Përdoruesi diskutim:Klein Muçi

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Klein Muçi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Për arsye shëndetësore mund të mos jem aq aktiv në ditët në vijim. Për çdo problem mund të shkoni te një administrator tjetër nga lista këtu. Ky lajmërim do të largohet pasi rutina e redaktimeve të jetë rikthyer në normalitet.
For medical reasons I may not be as active as usual in the upcoming days. For whatever problems you may be having you can go in another admin from the list here. This notice will be removed after the edit routine has returned into normality.

Arkiva e diskutimeve të kaluara
Filing cabinet icon.svg
Arkivi 1 (17 maj 2013 — 17 maj 2019)
Arkivi 2 (17 maj 2019 — 17 maj 2020)
Arkivi 3 (17 maj 2020 — 17 maj 2021)
Arkivi 4 (17 maj 2021 — 17 maj 2022)

Pershndetje Klein,

Uroj te jeni mire.

Une, sot kam shtuar nje artikull/kategori te re qe ka te beje me nje figure historike. E di qe mbase nuk i kam perfillur te gjitha standardet e kerkuara nga Wikipedia Shqip. Sa kuptova, ky shtim i ri, kjo kategori per t'u publikuar tamam duhet te certifikohet nga ju. Po ashtu, nuk munda qe ta beje postimin e nje fotoje....

Te lutem, me thuj se cfare dhe si duhet te procedoj per me tutje?!

Te falenderoj paraprakisht, Valdoni --Valdon Bytyçi (diskutimet) 16 maj 2022 16:56 (CEST)Reply[përgjigju]

@Valdon Bytyçi, përshëndetje! Faqet e reja duhet të kontrollohen nga një administrator, është e vërtetë. Fatkeqësisht puna ime në projekt është më së shumti në pjesën teknike dhe personalisht nuk kam shumë përvojë në kontrollim artikujsh. Për pasojë, do të të duhet të kontaktosh me një nga përdoruesit këtu për atë gjë. Për sa i përket fotografive, ngarkimi i materialeve multimediale është i ndaluar lokalisht në projektin tonë por mund të bëhet në Commons dhe më pas të përdoret nga atje këtu. Lidhja më sipër do të të ndihmojë hap pas hapi me udhëzime deri në ngarkimin e fotografisë. - Klein Muçi (diskutimet) 16 maj 2022 17:41 (CEST)Reply[përgjigju]

I nderuari z. Muçi,

Uroj te jeni mire me te gjitha.

Ju shkruaj pas rreth 6 muajsh. Sic u kam treguar ne bashkebisedimin tone, une kam ngarkuar/shtuar nje artikull te ri per nje personalitet historik,biografi. Qe nga muaji maj, ka mbetur pa u administruar, kintrolluar nga administratori ne menyre qe te akomodohet plotesisht ne Wikipedia shqip.

E di qe nuk eshte nen pergjegjesine tende....por do me ndihmoje shume....

Shendet Valdon Bytyçi (diskutimet) 4 dhjetor 2022 09:53 (CET)Reply[përgjigju]

Përshëndetje Klein,
uroj të jeni mirë.
Deri me tani nuk është shqyrtuar artikulli për Cakë Kasum Bytyçi-n. Desha të di se edhe sa kohë u duhet për t'u shqyrtuat.
Miqsisht,
Valdoni 185.47.190.3 22 mars 2023 12:03 (CET)Reply[përgjigju]
Përshëndetje! Fatkeqësisht situata vazhdon të mbetet e njejtë dhe pas shumë muajsh. Ne po mundohemi të shtojmë numrin e kontrolluesve aktivë (shikoni njoftimin në krye të projektit) apo dhe numrin e administratorëve të rinj por aktualisht kontrolli dhe mirëmbajtja e artikujve vazhdon të vuajë. — Klein Muçi (diskutimet) 22 mars 2023 12:12 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-20[Redakto nëpërmjet kodit]

16 maj 2022 20:58 (CEST)

si munde ta rregilloj referenvet dhe a munde te behet publike.

si dhe te hapet vetem kjo faqe jo disa faqe qe une u kam krijuar gabim --Gani Gashi atelier (diskutimet) 19 maj 2022 10:09 (CEST)Reply[përgjigju]

@Gani Gashi atelier, përshëndetje! :)
Faqet duhet të kontrollohen nga një administrator për t'u verifikuar. Fatkeqësisht unë nuk merrem shumë me artikujt në vetvete duke u kujdesur më së shumti për pjesën teknike kështu që do të të duhet të flasësh me një administrator tjetër për atë gjë. Mund të gjesh një nga lista këtu. Atyre mund t'i thuash dhe për rregullimin e referimit. Për sa i përket grisjes të faqeve të krijuara gabimisht, mund të vendosësh stampën {{Delete}} në krye të tyre dhe do të kujdesem t'i gris. :) - Klein Muçi (diskutimet) 21 maj 2022 10:14 (CEST)Reply[përgjigju]
ekuptova qe ju nuk jeni zoti Muçi por nuk po kame mundesi ta kontaktoj asnje administrator. Kjo faqe duhet rregullohet dhe verifikohet edhe nga ana juaj se nuk dua te mbetet keshtu kote. Une jame vajza e Gani Gashit qe e kam shkruar. Sa per informimin tuaj Gani Gashi eshte nder piktore me te mire ne Kosove dhe rajon te gjtha i kenu ne kete faqe te dokumentuara. Ate qe nuk e kame te qarte Wikipedia vetem fshine aty ku nuk duhet e ne Wikipedia jane kengetaret krejt koti qe dite e nate kendojne tallava ne dasema koti te injoranteve. Une jame detyruar disa here ta ndroj log in se Wikipedia veq ma ka blloguar faqen krejt kote. pRandaj te lutem ku munde ta gjeje nje adaministrator qe te konsultohem me te ate qe nuk duhet te jete ne Wikipedia e fshi une pa problem. Ketu ka shume informata qe ne te shumten e rasteve as nuk po i kuptoj fare.
ps. ne faqen e Gani gashit faqja qe esshte lexo duhet hiqet ndresa faqaj duke kontrolluar eshte e sakte. Sadete Gani Gashi atelier (diskutimet) 30 maj 2022 09:28 (CEST)Reply[përgjigju]
@Gani Gashi atelier, përshëndetje sërish. Siç thashë dhe më lartë, duhet të gjeni një administrator tjetër nga lista që dërgova për të proceduar më tej pasi unë rrallëherë merrem me verifikim artikujsh. Provoni t'i kontaktoni emrat më lartë në faqet e tyre të diskutimit në lidhje me kërkesën tuaj. - Klein Muçi (diskutimet) 31 maj 2022 01:29 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-21[Redakto nëpërmjet kodit]

24 maj 2022 02:20 (CEST)

Tech News: 2022-22[Redakto nëpërmjet kodit]

30 maj 2022 22:28 (CEST)

This Month in Education: May 2022[Redakto nëpërmjet kodit]

Books & Bytes – Issue 50[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library

Bookshelf.jpg

Books & Bytes
Issue 50, March – April 2022

 • New library partner - SPIE
 • 1Lib1Ref May 2022 underway

Read the full newsletter

Sent by MediaWiki message delivery on behalf of The Wikipedia Library team --1 qershor 2022 14:53 (CEST) (UTC)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Besemir nëpërmjet panelit të ndihmës (5 qershor 2022 18:01)[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje. Pse artikulli/faqja që unë kam krijuar këtu në Wikipedia vazhdon përher të thotë artikull në shqyrtim. Faleminderit --Besemir (diskutimet) 5 qershor 2022 18:01 (CEST)Reply[përgjigju]

@Besemir, përshëndetje! Kjo me shumë mundësi ndodh sepse fatkeqësisht është ende në shqyrtim. Kemi një mungesë të theksuar kontrolluesish e administratorësh aktivë dhe kjo ka bërë që të kemi dhe faqe e ndryshime në pritje për kontroll për më shumë se 2 vite. - Klein Muçi (diskutimet) 6 qershor 2022 12:30 (CEST)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Albion Ibrahimi nëpërmjet panelit të ndihmës (5 qershor 2022 19:20)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje si mundem te e publikoj nje lajm apo nje informacion --Albion Ibrahimi (diskutimet) 5 qershor 2022 19:20 (CEST)Reply[përgjigju]

@Albion Ibrahimi, përshëndetje! :)
Besoj se po i referohesh shkrimit të artikujve të rinj. Arsyeja pse e bëj këtë specifikim është se nëse do të doje të shkruaje lajme të mirëfillta do të të duhej të shkruaje te "WikiLajme".
Për sa i përket shkrimit të artikujve të rinj, mjafton të kërkosh për titullin që artikulli i ri do të ketë te kutia kërkimore djathtas, në majë. Nëse ai nuk ekziston, do të të dalë mundësia e krijimit të atij artikull me atë titull që vendose. Vetëm sigurohu që ta vendosësh titullin saktë. - Klein Muçi (diskutimet) 6 qershor 2022 12:35 (CEST)Reply[përgjigju]

ka nje kopje Vinçens Dorsa qe duhet fshire. Ka mundesi ti hedhesh nje sy? Ktrimi991 (diskutimet) 5 qershor 2022 20:09 (CEST)Reply[përgjigju]

@Ktrimi991: Yes check.svg U bë! U përcaktua si ridrejtim. - Klein Muçi (diskutimet) 6 qershor 2022 12:37 (CEST)Reply[përgjigju]
Thanks :) Ktrimi991 (diskutimet) 6 qershor 2022 13:51 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-23[Redakto nëpërmjet kodit]

7 qershor 2022 04:45 (CEST)

Pyetje nga Lartana nëpërmjet panelit të ndihmës (8 qershor 2022 22:32)[Redakto nëpërmjet kodit]

pershendetje,


ndryshimet nese i perfshi ne nje faqe dueht te ken burimin si dhe a do te jete emri ime ne ndryshime qe do te beje, publik eshte fjala? --Lartana (diskutimet) 8 qershor 2022 22:32 (CEST)Reply[përgjigju]

@Lartana, përshëndetje! :)
Përgjithësisht, sa më shumë burime serioze, aq më mirë. Emri yt i përdorusit (Lartana) do të jetë publik. Edhe pse s'do të jetë gjëja e parë që do të bjerë në sy nga ajo faqe, kushdo që hap historikun e faqes do të jetë në gjendje të shikojë cili përdorues bëri çfarë në faqe. Të njëjtën gjë mund të bësh dhe ti me cilindo faqe. Te pjesa "Më shumë", në krye të faqeve ke pjesën e historikut e cila nëse shtypet të ofron informacionin e mësipërm. - Klein Muçi (diskutimet) 9 qershor 2022 13:30 (CEST)Reply[përgjigju]

