me "editors". Megjithatë do të kontrolloj njëherë. - Klein Muçi (diskutimet) 12 tetor 2021 23:38 (CEST)[përgjigjuni]
MediaWiki:Edittools, ky është mesazhi të cilit i referohesh besoj. Por nuk është ndryshuar prej kohësh. - Klein Muçi (diskutimet) 12 tetor 2021 23:51 (CEST)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, për robotët kjo faqe më duket mirë. Vura re që mungon ndonjë kërkesë nga ky historik, por edhe nga kjo kategori. Për sa i përket edittools, mendoj se duhet të rregullohet sepse ndihmon redaktimin e faqeve, por nuk e di se si mund ta bëjmë. --Βατο (diskutimet) 13 tetor 2021 13:53 (CEST)[përgjigjuni]
Faleminderit për drejtimin drejt historikut. Arrita të gjej 1 kërkesë më shumë. Rishikova tërë historikët e tërë faqeve të lidhura me robotët por s'gjeta dot tjetër. Më vjen çudi se te shumica e shënjimeve të robotëve pa kërkesë mund të lexosh të dhëna për kërkesa të kaluara. Shiko, për shembull:Speciale:UserRights/BotMultichill, pjesa e regjistrit të privilegjeve, në fund të faqes. Shkruhet votimi por nuk gjendet askund vendi ku ka ndodhur kërkesa/votimi. Kjo ndodh me shumicën e robotëve pa kërkesa.
Kategoria mbushet automatikisht nga stampa {{bot}} e cila u është dhënë dhe përdoruesve robotë de facto por që de jure nuk janë ende robotë sepse janë të pashënjuar dhe nuk mund t'i përfshijmë në listë.
Çfarë problemi ka ekzaktësisht Edittols? S'te del më fare teksti që është i shënjuar te MediaWiki:Edittools kur redakton? Je i sigurt që po kërkon ekzaktësisht atë tekst? - Klein Muçi (diskutimet) 13 tetor 2021 14:56 (CEST)[përgjigjuni]
Po, wikiteksti i MediaWiki:Edittools duhet të shfaqet afër "Përmbledhja e redaktimit", ndoshta duhet të ndryshohet ndonjë gjë tek "Parapëlqimet" personale të përdoruesit, ty të shfaqet kur redakton? --Βατο (diskutimet) 13 tetor 2021 16:31 (CEST)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, bëra ca ndryshime, tani funksionon. – Βατο (diskutimet) 13 tetor 2021 16:37 (CEST)[përgjigjuni]

Faqe të boshatisura

[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Bato! Unë jam një krijues faqesh në Wikipedian Shqiptare dhe kam një kërkesë për ty në lidhje me grisjen e faqeve. A mundesh që t'i grisësh faqet Rrahim Beqiri Roki dhe Ali Ahmeti (politikan), pasi që ato janë të boshatisura dhe të vjetra. 77.28.207.184 15 dhjetor 2021 09:35 (CET)[përgjigjuni]

How we will see unregistered users

[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi!

You get this message because you are an admin on a Wikimedia wiki.

When someone edits a Wikimedia wiki without being logged in today, we show their IP address. As you may already know, we will not be able to do this in the future. This is a decision by the Wikimedia Foundation Legal department, because norms and regulations for privacy online have changed.

Instead of the IP we will show a masked identity. You as an admin will still be able to access the IP. There will also be a new user right for those who need to see the full IPs of unregistered users to fight vandalism, harassment and spam without being admins. Patrollers will also see part of the IP even without this user right. We are also working on better tools to help.

If you have not seen it before, you can read more on Meta. If you want to make sure you don’t miss technical changes on the Wikimedia wikis, you can subscribe to the weekly technical newsletter.

We have two suggested ways this identity could work. We would appreciate your feedback on which way you think would work best for you and your wiki, now and in the future. You can let us know on the talk page. You can write in your language. The suggestions were posted in October and we will decide after 17 January.

Thank you. /Johan (WMF)

4 janar 2022 19:19 (CET)

Page move pa konsensus

[Redakto nëpërmjet kodit]

Hey Bato, mund ta fshish ate faqen? Edin Xheko u ndryshua ne titull pa diskutim dhe nje editor me kerkoi qe te kthej titullin e vjeter. Per ta bere duhet fshire ajo faqja tek linku. Ktrimi991 (diskutimet) 24 janar 2022 18:36 (CET)[përgjigjuni]