Pyetje nga FierakuiVërtet1 nëpërmjet panelit të ndihmës (11 qershor 2022 23:52)[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje! Bëra disa ndryshime. Kur do shqyrtohen? --FierakuiVërtet1 (diskutimet) 11 qershor 2022 23:52 (CEST)Reply[përgjigju]

@FierakuiVërtet1, përshëndetje! :) Fatkeqësisht kemi mungesë kontrolluesish aktivë këto kohë dhe një seri e madhe ndryshimesh janë në pritje për kontroll. Për të qenë realist po ju them se ka dhe ndryshime në pritje prej 2 vitesh. Kështu që nuk ka një përgjigje ekzakte për këtë. - Klein Muçi (diskutimet) 12 qershor 2022 12:33 (CEST)Reply[përgjigju]

Faleminderit! Po cila janë faqet që shqyrtohen më së shpejti? Apo trajtohen të gjitha barazi? FierakuiVërtet1 (diskutimet) 12 qershor 2022 16:00 (CEST)Reply[përgjigju]

@FierakuiVërtet1, idealisht do të duhej të ishte pak a shumë në rend kronologjik. Çfarë ndodh praktikisht është që hera-herës mund të bëhen aktivë disa kontrollues dhe të kontrollojnë artikujt tematikën e të cilëve e kanë pjesë të parapëlqimeve të veta. Fjala bie, një kontrollues mund të jetë i apasionuar pas futbollit e të marrë të kontrollojë disa artikuj të ndryshëm në lidhje me futbollin e nëse ka ndryshime në pritje ndër to, t'i pranojë ose refuzojë. Kjo bën që sistemi të jetë tepër i rastësishëm. - Klein Muçi (diskutimet) 13 qershor 2022 01:06 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-24[Redakto nëpërmjet kodit]

13 qershor 2022 18:58 (CEST)

Pyetje nga FierakuiVërtet1 nëpërmjet panelit të ndihmës (16 qershor 2022 23:16)[Redakto nëpërmjet kodit]

Kam një shqëtësimë: Në {{Infobox officeholder}} përkthimin në shqip është i gabuar. E kam fjalën për {{ |successor |predecessor }}. Kush mund ta ndryshojë? --FierakuiVërtet1 (diskutimet) 16 qershor 2022 23:16 (CEST)Reply[përgjigju]

@FierakuiVërtet1, si propozon të jetë versioni i saktë? - Klein Muçi (diskutimet) 17 qershor 2022 10:45 (CEST)Reply[përgjigju]

Tani e kontrollova përsëri, ishte e saktë. Pra e kishin rregulluar. Me falni për shqëtësimi. Faleminderit FierakuiVërtet1 (diskutimet) 17 qershor 2022 15:49 (CEST)Reply[përgjigju]

@FierakuiVërtet1, asnjë problem. Me sa duket, është rregulluar dje nga @Qendrimi15 me këtë ndryshim. Faleminderit për raportimin e faleminderit Qendrimit për ndryshimin!
Shënim: Tani që e pashë, kodi i stampës ka disa prapambetje të vogla teknike krahasuar me homologen në anglisht kështu që po mendoj ta përditësoj së shpejti. Kjo mund të sjellë që fjalë të caktuara të figurojnë në anglisht për disa kohë derisa të kryhet përkthimi. Thashë t'ju paralajmëroj meqë të dy mund të keni interes për çështjen.
Qendrim, nëse ke dëshirë të kujdesesh dhe për përditësimin teknik para se të merrem unë, ndihu i lirë ta bësh këtë gjë. :) - Klein Muçi (diskutimet) 17 qershor 2022 19:19 (CEST)Reply[përgjigju]
S'ka gjë :). Po unë e rregullova dje, derisa isha duke shikuar një artikull. Do të ishte mirë edhe ta kontrolloje edhe këtë stampë @Klein. Kam qëndruar për një kohë të gjatë me këtë, por nuk arrija ta rregulloj (derisa isha duke krijuar një artikull për një bimë) - Qendrimi15 (diskutimet) 18 qershor 2022 00:27 (CEST)Reply[përgjigju]
@Qendrimi15, po munde, rivendosi pak përkthimet te {{Infobox officeholder}} dhe {{Infobox officeholder/office}}. Nëse nuk ke kohë të merresh, merrem unë në ditët në vijim. Për sa i përket {{Speciesbox}}, ajo është një stampë problematike që nga EnWiki. EnWiki ka rreth 9000 stampa që bëjnë të mundur sistemimin e tërë llojeve biologjike, numër që vjen në rritje. Importimi i 9000 stampave është një punë pothuajse e pamundur për cilindo projekt kështu që ka pasur disa diskutime botërore për ta zgjidhur këtë si problem por deri tani fatkeqësisht nuk është gjetur asnjë zgjidhje. "Zgjidhja" aktuale është që stampa të funksionojë në një version manual por që unë s'kam shumë informacion fatkeqësisht. Do të të duhet të diskutosh me @Punetor i Rregullt5 për atë gjë. - Klein Muçi (diskutimet) 18 qershor 2022 03:03 (CEST)Reply[përgjigju]

Po, faleminderit për paralajmërimi. FierakuiVërtet1 (diskutimet) 18 qershor 2022 00:48 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-25[Redakto nëpërmjet kodit]

20 qershor 2022 22:18 (CEST)

Pyetje nga Krakozjabla mbi artikullin NimiTV[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Klein! Vura re që artikulli im tashmë është kontrolluar, por nuk mund ta gjej në një motor kërkimi në internet (w:en:NimiTV). Ju lutem mund të më tregoni pse ndodhi kjo? Krakozjabla (diskutimet) 21 qershor 2022 09:31 (CEST)Reply[përgjigju]

@Krakozjabla, përshëndetje! :)
Ka disa paqartësi në lidhje me pyetjen tënde më sipër. Së pari, adresa që ke vendosur nuk të dërgon në asnjë artikull. Provoje vetë. Në Wikipedia-n anglisht aktualisht nuk figuron asnjë artikull me titullin NimiTV. Po supozoj se po i referohesh artikullit në Wikipedia-n shqip me adresën (NimiTV). Shiko me kujdes se si ndryshon adresa më lartë nga kjo këtu: https://en.wikipedia.org përkundrejt https://sq.wikipedia.org.
Nëse supozimi im është i saktë, nuk jam i sigurt nëse artikulli është kontrolluar me të vërtetë siç deklaron. Është pak e komplikuar: Faqet e sapokrijuara nga përdorues të rinj duhet të kontrollohen nga një administrator fillimisht që të lejohet indeksimi i tyre në motorët e kërkimit. Kjo gjë kryhet vetëm një herë. Pasi kjo të ketë ndodhur, gjë që dyshoj të ketë ndodhur me rastin më sipër, ndryshimet individuale që bëhen te to nga përdorues të rinj duhet të kontrollohen nga një kontrollues vazhdimisht. Pra është një proces me dy faza, fillimisht faqja aprovohet nga një administrator a duhet lejuar apo jo "të qëndrojë" dhe pastaj çdo ndryshim individual kontrollohet më vete vazhdimisht nga një administrator apo kontrollues a duhet lejuar apo jo të ndodhë te faqja. Në rastin tënd ka mundësi që mund të jenë kontrolluar disa ndryshime individuale (unë vetë kam pranuar disa ndryshime si kontrollues) por mungon ende kontrollimi i përgjithshëm i faqes nga një administrator, pra faza e parë. Këtë s'mund ta them me siguri pasi nuk jam marrë shpesh me kontrollim faqesh vetë por duke qenë se nuk ka pasur shumë administratorë aktivë këto kohë besoj që duhet të jetë kjo. - Klein Muçi (diskutimet) 21 qershor 2022 14:22 (CEST)Reply[përgjigju]
Faleminderit! Më falni për keqkuptimin në pyetjen time të mëparshme. Rezulton se vetëm administratori lejon që artikulli të indeksohet pas verifikimit? sa kohë mund të vazhdojë kjo? Krakozjabla (diskutimet) 22 qershor 2022 08:56 (CEST)Reply[përgjigju]
@Krakozjabla, asnjë problem. Praktikisht, po. Administratori vendos nëse artikulli i shkruar nga përdorues të rinj do të njihet ose jo zyrtarisht si artikull në "Wikipedia". Motorët e kërkimit bëjnë indeksimin e çdo artikulli zyrtar në "Wikipedia" pas 2-4 javësh nga caktimi i tij si artikull zyrtar, në varësi të sa të shpeshtë e kanë ciklin specifik të përditësimit të informacionit robotët në fjalë. Më pas çdo ndryshim që bëhet në të nga përdorues të rinj duhet të kalojë në aprovimin ose refuzimin e kontrolluesve ose administratorëve. Ndryshimet që aprovohen reflektohen dhe te motorët e kërkimeve 2-4 javë më vonë. Këtu duhet theksuar se kjo procedurë është vetëm për përdoruesit e rinj, për të cilët fazat e kontrollit janë më të shtuara, dhe se ne nuk kemi asnjë lloj kontrolli mbi sjelljen e robotëve të kërkimit; Robotët varen tërësisht nga firmat e tyre përkatëse e praktikisht bëjnë ç'të duan, thjesht ne me kalimin e kohës kemi kuptuar që ata ndjekin procedurën e shpjeguar më sipër (indeksojnë artikujt zyrtarë njëherë në 2-4 javë).
Përsa i përket kohës për kontroll... Aktualisht jemi në një mungesë të theksuar aktiviteti nga administratorët e kontrolluesit. Për të qenë realist po ju them që ka ndryshime specifike që presin për kontroll dhe për më shumë se 2 vite tashmë. (Nuk di të shprehem me siguri për faqet që presin për kontroll nga administratorët.) Prandaj kemi vënë dhe lajmërimin në krye ku kërkohen vullnetarë kontrollues. Kështu që fatkeqësisht nuk ka një përgjigje fikse për këtë gjë. Sistemi i përgjithshëm i kontrollit është i vjetruar dhe gradualisht po grumbullon mjaftueshëm punë sa për të tejkaluar fuqinë tonë vullnetare. Përpjekje të vazhduara po bëhen për ta përditësuar nga ana teknike dhe për të sjellje një përvojë të përmirësuar për të gjithë, dhe kohët e fundit ka pasur disa hapa konkretë në atë drejtim, por situata vazhdon të jetë e lodhshme për përdoruesit e rinj dhe ne mbetemi peng i fuqisë së munguar vullnetare. - Klein Muçi (diskutimet) 22 qershor 2022 13:16 (CEST)Reply[përgjigju]

Përshendetje @Klein Muçi, a ke mundësi ta kontrollosh edhe një herë Stampa:Infobox officeholder pasi nuk po paraqitet si duhet (shiko: Dritan Abazi psh). AT44 (diskutimet) 21 qershor 2022 16:24 (CEST)Reply[përgjigju]

@AT44: Yes check.svg U bë! - Përkthimi e përshtatja mund të kenë ende punë në disa imtësi. - Klein Muçi (diskutimet) 22 qershor 2022 04:03 (CEST)Reply[përgjigju]
Do provoj ti shtoj përkthimet nesë më del kohe. Gjithashtu do ishte mirë ti rishikojmë infoboxet e vendbanimeve sepse shumica dërrmuese nuk po paraqiten si duhet për shkak se inputet nëpër artikuj janë shqip, kurse tek stampa anglisht (psh. Tivari). AT44 (diskutimet) 22 qershor 2022 10:50 (CEST)Reply[përgjigju]
@AT44, teorikisht ai problem mund të zgjidhet lehtësisht nëse përpilon dy lista me parametrat si janë e si duhen duke lexuar udhëzimet nga këtu. Mund t'ia jap Smallem-it të punojë në AWB e t'i mbarojë shpejt në masë të gjithë artikujt. Praktikisht situata është pak më komplekse se aq. Për shembull, kur të shohësh udhëzimet më sipër do të vësh re se nuk ekziston një parametër |Country= për të zëvendësuar në mënyrë të drejtpërdrejtë parametrin |Shteti=. Në vend të tij ekzistojnë dy parametra: |subdivision_type= dhe |subdivision_name=, madje dhe më shumë në raste organizimesh të tjera gjeopolitike, shiko shembullin e Çikagos. Mospërputhja 1 me 1 e parametrave është problemi i parë. Ky zgjidhet me pak planifikim por listat në fjalë gjithashtu duhet të jenë pak a shumë gjithëpërfshirëse, pra çfarëdolloj ndryshimi të bëhet, do të bëhet për tërë artikujt që përdorin {{Infobox settlement}}, artikuj që përfshijnë qytete e krahina nga e tërë bota në organizime të ndryshme gjeopolitike, përfshirë dhe Çikagon vetë që e përmendëm më lartë. Këto do të kenë nevojë për shabllone të ndryshme parametrash e vlerash specifike sipas organizimit përkatës. Kjo është arsyeja kryesore pse kur kaluam nga stampa e vjetruar në këtë që kemi aktualisht, ndryshuam vetëm ato parametrat që kishin raport 1 me 1 dhe ishin të përgjithshëm në natyrë, parametra për ndryshimin automatik në masë të të cilëve do mund të ishim të sigurt që nuk do të kishte gabime. Parametrat e tjerë që kishin natyrë më specifike u lanë që të ndryshoheshin ose individualisht me dorë ose grupe-grupe automatikisht. - Klein Muçi (diskutimet) 22 qershor 2022 12:28 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-26[Redakto nëpërmjet kodit]

27 qershor 2022 22:02 (CEST)

Pyetje nga Endrisako nëpërmjet panelit të ndihmës (3 korrik 2022 20:14)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje desha te dija si mund te postoj nje person ne wikipedia si tip biographie --Endrisako (diskutimet) 3 korrik 2022 20:14 (CEST)Reply[përgjigju]

@Endrisako, përshëndetje! :)
Për të krijuar një artikull të ri, pavarësisht temës, mjafton të kërkosh për titullin e tij te kutia kërkimore në majë, djathtas dhe do të të dalë mundësia për ta krijuar. Zakonisht në këto raste është mirë të shohësh një artikull të ngjashëm e të bazohesh te ai për formatimin e përgjithshëm. Për shembull, këtu është artikulli për Uollt Diznein në anglisht.
Duhet pasur parasysh që për biografitë dhe për firmat (kompanitë) e ndryshme ushtrohet kontroll i shtuar për sa i përket shquarsisë së temës. Përpara se të niset krijimi i artikujve të tillë zakonisht sugjerohet që përdoruesit të kenë familjarizuar veten me disa nga rregullat në lidhje me shkrimin e biografive të njerëzve që jetojnë dhe të kenë redaktuar artikuj të tjerë paraprakisht në mënyrë që të kenë mësuar bazat e redaktimit dhe të kenë treguar dëshirën e tyre për të qenë vullnetarë në "Wikipedia" dhe jo të ardhur në të për qëllime reklamimi.
Puna e mbarë! - Klein Muçi (diskutimet) 4 korrik 2022 14:23 (CEST)Reply[përgjigju]

Pyetje per Postjer[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje, kemi ndonje informacion se kur mund te shqyrtohen te dhenat ne faqet qe kontribuojme? Faleminderit Techinalbania (diskutimet) 3 korrik 2022 23:13 (CEST)Reply[përgjigju]

@Techinalbania, përshëndetje! :)
Fatkeqësisht, jo. Aktualisht jemi në një mungesë të theksuar aktiviteti nga administratorët e kontrolluesit. Për të qenë realist po ju them që ka ndryshime specifike që presin për kontroll dhe për më shumë se 2 vite tashmë. Prandaj kemi vënë dhe lajmërimin në krye ku kërkohen vullnetarë kontrollues. Kështu që fatkeqësisht nuk ka një përgjigje fikse për këtë gjë. Sistemi i përgjithshëm i kontrollit është i vjetruar dhe gradualisht po grumbullon mjaftueshëm punë sa për të tejkaluar fuqinë tonë vullnetare. Përpjekje të vazhduara po bëhen për ta përditësuar nga ana teknike dhe për të sjellje një përvojë të përmirësuar për të gjithë, dhe kohët e fundit ka pasur disa hapa konkretë në atë drejtim, por situata vazhdon të jetë e lodhshme për përdoruesit e rinj dhe ne mbetemi peng i fuqisë së munguar vullnetare. - Klein Muçi (diskutimet) 4 korrik 2022 14:26 (CEST)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Paulina251 nëpërmjet panelit të ndihmës (3 korrik 2022 23:57)[Redakto nëpërmjet kodit]

Si ta bejme qe kete shkrimin per bajram hasbajramin ta publikojme ? --Paulina251 (diskutimet) 3 korrik 2022 23:57 (CEST)Reply[përgjigju]

@Paulina251, përshëndetje! :)
Pasi artikujt krijohen ato duhet të shqyrtohen nga një administrator. Aktualisht jemi në një mungesë të theksuar aktiviteti nga administratorët e kontrolluesit kështu që kjo ka bërë që radha e artikujve në pritje për shqyrtim të jetë shtuar shumë. Fatkeqësisht s'mund të bëjmë shumë përveç pritjes në këto raste. - Klein Muçi (diskutimet) 4 korrik 2022 14:30 (CEST)Reply[përgjigju]

Shume faleminderit Paulina251 (diskutimet) 4 korrik 2022 14:31 (CEST)Reply[përgjigju]

This Month in Education: June 2022[Redakto nëpërmjet kodit]

Tech News: 2022-27[Redakto nëpërmjet kodit]

4 korrik 2022 21:31 (CEST)

Growth team newsletter #21[Redakto nëpërmjet kodit]

5 korrik 2022 15:03 (CEST)

Tech News: 2022-28[Redakto nëpërmjet kodit]

11 korrik 2022 21:24 (CEST)

Movement Strategy and Governance News – Issue 7[Redakto nëpërmjet kodit]

Movement Strategy and Governance News
Issue 7, July-September 2022Read the full newsletter


Welcome to the 7th issue of Movement Strategy and Governance News! The newsletter distributes relevant news and events about the implementation of Wikimedia's Movement Strategy recommendations, other relevant topics regarding Movement governance, as well as different projects and activities supported by the Movement Strategy and Governance (MSG) team of the Wikimedia Foundation.

The MSG Newsletter is delivered quarterly, while the more frequent Movement Strategy Weekly will be delivered weekly. Please remember to subscribe here if you would like to receive future issues of this newsletter.

 • Movement sustainability: Wikimedia Foundation's annual sustainability report has been published. (continue reading)
 • Improving user experience: recent improvements on the desktop interface for Wikimedia projects. (continue reading)
 • Safety and inclusion: updates on the revision process of the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines. (continue reading)
 • Equity in decisionmaking: reports from Hubs pilots conversations, recent progress from the Movement Charter Drafting Committee, and a new white paper for futures of participation in the Wikimedia movement. (continue reading)
 • Stakeholders coordination: launch of a helpdesk for Affiliates and volunteer communities working on content partnership. (continue reading)
 • Leadership development: updates on leadership projects by Wikimedia movement organizers in Brazil and Cape Verde. (continue reading)
 • Internal knowledge management: launch of a new portal for technical documentation and community resources. (continue reading)
 • Innovate in free knowledge: high-quality audiovisual resources for scientific experiments and a new toolkit to record oral transcripts. (continue reading)
 • Evaluate, iterate, and adapt: results from the Equity Landscape project pilot (continue reading)
 • Other news and updates: a new forum to discuss Movement Strategy implementation, upcoming Wikimedia Foundation Board of Trustees election, a new podcast to discuss Movement Strategy, and change of personnel for the Foundation's Movement Strategy and Governance team. (continue reading)

RamzyM (WMF) 18 korrik 2022 03:39 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-29[Redakto nëpërmjet kodit]

19 korrik 2022 00:59 (CEST)

Tech News: 2022-30[Redakto nëpërmjet kodit]

25 korrik 2022 21:27 (CEST)

You should copy Template:Clickable button 2/Sandbox/Styles.css to another page (like Wikipedia:Ndihmësi i Artikujve/styles.css), make sure the content model is Sanitized CSS, then point the template styles at that. Also, protect your styles. — xaosflux Talk 28 korrik 2022 18:10 (CEST)Reply[përgjigju]

@Xaosflux, yes, thank you for the advice, just did. I wasn't sure only on CSS vs sanitized CSS. Where do they differ? Also, last question, albeit this is a bit hard for me to correctly express:
With small width screens (think again smartphone users) in the same page the image at the bottom and the text beside it get a bit messy. If you can check it with a smartphone I think you'll be quick to see what I mean. Is there a way to "correct" it? (No big deal if there isn't.) - Klein Muçi (diskutimet) 28 korrik 2022 18:22 (CEST)Reply[përgjigju]
The part with Kini parasysh se mund të...? I can see it fine even at only 384px wide and in the sq.m.wikipedia mobile mode. SCSS has stricter syntax checking and doesn't support every css feature; template styles only works with SCSS pages though. — xaosflux Talk 28 korrik 2022 19:01 (CEST)Reply[përgjigju]

Oh, okay. I didn't know that.