Pershendetje @Ktrimi991,  U bë!Βατο (diskutimet) 25 janar 2022 11:27 (CET)[përgjigjuni]
@Ktrimi991,, gjithashtu ndryshova emrin dhe ridrejtimet. – Βατο (diskutimet) 25 janar 2022 11:39 (CET)[përgjigjuni]
@Βατο, të them të drejtën, unë s'dija ta lexoja "Dž". Do ta kisha lexuar herë Gjeko, herë Xheko. Prej kësaj e mora vesh që Dž=Xh. Po sikur emri i tij të ishte 中澤 佑二? Mund të duket çudi po ky është thjesht emri i Nakazauas (Nakazawa në anglisht), i cilësuar si një nga futbollistët më të mirë në botë japonez. A do të duhej ta linim dhe atë në origjinal si me Edin Džeko? Po עמית דובדבני? Ky është thjesht emri i Amit Duvdevanit, DJ i mirënjohur i grupit izrelit "Infected Mushroom". Shembuj të tillë mund të jepen pafund. Thjesht gjeta rastin ta përmend si fenomen meqë realisht qëlloi që e mësova prej atij ndryshimi shqiptimin e duhur dhe u kujtova që kam vite që flas për këtë gjë (siç e di). Unë mendoj që emrat duhen përshtatur shqip nga ne edhe nëse mediet tona s'e marrin guximin t'i përshtatin më nga frika se humbasin vëmendjen e ca ndjekësve. Dhe rregullat zyrtare të drejtshkrimit tonë kështu mendojnë. Por... - Klein Muçi (diskutimet) 25 janar 2022 12:20 (CET)[përgjigjuni]
@Klein Muçi, edhe une ashtu e mendoj, por duhet nje diskutim i pergjitheshem ne Kuvend per arritjen e nje konsensusi ne sq.wiki. – Βατο (diskutimet) 25 janar 2022 12:26 (CET)[përgjigjuni]
Zakonisht çfarë e frenon si proces, përveç çudisë personale të disa njerzve kur shohin emrin "Kristiano Ronaldo" (edhe pse nuk çuditen nga Aventurat e Tom Sojerit), janë udhëzimet e përshkruara këtu. Mediet tona lënë çdo gjë në anglisht, ndonjëherë dhe vetë fjalët, dhe ne shpeshherë i trajtojmë si ligje të shenjta udhëzimet e EnWikit (pavarësisht se s'ka pse të jetë ashtu) dhe diskutimi mbyllet pa shumë zhvillime të reja, vetëm për t'u rihapur prapë te zhvendosja e radhës. - Klein Muçi (diskutimet) 25 janar 2022 12:38 (CET)[përgjigjuni]
Faleminderit Bato :) @Klein Muçi, per kete duhet hapur nje diskutim/votim i pergjithshem per te gjithe artikujt. I njejti rregull apo standard duhet ndjekur per te gjithe artikujt pa patur nevoje per te debatuar artikuj specifike. Ktrimi991 (diskutimet) 25 janar 2022 19:42 (CET)[përgjigjuni]
@Ktrimi991, dakord jam por s'isha shume entuziast sepse e kemi marrë disa herë atë nismë dhe s'kemi arritur rezultate konkrete. Vijnë dy përdorues, tre nëse jemi me fat, japin mendimin e tyre dhe mbyllet si diskutim. :P - Klein Muçi (diskutimet) 25 janar 2022 21:06 (CET)[përgjigjuni]
Populli do pako me miell ose 50 euro qe te votoje :P Nqs eshte brenda rregullave, dhe tre apo kater vota duhet te mjaftojne. Fakti qe sqwiki eshte komunitet i vogel nuk duhet te sherbeje si pengese per vendosje standardesh dhe permiresim. Ktrimi991 (diskutimet) 25 janar 2022 22:20 (CET)[përgjigjuni]

Ju lutem shqyrtoni faqen Gazeta e Pavarur

[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Βατο,

Më falni që po ju pengoj, ju lutem nese keni mundësi ta shqyrtoni faqen Gazeta e Pavarur. Në qofse ka ndonjë gabim ju mundeni lirisht që ta përmirësoni , nëse do e kishit bërë do isha i gëzuar shumë. Faleminderit!

Përshëndetje, @Βατο kam një pyetje, faqja (Xsoundbeatz) ishte ne Wikipedia shqip, por tani nuk mund ta shoh, mund të jetë fshirë, a mund të kontrolloni për ta rikthyer faqen ose për ta krijuar përsëri faqen dhe të kontrollohet nga ju më vonë?


Faleminderit Valentinoshabani (diskutimet) 14 nëntor 2022 17:39 (CET)[përgjigjuni]

fyi [3] --Johannnes89 (diskutimet) 23 nëntor 2022 17:02 (CET)[përgjigjuni]

Faqja me titull Veli Karahoda

[Redakto nëpërmjet kodit]

I nderuar Bato,

Faqen e autorit shqiptar Veli Karahoda e kam administruar për një kohë të gjatë, por për shkak të vandalizmave, disa vite më parë faqja është mbrojtur (gjysmë-mbrojtur). Dhe kjo është krejt në rregull, sepse s'duhen lejuar vandalizmat. Puna është se tani as unë me userin tim s'po mund të aprovoj ndryshimet e bëra. A ka mundësi të më jepni qasje të plotë për këtë faqe? Faleminderit dhe gjithë të mirat.

Intermedia (diskutimet) 18 gusht 2023 21:59 (CEST)[përgjigjuni]