Yes, that part. Compare that text with the sentence in English at the literal bottom. That appears "justified" in the center (that has a div element on its own though) while the part we're talking about has text that jumbles on the page and in a "un-justified" manner. - Klein Muçi (diskutimet) 28 korrik 2022 19:16 (CEST)Reply[përgjigju]

It seems they are all "centered" just at various narrow justifications the work breaks shift around a lot, it will vary at each width that is another half a fraction of letter space on your resolution - in general it is not a good idea to try to force that to behave much differently. — xaosflux Talk 28 korrik 2022 20:12 (CEST)Reply[përgjigju]
Okay then, never mind. Thank you! :) - Klein Muçi (diskutimet) 29 korrik 2022 00:40 (CEST)Reply[përgjigju]

Books & Bytes – Issue 51[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library

Bookshelf.jpg

Books & Bytes
Issue 51, May – June 2022

 • New library partners
  • SAGE Journals
  • Elsevier ScienceDirect
  • University of Chicago Press
  • Information Processing Society of Japan
 • Feedback requested on this newsletter
 • 1Lib1Ref May 2022

Read the full newsletter

Sent by MediaWiki message delivery on behalf of The Wikipedia Library team --1 gusht 2022 18:46 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-31[Redakto nëpërmjet kodit]

1 gusht 2022 23:21 (CEST)

Pyetje nga Malielefant nëpërmjet panelit të ndihmës (3 gusht 2022 08:18)[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje! Unë jam autorja e romanit Orët e shahut. Mundem, të bëj një lidhje me një shënim të gazetarit Prend Buzhala për romann tim Orët e shahut? --Malielefant (diskutimet) 3 gusht 2022 08:18 (CEST)Reply[përgjigju]

@Malielefant, përshëndetje! Më falni për vonesën por nuk kam qenë aktiv gjatë verës. Nuk jam plotësisht i sigurt për cilin artikull e keni fjalën por në përgjithësi mirë është që lidhjet të jenë në formën e referimeve. Nëse më tregoni më shumë për artikullin të cilit i referoheni, mund të përgjigjem më specifikisht. :) - Klein Muçi (diskutimet) 15 gusht 2022 11:22 (CEST)Reply[përgjigju]
Besoj që e keni fjalën për këtë redaktim. Mirë duket siç keni vepruar. :) - Klein Muçi (diskutimet) 15 gusht 2022 11:26 (CEST)Reply[përgjigju]

Pëshëndetje @Klein, më ra në sy se tek Kategoria:Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur gjenden shumica artikuj që unë kam vendosur referime në gjuhën malazeze, edhe për shkak se kjo gjuhë nuk ka pasur një kod kam shkruar vetëm 'malazisht'. Po pate kohë shtoje edhe kodin e gjuhës malazeze (cnr) dhe jepja botit t'i ndërroj. AT44 (diskutimet) 3 gusht 2022 13:11 (CEST)Reply[përgjigju]

@AT44, përshëndetje!
Kodi ISO duhet të jetë shtuar në përditësimin e fundit që bëra te moduli. Për sa i përket ndryshimit malazisht → cnr në artikujt te kategoria më sipër, do të merrem unë. :) - Klein Muçi (diskutimet) 15 gusht 2022 11:29 (CEST)Reply[përgjigju]
Yes check.svg U bë! - Klein Muçi (diskutimet) 15 gusht 2022 18:35 (CEST)Reply[përgjigju]

This Month in Education: July 2022[Redakto nëpërmjet kodit]

Tech News: 2022-32[Redakto nëpërmjet kodit]

8 gusht 2022 21:49 (CEST)

A je prapë administrator i Wikipedia shqip?[Redakto nëpërmjet kodit]

Më trego nëse nuk je më administrator i Wikipedia shqip 79.106.209.233 12 gusht 2022 09:22 (CEST)Reply[përgjigju]

Përshëndetje! :)
Vazhdoj të jem administrator i Wikipedia-s shqip. Këto kohë nuk jam shumë aktiv por do të kthehem më fuqishëm pas dy javësh. - Klein Muçi (diskutimet) 15 gusht 2022 11:31 (CEST)Reply[përgjigju]

Has had a persistent spammer at it, and it also seems a range of other edits. I have reverted back to your previous edit on the article and put on some protection for a month that you may wish to review for local consistency. Billinghurst (diskutimet) 14 gusht 2022 12:52 (CEST)Reply[përgjigju]

@Billinghurst, thank you for acting on it! I've been inactive these days and I expect myself to continue being on-off for 2 more weeks. We'd usually go with a 2 week protection before going to the 1 month mark but it's not a very set-in-stone policy so we'll just keep your protection. Thank you for letting me know! :) - Klein Muçi (diskutimet) 15 gusht 2022 11:36 (CEST)Reply[përgjigju]

Fiks Fare, Mësuesi ngacmon seksualisht 14 vjeçaren "Më puthi me dhunë", 17 Nëntor 2022, Pjesa 2 Qij pidhin (diskutimet) 19 nëntor 2022 12:37 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-33[Redakto nëpërmjet kodit]

15 gusht 2022 23:08 (CEST)

ne lidhje me kerkesa pending te izmir smajlajt[Redakto nëpërmjet kodit]

pershendetje, jane bere te update historiku dhe tabelat e medaljeve sipas lajmeve dhe website zyrtare qe kane fituar z. Smajlaj, por qe prej 2019 keto shtime ne biografi kane qendruar pending. ju lutem te merren parasysh pasi ne wikipedia anglisht eshte cdo gje e pranuar ne kohe. flm 213.207.51.219 22 gusht 2022 18:49 (CEST)Reply[përgjigju]

213.207.51.219, përshëndetje! Fatkeqësisht jemi në dijeni të problemit të cilit i referoheni por s'kemi mundur të veprojmë shumë në lidhje me të. Lista e ndryshimeve në pritje është shtuar tej mase së fundmi dhe prej disa kohësh gjendemi në një krizë në lidhje me këtë fenomen që shtrihet përtej artikullit në fjalë. Unë personalisht nuk merrem shumë me artikujt në vetvete e aktualisht nuk ka shumë administratorë e kontrollues aktivë. Mbase mund të provoni të flisni me një nga administratorët këtu: Speciale:ListAdmins — Klein Muçi (diskutimet) 23 gusht 2022 01:55 (CEST)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Paulina251 nëpërmjet panelit të ndihmës (23 gusht 2022 01:12)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje , ju lutem mund te me ndihmoni te hedh nje biografi te gjyshit tim. Ai shkruan libra ka botuar vetem nje dhe kam shume deshire qe per ditlindje biografia e tij te jete e klikueshme ne wikipedia por nuk e di si funksionon? --Paulina251 (diskutimet) 23 gusht 2022 01:12 (CEST)Reply[përgjigju]

Paulina251, përshëndetje! :)
Provoni të hidhni një sy këtu. Një mënyrë e mirë për të shkruar artikuj përgjithësisht është të shikohet një artikull i ngjashëm në Wikipedia-n anglisht dhe të kopjohet mënyra si është vepruar në të. — Klein Muçi (diskutimet) 23 gusht 2022 02:00 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-34[Redakto nëpërmjet kodit]

23 gusht 2022 02:11 (CEST)

Tech News: 2022-35[Redakto nëpërmjet kodit]

30 gusht 2022 01:04 (CEST)

Editing news 2022 #2[Redakto nëpërmjet kodit]

Read this in another languageSubscription list for this multilingual newsletter

Graph showing 90-minute response time without the new tool and 39-minute response time with the tool
The [subscribe] button shortens response times.

The new [subscribe] button notifies people when someone replies to their comments. It helps newcomers get answers to their questions. People reply sooner. You can read the report. The Editing team is turning this tool on for everyone. You will be able to turn it off in your preferences.

Whatamidoing (WMF) 30 gusht 2022 01:35 (CEST)Reply[përgjigju]


Tech News: 2022-36[Redakto nëpërmjet kodit]

6 shtator 2022 01:21 (CEST)

This Month in Education: August 2022[Redakto nëpërmjet kodit]

Tech News: 2022-37[Redakto nëpërmjet kodit]

13 shtator 2022 03:49 (CEST)

Tech News: 2022-38[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 20 shtator 2022 00:15 (CEST)Reply[përgjigju]

Growth team newsletter #22[Redakto nëpërmjet kodit]

21 shtator 2022 19:18 (CEST)

Hi! Was it necessary to delete this template? The infobox template:Kartela Papë is rendered with am error without it. Jarash (diskutimet) 23 shtator 2022 15:05 (CEST)Reply[përgjigju]

Jarash, hello!
We've recently decided to update our infoboxes to make them more similar with EnWiki (as many other features here). This was a process that was postponed for actually quite some years because of the template you mention given that it had an enormous usage in SqWiki and it was bound to bring problems when changes would happen to it. The problem was that as time passed, legacy code became even more hard to maintain, its usage spread further facilitated by Content Translation Tool and different users had started forking it to add different features which increased the overall complexity of its code even further. In these conditions we decided to stop postponing the change and act on it it. As expected, there were quite a few complains about the problems that issued but we managed to fix those. Now we need to fix the infobox you mention (there may be others as well). The problem is that the said template is old as well and we need to update it in parity with its EnWiki homologue (and subsequently cut the dependency on the deleted template you mention). In the following days we'll import that, set up a bot job to update articles so they use the new template and try to provide some basic localization. Thank you for reporting! Face-smile.svg— Klein Muçi (diskutimet) 25 shtator 2022 01:43 (CEST)Reply[përgjigju]

Përshëndetje. Jeta eshte e lire apo e shtrejt ? --Valdrin Mustafa (diskutimet) 25 shtator 2022 02:03 (CEST)Reply[përgjigju]

Valdrin Mustafa, përshëndetje! Mirë se erdhe në Wikipedia-n shqip! Face-smile.svg Mund të të ndihmoj në ndonjë mënyrë? — Klein Muçi (diskutimet) 26 shtator 2022 12:59 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-39[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 27 shtator 2022 02:29 (CEST)Reply[përgjigju]

Hi. The recent edits from this small IP range look problematic, and a block on the /24 should b considered. Billinghurst (diskutimet) 29 shtator 2022 14:00 (CEST)Reply[përgjigju]

Billinghurst, hello! Yes, they are. I had already blocked that range for 2 weeks, now I'm going for 1 month. I'm really unsure how to act on its contributions though. They appear to have been problematic for months, ever since June. Do I have any other way beside manual reverting? — Klein Muçi (diskutimet) 1 tetor 2022 12:19 (CEST)Reply[përgjigju]
Personally, if they are hot doing as requested, then I would just block. OPnly 255 IP addresses, and no adverse consequence, I would block for an extended period. I am intolerant of wasting time on idiots; better things to do in life. Billinghurst (diskutimet) 2 tetor 2022 13:09 (CEST)Reply[përgjigju]
Billinghurst, oh, no. We fully agree on that. I just asked if you knew of any technical ways, some gadgets of some sort, that can help with mass reverts/mass deletion. — Klein Muçi (diskutimet) 2 tetor 2022 17:54 (CEST)Reply[përgjigju]
Oh yes. There is a mass delete tool. Have a look at how I have it configured at m:user:billinghurst/global.js in two configs, set up for enWS and global means. For me I have it set to not always be on, as I use it less in a global sense. It can be set up for wikis as a gadget too, and we have it setup for admins at English Wikisource. I think that you should be able to use m:User:Billinghurst/GSmassdelete.js as is. Billinghurst (diskutimet) 5 tetor 2022 10:55 (CEST)Reply[përgjigju]
@Styyx, Here is another example of this vandal. You can find His İPs in the version History of Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë. The problem is that there is no admin in this Wikipedia anymore.--2003:E6:2F27:4800:B18C:35E0:EDCC:4E17 25 nëntor 2022 12:17 (CET)Reply[përgjigju]
I think all fall between 79.106.128.0/17. Blocked it for a year. If there are more you can ping me or leave me a message. ~StyyxDiskutim? 25 nëntor 2022 13:00 (CET)Reply[përgjigju]

Books & Bytes – Issue 52[Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia Library owl.svg The Wikipedia Library

Bookshelf.jpg

Books & Bytes
Issue 52, July – August 2022

 • New instant-access collections:
  • SpringerLink and Springer Nature
  • Project MUSE
  • Taylor & Francis
  • ASHA
  • Loeb
 • Feedback requested on this newsletter

Read the full newsletter

Sent by MediaWiki message delivery on behalf of The Wikipedia Library team --30 shtator 2022 14:21 (CEST)Reply[përgjigju]

This Month in Education: September 2022[Redakto nëpërmjet kodit]

Tech News: 2022-40[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 4 tetor 2022 02:23 (CEST)Reply[përgjigju]

Pershendetje si mund te fshij nje artikull? Kevin77A946BA (diskutimet) 4 tetor 2022 23:01 (CEST)Reply[përgjigju]

Kevin77A946BA, përshëndetje! Face-smile.svg
Artikujt fshihen nga administratorët. Çfarë mund të bëhet është të vendoset stampa {{Grise}} në krye të artikullit ndjekur nga një vijë e drejtë dhe arsyeja që mendon pse artikulli duhet të griset (Shembull:{{Grise|Arsyeja}}). Nëse arsyeja është korrekte, një nga administratorët do të kujdeset për grisjen e tij së shpejti. (Radha e artikujve në pritje për grisje është pak e gjatë këto kohë.) — Klein Muçi (diskutimet) 5 tetor 2022 00:54 (CEST)Reply[përgjigju]

Stampa shkrimtar[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje! A mund të bëhet ndonjë gjë rreth faqës e Arben Puto-s. E kam fjalën për "stampa: kutia shkrimtar". Nuk është e rëndësishme, por është kundërestetike. Faleminderit dhe gjithë të mirat:) FierakuiVërtet (diskutimet) 5 tetor 2022 09:15 (CEST)Reply[përgjigju]

FierakuiVërtet: Yes check.svg U bë!— Klein Muçi (diskutimet) 8 tetor 2022 11:49 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-41[Redakto nëpërmjet kodit]

10 tetor 2022 16:08 (CEST)

Pyetje nga Adi Merko nëpërmjet panelit të ndihmës (11 tetor 2022 15:58)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje, desha te pyese se a me lejohet te shkruaj nje artikull per nje Profesor(Shqiptare pa dyshim) tashme i ndjere per biografine, jeten dhe veprimtarin e tije ne arsim dhe humanizem? --Adi Merko (diskutimet) 11 tetor 2022 15:58 (CEST)Reply[përgjigju]

Adi Merko, përshëndetje!
Po, patjetër. Çfarë lejohet ose jo të jetë pjesë e Wikipedia-s varet vetëm nga faktori i shquarësisë. Nëse figura është mjaftueshëm e njohur sa të jetë përmendur nga shtypi a burime të tjera serioze për jetën e veprimtarinë e tij, atëherë lejohet. Në të kundërt, jo. Arsyeja për këtë është se "Wikipedia", si të gjitha enciklopeditë, nuk lejon studim origjinal por vetëm citon çfarë tashmë "është thënë nga të tjerët" ("grumbullon çfarë dihet tashmë") dhe këto materiale vendosen si referime në artikullin që shkruan. Mund të përdorësh Ndihmësin e Artikujve për të të ndihmuar disi në shkrim. — Klein Muçi (diskutimet) 12 tetor 2022 12:41 (CEST)Reply[përgjigju]

"Lënda" dhe "Materia"[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje! Cili është dallimi midis artikujt Lënda dhe Materia? Më duket se Materia është krejtësisht e panevojshme. FierakuiVërtet (diskutimet) 17 tetor 2022 21:48 (CEST)Reply[përgjigju]

FierakuiVërtet, nuk jam kundër. Mund të ndihesh i lirë ta vendosësh si ridrejtim artikullin e materias te ai i lëndës. Zëvendësoje përmbajtjen e tij me #RIDREJTO [[Lënda]] për të kryer zhvendosjen. Nëse shikon se ka pjesë të përmbajtjes së artikullit të materias që mund të shpëtohen, ruaji dhe barti te ai i lëndës dorazi. Më thuaj nëse ke nevojë për ndihmë. Face-smile.svg— Klein Muçi (diskutimet) 19 tetor 2022 19:54 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-42[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 17 tetor 2022 23:45 (CEST)Reply[përgjigju]

Multimedia management[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi! In 2020 I made a comment about FileImporter and files on Wikipedia:Kuvendi/Arkivi_23#FileImporter. You commented on it. I have been busy doing other stuff so I have not checked untill now. Do you know if anything has happend since then? --MGA73 (diskutimet) 21 tetor 2022 14:18 (CEST)Reply[përgjigju]

MGA73, hello! Unfortunately, no. Nothing has happened. We have been generally unable to verify most of our new articles because of our lack of contributors. Dealing with images would be impossible currently so local upload continues to be blocked. Personally I've tried asking for help from other bigger wikis in this aspect (as I sort of tried doing in the link you brought 2 years ago) but the language barrier is still strong so not much can be done "by the outside" either if they don't know the language. — Klein Muçi (diskutimet) 21 tetor 2022 14:33 (CEST)Reply[përgjigju]

Google Translate can help but it makes it slower if you have to do it that way. But some files can't be saved and have to be deleted. We need local admins to do that.

Usually I sort the files in 3:

 1. Free files (Kategoria:All free media it has 863 files)
 2. Non-free files (Kategoria:All non-free media it has 540 files)
 3. Files without a license (unknown how many but according to Speciale:Statistikat there are 4,732 files and that makes 3.329 files not in one of the categories above)

Some files without a license may have a license template that does not put the file in any of the free or non-free categories. In that case we just need to fix the template.

If the file really do not have a license then it could be added either

 1. by the uploader if uploader is active and willing
 2. by anyone else if we can verify the license (for example if it is from Flickr or some wiki) or if the file qualify to be non-free

If a license can't be added the file have to be deleted.

Files in Kategoria:All Wikipedia files with the same name on Wikimedia Commons, Kategoria:All Wikipedia files with a different name on Wikimedia Commons and Speciale:SkedaTëPapërdorura can probably just be deleted.

It might be easier for me to work on files if I get a bot flag for User:MGA73bot. But it depends on if a local user can help too :-) --MGA73 (diskutimet) 21 tetor 2022 15:07 (CEST)Reply[përgjigju]

Could you have a look at Stampa:GFDL-self? I think it should look more like Stampa:GFDL if it is a license template and more like Stampa:Self or c:Template:Own if it is just meant to indicate that uploader is the creator.
When I look at this old version it looks like it is meant to be a license template. --MGA73 (diskutimet) 21 tetor 2022 15:50 (CEST)Reply[përgjigju]
MGA73, just letting you know that I've read your message but I'm a bit busy these days so I will reply (and act accordingly to it) soon. In 1-2 days maybe. — Klein Muçi (diskutimet) 25 tetor 2022 15:28 (CEST)Reply[përgjigju]
I'm back later than expected. My apologies. That user would be me but currently I'm helping localize a new gadget and I have to deal with the string translations (around 150 from 400 done). After that I can help more freely. I can help with the bot flag though. What would your bot do exactly? Can you do around 30 edits with it? If not, can you show its work somewhere else? If the answer to any of those questions is "yes", I can show you where to make an official request for the flag and I'll take care for the other steps.
As for the templates you mention, almost 90% of SqWiki relies on EnWiki's technical infrastructure so can you just copy-paste the code for them from their EnWiki homologues? I can deal with the translation after you do that. — Klein Muçi (diskutimet) 28 tetor 2022 02:27 (CEST)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-43[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 24 tetor 2022 23:22 (CEST)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Nikolin Hyselli nëpërmjet panelit të ndihmës (27 tetor 2022 19:02)[Redakto nëpërmjet kodit]

Mirembrema Klein . Dua te di kush doli me emrin Kalaja e Trajanit fillimisht dhe mbi cfare bazash ?! Kjo eshte Kalaja e Zagradecit se fshati ka qene ngjitur me kalane dhe renojat jane akoma aty … fshati / qyteti u dogj ne fund te shek 19 . Kohen e monizimit kesaj kalaje i kane thene kalaja e Trenit . Prap gabim se Treni ka patur kala tjeter qe I thoni kalaja e Mukes nga ana tjeter …. --Nikolin Hyselli (diskutimet) 27 tetor 2022 19:02 (CEST)Reply[përgjigju]

Nikolin Hyselli, besoj se kemi komunikuar së bashku dhe personalisht. Siç u shpreha dhe më parë, unë personalisht nuk kam shumë informacion në lidhje me artikullin në fjalë. Nëse shihen referimet te Kalaja e Trajanit do të shihet që informacioni është marrë nga dy burime: Instituti i Monumenteve të Kulturës e libri 5000 vjet fortifikime në Shqipëri. Shumica e informacioneve të artikujve për monumentet e kulturës vijnë nga këto dy burime. Nëse mendoni se ka një gabim, ju lutem të shikoni materialin e burimeve në fjalë dhe për çdo gjë që mendoni se nuk shkon ose çdo informacion të ri që zotëroni ju mund ta diskutoni te faqja përkatëse e diskutimeve të artikullit (Diskutim:Kalaja e Trajanit). — Klein Muçi (diskutimet) 28 tetor 2022 18:55 (CEST)Reply[përgjigju]

Pyetje per administratorin[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, se pari urime qe kete pune te madhe qe po beni pasi eshte nje pune qe kerkon shume përkushtim dhe kohe.

Doja tju pyeja ne lidhje me ndryshimet e pashqyrtuara qe jane dhe gjithashtu per disa faqe qe jane pa burime dhe pa asnje citim. Shtuar dhe shume artikuj te tjere qe jane totalisht promocional dhe aspak enciklopedik.

Doja t'ju pyesja cfare duhet te bej une per ti ndyshuar dhe a mundet nje perdorues i ri ti vendos kodin mbi artikull kur tregon qe artikulli nuk ka burime apo ptoblematika te tilla. Apo kjo behet veten nga administratoret. Nese po si mund te behem une nje administrator ose kontrollues pasi e shikoj qe mund ta bej dhe shikoj shume gjera per te permiresuar.

Faleminderit shume - Nrt0011 (diskutimet) 29 tetor 2022 14:02 (CEST)Reply[përgjigju]

Nrt0011, përshëndetje! Face-smile.svg
Të falënderoj për dëshirën e mirë për të ndihmuar. Kushdo mund t'i vendosë stampat për të cilat pyet. Grada e kontrolluesit merret automatikisht nëse arrin një numër të caktuar redaktimesh ndërsa funksioni i administratorit fitohet pas një votimi, rregullat e kushtet për të cilin shpjegohen te WP:Administrata.
Nëse ke dëshirë për të ndihmuar në kontrollimin e ndryshimeve të pashqyrtuara mund të të jap para kohe titullin e kontrolluesit pasi, siç ke vënë re, lista e ndryshimeve në pritje është zgjatur shumë kohët e fundit. Gjithashtu mund të të propozoj aktivizimin e dy veglave që lehtësojnë procesin e kontrollit. — Klein Muçi (diskutimet) 30 tetor 2022 13:03 (CET)Reply[përgjigju]
Shume faleminderit @Klein Muçi. Do te ishte shume mire dhe do te isha i gatshem per kete kontribut pasi me pelqen. Une jam shume i dhene pas fakteve dhe pas estetikes se artikujve dhe ne keto dy kategori jam me shume i fokusuar. Kam besim se do ta beja shume mire. Nrt0011 (diskutimet) 30 tetor 2022 13:59 (CET)Reply[përgjigju]
Nrt0011: Yes check.svg U bë!
Të sugjeroj të aktivizosh QuickAccept, QuickRollback, ButtonizeReview te Speciale:Parapëlqimet#mw-prefsection-gadgets për një përvojë më të lehtë. (Për kureshtjen vetjake, provoje me dhe pa ato vegla të aktivizuara për të parë si ndryshojnë gjërat.)
Mund të gjesh listën e plotë të ndryshimeve në pritje për kontroll këtu: Speciale:PendingChanges
Puna e mbarë! — Klein Muçi (diskutimet) 30 tetor 2022 14:10 (CET)Reply[përgjigju]
Shume faleminderit @Klein Muçi. Do ti provoj te dyja menyrat patjeter. Do te jemi ne kontakt per cdo gje patjeter. Faleminderit serish. Nrt0011 (diskutimet) 30 tetor 2022 14:13 (CET)Reply[përgjigju]

Përshëndetje Klein Muçi! Do të doja të ju pyesja për ndryshimin e Infobox-eve, siç janë në Wikipedia Francë. Ato janë në një mënyrë më të re të krijuarit Infobox-e dhe është shumë herë më e lehtë për përdoruesit që të përdoren, por do pak punë që të bëhen modulet dhe stampat siç janë në Wikipedia Francë dhe përkthimi i tyre në shqip, nëse është nevoja. -- Shkodranci (diskutimet) 30 tetor 2022 12:36 (CET)Reply[përgjigju]

Shkodranci, mund të sjellësh një shembull konkret nga Wikipedia frëngjisht që ta kuptoj më mirë kujt po i referohesh? — Klein Muçi (diskutimet) 30 tetor 2022 13:05 (CET)Reply[përgjigju]
Klein Muçi, p.sh.: Modèle:Infobox Artiste. Edhe koka e Infobox është me ikonë. Shkodranci (diskutimet) 30 tetor 2022 13:10 (CET)Reply[përgjigju]
Shkodranci, provo ta ndjekësh lidhjen që ke dërguar. Ka probleme. — Klein Muçi (diskutimet) 30 tetor 2022 13:13 (CET)Reply[përgjigju]
Klein Muçi, po tani? https://fr.wikipedia.org/wiki/Mod%C3%A8le:Infobox_Artiste Shkodranci (diskutimet) 30 tetor 2022 13:14 (CET)Reply[përgjigju]
Shkodranci, tani është në rregull por nuk e kuptoj saktësisht pse një shembull i tillë është më mirë/më i lehtë se ai që kemi. Për shembull, shiko artikullin w:fr:Léonard de Vinci (nga ku është marrë dhe shembulli te faqja e udhëzimeve që ke dërguar më sipër). Shiko kodin e artikullit. Është po njëlloj si stampat që përdorim këtu në parim. S'vë re ndonjë ndryshim. — Klein Muçi (diskutimet) 30 tetor 2022 14:00 (CET)Reply[përgjigju]
Klein Muçi, të kuptoj, por në krijimin e Infobox-eve si p.sh. Stampa:Infobox country ose Stampa:Infobox language. Për këtë thoja që është më e lehtë të krijohet, sepse krijimi i një Infobox në artikull ajo është e njëjta, e kuptoj. Më thuaj nëse nuk u sqarova mirë. -- Shkodranci (diskutimet) 30 tetor 2022 14:07 (CET)Reply[përgjigju]
Shkodranci, jo, e kuptova tani për çfarë e ke fjalën. (Fakti që francezët përdorin fjalët "module" dhe "modelè" për "modul" e "stampë" nuk ndihmon në qartësi. :P )
Në FrWiki ekziston një modul i përgjithshëm për kutitë informuese (infoboxes) dhe të gjitha stampat thërrasin atë modul. Kjo me të vërtetë që do të ishte më mirë, do të përqëndronte tërë kodin në një vend të vetëm (moduli) dhe kjo do të lehtësonte mirëmbajtjen e përditësimin. Problemi i vetëm është se ne ndër vite jemi ndërlidhur shumë me EnWiki-n dhe mbështetemi te ata për zgjidhjen e problemeve teknike që na dalin (kjo dhe për faktin se ka më shumë njerëz që dinë anglisht se frëngjisht). EnWiki është pak problematike kur vjen puna te infoboxes. Ti ke gjetur këtë mundësi por fakti është që ekziston dhe një mundësi akoma më e lehtë me anë të Wikidatës. Në 2018 ama EnWiki votoi kundër Wikidatës (w:en:Wikipedia:Wikidata/2018 Infobox RfC) dhe që atëherë s'kemi qenë shumë të qartë si duhet të veprojmë. Kemi ndjekur EnWiki-n vetëm sepse atë kemi ndjekur dhe në rastet e tjera dhe mund të gjenim mbështetje teknike më lehtësisht nëse do të kishim nevojë. (Gjithashtu shumica e artikujve që vijnë nga përkthimet vijnë nga EnWiki dhe pasja e të njëjta stampave ndihmon me Content Translation Tool.) Megjithatë ky është një rast që vazhdojmë e shpresojmë që dhe EnWiki do të ndryshojë gradualisht sepse kodi që ata ndjekin ka probleme me globalizimin (adoptimin e tij nga projekte të tjera, si në rastin tonë) për dy arsye:
 1. Përmban kod të vjetër (legacy code) që e mbajnë thjesht për të mbështetur stampa të vjetra që ata kanë e komuniteti refuzon t'i fshijë ndërkohë që te ne s'kryen asnjë funksion (dhe ne jemi të detyruar ta mbajmë gjithsesi për ta ruajtur shabllonin njëlloj si ata);
 2. Ka probleme me sintaksën pasi kodi është shkruar posaçërisht për anglishten me terma si name/s për krijimin e shumësit etj. që në shqip nuk përshtaten lehtësisht.

E MEGJITHATË përsëri kemi ndjekur ata për arsyet më sipër. Unë kam qenë pjesëmarrës në disa diskutime në EnWiki për të synuar përditësimin e kodit për një mbështetje më të mirë botërore por deri tani nuk kanë qenë frytdhënëse. :/ — Klein Muçi (diskutimet) 31 tetor 2022 14:29 (CET)Reply[përgjigju]
Klein Muçi, të kuptoj shumë mirë. Thjesht dhashë një ide, pavarësisht që e dija që ne ndikohemi nga EnWiki, por thjesht pyeta.
Janë disa stampa në Wikipedia Shqip që janë shumë të ndërlikuara dhe mendoj se duhen fshirë, sepse nuk hyjnë fare në punë, si p.sh.: Stampa:Infobox/Fillim, Stampa:Kartela V3/Tabela Rresht në kokë, etj.. Besoj se këto do i ketë krijuar ndonjëri për tu përshtatur me FrWiki, sepse dje po i shikoja dhe e kuptova. Gjithsesi nuk është se të ngatërrojnë me Stampat e tjera, por vetëm se janë kot.
Faleminderit dhe e kuptoj shumë mirë çfarë the — Shkodranci (diskutimet) 31 tetor 2022 15:34 (CET)Reply[përgjigju]
Shkodranci, stampat në fjalë i përkasin sistemit të vjetruar që ne kishim përpara se të fillonim të adoptonim mënyrën e moduleve Lua. Sistemi në fjalë përbëhej i tëri në wikitext dhe ekzistonte falë një metode që në anglisht quhet multi-nested templates. Stampa brenda stampave në një infrastrukturë komplekse alla Matryoshka. Ishte pikërisht ky ndërlikim që nxiti EnWiki-n të fillonte metodën e moduleve. Me të vërtetë që duhen fshirë ama, përpara se të mundemi ta bëjmë këtë, duhen redaktuar ato pak artikuj që i përdorin që të fillojnë të përdorin stampat e reja. A mund t'i ndryshosh ti ato dhe unë të merrem me fshirjen pastaj? Për të parë artikujt në fjalë, shtyp "Lidhjet këtu" kur të jesh te stampat, te shiriti i veglave anash (nëse je me kompjuter). Shiko vetëm artikujt, jo stampat e tjera. — Klein Muçi (diskutimet) 1 nëntor 2022 15:13 (CET)Reply[përgjigju]
Klein Muçi, falemidnerit! Në rregull, do të mundohem. -- Shkodranci (diskutimet) 1 nëntor 2022 17:12 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Sixpages nëpërmjet panelit të ndihmës (31 tetor 2022 00:47)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Klein Muçi kam redaktuar disa artikuj dhe kam krijuar nje artikull te ri rreth neuroshkencave pyetja ime eshte se nuk jam eskpert i wikipedias si behet qe te shtohet butoni history per te mos nxene vend faqja sepse nuk e kam kuptuar ende dhe nuk po gjej nje opsion --Sixpages (diskutimet) 31 tetor 2022 00:47 (CET)Reply[përgjigju]

Sixpages, përshëndetje! Face-smile.svg
A mund të më shpjegosh më qartë për çfarë e ke fjalën kur thua "butoni history"? Dhe cilit artikull po i referohesh ekzaktësisht? — Klein Muçi (diskutimet) 31 tetor 2022 14:30 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-44[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 31 tetor 2022 22:15 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Ermirasalihu te Xsoundbeatz (producent) (2 nëntor 2022 13:05)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje a Mund ta kontroloni faqen Nese jeni admin qe mos te fshihet --Ermirasalihu (diskutimet) 2 nëntor 2022 13:05 (CET)Reply[përgjigju]

Ermirasalihu, përshëndetje! Unë personalisht nuk merrem shumë me artikujt në vetvete. Do të të duhet të flasësh me një administrator tjetër. — Klein Muçi (diskutimet) 2 nëntor 2022 20:33 (CET)Reply[përgjigju]

A mund t'i shqyrtosh ndryshimet e mia në faqet Lënda, Materia dhe Gjuha shqipe? Janë ndryshime të vogla. FierakuiVërtet (diskutimet) 7 nëntor 2022 22:15 (CET)Reply[përgjigju]

Sapo lexova përgjigjën që i dhe një përdoruesit më lart. Doja të pyesja se sa ndryshimet duhet të kesh kryer për t'u bërë kontrollues? A mund të me jepej të drejtat e kontrolluesit para kohe edhe mua? Kisha shumë dëshirë të kontribuoja më tepër në përmirësimin e sq:wikipedia. FierakuiVërtet (diskutimet) 8 nëntor 2022 00:19 (CET)Reply[përgjigju]

FierakuiVërtet, fatkeqësisht nuk e di saktë sa është numri kur ndodh vetëgradimi (për një përdorues tepër aktiv zakonisht arrihet për disa muaj) por mund të të bëj unë kalimin e përgjegjësive dorazi. Të lutem, rregullo disa artikuj ekzistues këto ditë dhe pas 3 ditësh mund të bëj unë gradimin. Face-smile.svg— Klein Muçi (diskutimet) 8 nëntor 2022 12:45 (CET)Reply[përgjigju]
@Klein Muçi A ka ndonjë list e artikujve që kanë nevojë për përmirësim? Do ishte më thjesht në këtë mënyrë. FierakuiVërtet (diskutimet) 8 nëntor 2022 18:01 (CET)Reply[përgjigju]
FierakuiVërtet, edhe po, edhe jo. Teorikisht ekziston stampa {{Për përmirësim}} dhe shtypja te Lidhjet këtu te faqja në fjalë (shiriti i veglave anash, majtas, nëse je me kompjuter) të tregon të gjitha faqet ku është vendosur ajo stampë. (Duhet të jenë disa mijëra.) Gjasat janë që faqe të tilla të kenë nevojë për përmirësim. Praktikisht nuk kam mundur të bëj një vlerësim konkret të përdorimit të asaj stampe. Është stampë që ka mbetur në harresë për shumë kohë dhe për pasojë ka shumë faqe që janë për përmirësim pa atë stampë ose faqe që kanë qenë për përmirësim më parë dhe mbase tashmë janë përmirësuar por askush s'është kujdesur të heqë stampën në to.
Një mënyrë e mirë për të gjetur artikuj për të përmirësuar është duke pyetur veten se me çfarë të pëlqen të merresh. Nëse, për shembull, të pëlqen fizika, shkon te artikulli për të (fizika) dhe shikon gjendjen aktuale të tij. Nëse s'ka asgjë për të përmirësuar, shikon homologun e tij në EnWiki (en:physics) dhe shikon çfarë informacioni mund të shtohet ose përditësohet. Mbase pamja grafike? Mbase referimet? Pasi të kesh punuar mjaftueshëm me atë artikull, mund të vazhdosh me një artikull tjetër që lidhet me të, për shembull, termodinamika. Ose mund të shtypësh në një nga kategoritë e artikullit e të shohësh cilët artikuj të tjerë përfshihen në të njëjtën kategori me të. Sistemi ynë i kategorive nuk është aq i mirë por EnWiki e ka shumë të mirë-organizuar. Kërkimi mund të kryhet atje e pasi të jetë gjetur diçka për të cilën ke interes, mund të kalosh te homologu në SqWiki, nëse ekziston. — Klein Muçi (diskutimet) 10 nëntor 2022 03:50 (CET)Reply[përgjigju]
FierakuiVërtet, përshëndetje! Kërkoj ndjesë për pritjen e gjatë por kam pasur probleme me llogarinë për disa javë dhe vetëm tani munda të rikthehem. Pasi shqyrtova kontributet e tua vazhduara të kam dhënë statusin e kontrollorit.
Siç kam shkruar dhe më sipër, të sugjeroj të aktivizosh QuickAccept, QuickRollback, QuickThank (e re) dhe ButtonizeReview te Speciale:Parapëlqimet#mw-prefsection-gadgets për një përvojë më të lehtë. (Për kureshtjen vetjake, provoje me dhe pa ato vegla të aktivizuara për të parë si ndryshojnë gjërat.)
Mund të gjesh listën e plotë të ndryshimeve në pritje për kontroll këtu: Speciale:PendingChanges.
Puna e mbarë! — Klein Muçi (diskutimet) 9 dhjetor 2022 12:45 (CET)Reply[përgjigju]
@Klein Muçi Nuk po e aktivizoj dot "QuickRollback"-in sepse nuk më del tek faqja e parapëlqimeve. A është normal? FierakuiVërtet (diskutimet) 23 dhjetor 2022 21:18 (CET)Reply[përgjigju]
FierakuiVërtet, besoj se po. Kisha harruar që funksionaliteti i Rollback u lejohet vetëm administratorëve, anëtarët e tjerë mund të bëjnë vetëm Undo. Gabimi im. — Klein Muçi (diskutimet) 24 dhjetor 2022 11:20 (CET)Reply[përgjigju]

Shumë falëminderit! S'ka gjë se edhe une s'kam qenë shumë aktiv këto kohët e fundit. FierakuiVërtet (diskutimet) 9 dhjetor 2022 15:12 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-45[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 8 nëntor 2022 01:31 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-46[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 14 nëntor 2022 22:54 (CET)Reply[përgjigju]

Vandali 79.106...[Redakto nëpërmjet kodit]

He. Is. back . 2003:E6:2F27:4800:305B:C781:B7C:C860 15 nëntor 2022 18:09 (CET)Reply[përgjigju]

@Styyx, This guy 79.106... is vandalizing the Albanian wikipedia for years. There are no admins here anymore.--93.218.100.173 25 nëntor 2022 01:38 (CET)Reply[përgjigju]
Hello. I think a range block can be done here. Do you have more examples of an IP starting with 79.106 and doing the same? Can be recent but also old. ~StyyxDiskutim? 25 nëntor 2022 02:09 (CET)Reply[përgjigju]
@Billinghurst, He will come Back as soon as the Block iş over. The problem is that there are almost No productive and serious Users and too much vandals Here.--2A02:3033:403:3C21:1:0:ECE3:63DC 25 nëntor 2022 20:35 (CET)Reply[përgjigju]
I have blocked 79.106.0.0/16 for a period of time and noted this to global admins and stewards. Billinghurst (diskutimet) 26 nëntor 2022 04:13 (CET)Reply[përgjigju]
Undone as Styyx has blocked the upper /17, so let us see that effectiveness first. Billinghurst (diskutimet) 26 nëntor 2022 04:21 (CET)Reply[përgjigju]
2003:E6:2F27:4800:305B:C781:B7C:C860, just wanting to let you know I'm not longer locked outside my account so I'll try to help on future reports. — Klein Muçi (diskutimet) 9 dhjetor 2022 12:11 (CET)Reply[përgjigju]

Pershendetje @Klein Muçi

Kam nje pyetje, faqja Xsoundbeatz ishte ne wikipeidia shqip por tani nuk e shoh me, mund te jete fshire, a mund te kontrolloni per te rikthyer faqen ose per te krijuar faqen perseri dhe te kontrollohet nga ju më pas?


Faleminderit Valentinoshabani (diskutimet) 17 nëntor 2022 01:04 (CET)Reply[përgjigju]

Valentinoshabani, përshëndetje! Faqja është fshirë nga administratorët botërorë (globalë) për mospërmbushje të kushteve të shquarësisë për të qenë në "Wikipedia". — Klein Muçi (diskutimet) 9 dhjetor 2022 12:14 (CET)Reply[përgjigju]

Books & Bytes – Issue 53[Redakto nëpërmjet kodit]

Bookshelf.jpg

The Wikipedia Library: Books & Bytes
Issue 53, September – October 2022

 • New collections:
  • Edward Elgar
  • E-Yearbook
  • Corriere della Serra
  • Wikilala
 • Collections moved to Library Bundle:
  • Ancestry
 • New feature: Outage notification
 • Spotlight: Collections indexed in EDS

Read the full newsletter

Sent by MediaWiki message delivery on behalf of The Wikipedia Library team --17 nëntor 2022 12:20 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-47[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 22 nëntor 2022 00:21 (CET)Reply[përgjigju]

Pershendetje @Klein Muçi a mundeni ta kontroloni faqen Xsoundbeatz (producent shqiptar)

i Cili nje user gjerman I ka dhan faqes spam, dhe une personal e kam perkthy faqen nga Wikipedia Maqedone e cila esht krijuar nga nje administration faqja Xsoundbeatz dhe une pata deshir qe ta perkthej faqen ne gjuhen shqip. Dhe ju lutem ta kontrolloni faqen. Valentinoshabani (diskutimet) 23 nëntor 2022 16:57 (CET)Reply[përgjigju]

fyi [96] --Johannnes89 (diskutimet) 23 nëntor 2022 17:01 (CET)Reply[përgjigju]

Moving a certain page to a different title[Redakto nëpërmjet kodit]

Can you please move the page "Wikipedia:Shtete Sovrane" to "Lista e shteteve"?

Ju lutem mund ta zhvendosni faqen "Wikipedia:Shtete Sovrane" në "Lista e shteteve"? PK2 (diskutimet) 26 nëntor 2022 05:30 (CET)Reply[përgjigju]

PK2, përshëndetje! Tani munda të rikthehem këtu pasi kam pasur probleme me llogarinë. Shoh që problemi tashmë është zgjidhur. Po fshij faqen WP:Shtete Sovrane. — Klein Muçi (diskutimet) 9 dhjetor 2022 12:20 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Ervis Belollari nëpërmjet panelit të ndihmës (28 nëntor 2022 10:47)[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje --Ervis Belollari (diskutimet) 28 nëntor 2022 10:47 (CET)Reply[përgjigju]

Ervis Belollari, përshëndetje! Mund të të ndihmoj në ndonjë mënyrë? Face-smile.svg— Klein Muçi (diskutimet) 9 dhjetor 2022 12:22 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-48[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 28 nëntor 2022 21:02 (CET)Reply[përgjigju]

Growth team newsletter #23[Redakto nëpërmjet kodit]

29 nëntor 2022 21:57 (CET)

I don't speak Albanian, so I bring this request to you. Would you please consider nominating Immagine & poesia for deletion? The people in this unofficial group spammed their "arts movement" around multiple wikis a few years back, and there are still a few articles left. They were never able to show us any references that weren't written by them (e.g., a single sentence in a book of poems). The arguments for keeping it appear to be that one famous poet, and another famous poet's daughter, like their poetry. My understanding is that some of the individuals could be notable, but the group itself is as unofficial as a group of friends that hang out on social media. WhatamIdoing (diskutimet) 3 dhjetor 2022 23:19 (CET)Reply[përgjigju]

Hello WhatamIdoing. Such system doesn't really exist on sqwiki—only CSDs. Klein Muçi hasn't been active for a few weeks and there are no other admins interested in doing such tasks (I guess). After going through the wikidata history I was just shocked because I had never seen cross-wiki spam to such extent. The enwiki AfD and the fact that 75% of all articles already being deleted led me to delete this where I could using my global sysop rights. Thanks for the notice. ~StyyxDiskutim? 4 dhjetor 2022 00:39 (CET)Reply[përgjigju]
Styyx, @WhatamIdoing, please check my user page. I'm writing this on my phone and I can't really do much from here. I'm sorry. :/ — Klein Muçi (diskutimet) 4 dhjetor 2022 00:44 (CET)Reply[përgjigju]
Thank you, @Styyx, and you, too, Klein. I appreciate your help. Klein, I hope you get your device problems sorted out. WhatamIdoing (diskutimet) 6 dhjetor 2022 17:40 (CET)Reply[përgjigju]
Have you considered signing up for the m:Hardware donation program? The process takes multiple years, but you could put your name on the list. Whatamidoing (WMF) (diskutimet) 7 dhjetor 2022 20:43 (CET)Reply[përgjigju]
Whatamidoing, I actually didn't know about that but I already have a PC at hands. The only problem is that I'm locked outside of my account because of 2FA. I had saved my scratch codes in my laptop and it broke down so... Today I contacted OTRS. They told me that they had contacted Trust & Safety in my place and that I should be talking with them about this. I'm currently waiting for an email from them.
Thank you very much for trying to help though! The experience is pretty distressing. — Klein Muçi (diskutimet) 8 dhjetor 2022 19:10 (CET)Reply[përgjigju]
Trust & Safety usually seems to respond within a couple of days.
I keep my scratch codes on paper. I suppose I should see if I can remember where I put that piece of paper. It'd be better to discover that I've lost it before I actually need it. Thanks for the reminder. Whatamidoing (WMF) (diskutimet) 8 dhjetor 2022 19:45 (CET)Reply[përgjigju]
Whatamidoing, Trust & Safety was able to disable my 2FA so now I'm back. Hope you found your codes as well. This whole experience has made me feel a bit bad about this whole system. You need to have 2 codes (out of 10) to be able to efficiently use them in most actions. Even if you have the paper but you managed to somehow forget to generate a new pair before going below the 2 codes limit it will still make you go towards the Trust & Safety way. There is no indication whatsoever of what codes are used and what is/how many are left. Let's say you have multiple accounts, as some admins do have, the whole procedure become so chaotic. Now add in the mix bot codes needed for AWB bot jobs which also use a similar system with scratch codes... It all feels so "primitive", saving things in physical papers. Can't we adopt a system similar to what most website use nowadays where you get your codes on your phone with a message, without using a special authenticator or needing scratch codes? — Klein Muçi (diskutimet) 9 dhjetor 2022 12:30 (CET)Reply[përgjigju]
If you could get the codes on your phone, then your phone number/identity would also be available to any lucky hacker as well as any court that subpoenas your personal information. I'm not sure that everyone would be happy with that possibility. Whatamidoing (WMF) (diskutimet) 10 dhjetor 2022 04:34 (CET)Reply[përgjigju]
Whatamidoing, I guess... But then again using physical papers/keys in server cloud era where everything is nowhere physically but also everywhere virtually feels sort of primitive. That said, my knowledge is limited in cryptography so I can't suggest better solutions. — Klein Muçi (diskutimet) 10 dhjetor 2022 14:04 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-49[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 6 dhjetor 2022 01:40 (CET)Reply[përgjigju]

Kërkesë për rolin e kontrolluesit[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshendetje. Duke pasur parasysh që jeni administrator në Wikipedia Shqip, të doja të bëja kërkesë për rolin e një kontrolluesi, që të mund të redaktoja një numër më të madh artikujsh pa vështirësi. Pavarësisht se kam 5 vjet që jam përdorues, ende nuk jam në gjendje të redaktoj dhe miratoj artikuj dhe të shtoj referime apo bibliografi. Faleminderit për çdo që mund të merrni parasysh. --Everm4e (diskutimet) 7 dhjetor 2022 18:35 (UTC)

Everm4e, përshëndetje! Është e vërtetë që keni 5 vite që e keni krijuar llogarinë tuaj por nuk e keni përdorur pothuajse fare atë duke bërë që numri juaj i kontributeve gjatë këtyre 5 viteve të jetë gati inekzistent. Statusi i kontrolluesit fitohet automatikisht kur arrihen disa limite të caktuara në kohë dhe në kontribute, nëse nuk gabohem. 5 vite do të ishin mëse mjaftueshëm për të përmbushur çdo limit kohor por ju keni probleme te pjesa e kontributeve. Gjithsesi mund t'jua jap statusin manualisht pa u arritur limiti në fjalë por do të duhet që të përmirësoni disa artikuj ekzistues për ca kohë që të dëshmoni që dini ta kryeni si funksion. Mund të flasim sërish pas ca ditësh pasi të keni kryer disa redaktime. Face-smile.svg - Klein Muçi (diskutimet) 9 dhjetor 2022 12:38 (CET)Reply[përgjigju]
Faleminderit për udhëzimet. Unë kam filluar procesin e redaktimit të artikujve që duhet të përmirësohen, si dhe të redaktohen dhe të pajisen me referenca, dhe në adicion kam krijuar disa artikuj vetë (artikujt janë ende në pritje të konfirmimit). Siç mund të shihni unë kam rolin e kontrolluesit apo përdoruesit të konfirmuar në Wikipedia Anglisht, dhe poashtu edhe në Wikidata dhe në gjuhë të tjera. Shpresoj që tani mund të merrni parasysh kërkesën. Unë kam bërë një përpjekje për të kontribuar ekstensivisht dhe në menyrë korrekte në Wikipedia Shqip. Everm4e (diskutimet) 10 dhjetor 2022 19:37 (CET)Reply[përgjigju]
Everm4e, ju lutem të kryeni 1 javë redaktime të rregullta këtu siç filluat të veproni dhe do t'ju jap statusin e kontrolluesit. Siç mund ta keni vënë re nga njoftimi në krye, ne kemi nevojë për sa më shumë kontrollues. — Klein Muçi (diskutimet) 11 dhjetor 2022 13:26 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Mateobala nëpërmjet panelit të ndihmës (11 dhjetor 2022 04:19)[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje! Kjo veçori e mentorit është e pastër. Unë jam një redaktor wikipedian skocez. Përktheva një faqe që i është fshirë wikidata e saj. Një administrator la një etiketë fshirjeje në faqen që përktheva. Nuk munda ta fshija etiketën për disa arsye. Nuk e kam krijuar unë, por vendosa ta kontestoj gjithsesi sepse faqja ka probleme që i kisha rregulluar gjatë përkthimit dhe planifikoj t'i rregulloj edhe këtu. Mund të më ndihmoni? Faleminderit.

Unë nuk flas as shqip, këtë po e përkthej. --Mateobala (diskutimet) 11 dhjetor 2022 04:19 (CET)Reply[përgjigju]

Mateobala, hello! Please, feel free to write me in English as I can speak it in a native level. Also please tell me what article are you referring to in your inquiry. Face-smile.svg— Klein Muçi (diskutimet) 11 dhjetor 2022 13:23 (CET)Reply[përgjigju]
I appreciate you! That's great to hear. The article I am referring to is this one here. It does not meet the criteria of the tag placed on it as the tag is dependent on mis-information. I had discussed the mis-information responsible that led to the tag being applied to the page here on wikidata with the admin who left it. He is looking into the deletion of the original wikidata belonging to this page as well as the accuracy of a relationship to subsequent LTA 190 on a user that attempted to recreate the deleted wikidata of JetSet. I also communicated with a related wikidata admin who removed a corresponding linked page to the current wikidata of JetSet and after some research and a discussion, has since now been restored.
The reason I am reaching out to you is due to the fact the Scots translation I created of this page was wrongfully deleted within minutes before the editor realized the tag applied was mis-information upon discovering the same information I am sharing with you here. The Scots editor stated the page would need to be remade from scratch to amend issues instead of being restored. My goal is to amend the issues from the root source, which is here and then work on translating it to Scots, so I can kill 2 birds with 1 stone. I would like to ask you for your assistance regarding the removal of the tag on this page as it does not meet the criteria listed here, that way I can now move forward amending the page as well as verify and or delete/replace sources.
I would also appreciate any assistance in correcting any possible language mistakes on the page once I am done amending it, as I will be using a translation service or tool. Thank you for your time. I am looking forward to your response and I wish you a beautiful day.
Thanks! Mateobala (diskutimet) 11 dhjetor 2022 22:00 (CET)Reply[përgjigju]
Mateobala, hello back! Unfortunately I don't deal much with article creation/deletion myself so I'm not the right admin to contact here. However, as it is usually the case with biographies, the problem may be on the lack of notability. On these cases it usually helps if the said person already has an article on EnWiki. The opposing aspect is also true: If a non-Albanian (or whatever local project you're writing the article in) doesn't have an EnWiki article it usually doesn't warrant an article in SqWiki. But, as I said, unfortunately you'll have to discuss that with another admin. — Klein Muçi (diskutimet) 12 dhjetor 2022 13:21 (CET)Reply[përgjigju]
Got it, thanks! Mateobala (diskutimet) 13 dhjetor 2022 11:55 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2022-50[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 13 dhjetor 2022 00:34 (CET)Reply[përgjigju]

This Month in Education: End of the 2022[Redakto nëpërmjet kodit]

Tech News: 2022-51[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 20 dhjetor 2022 00:59 (CET)Reply[përgjigju]

Hi Klien Muçi, hope you are doing well. Can you remove the bot and autoreview rights from User:MalnadachBot? There aren't any more Lint errors here that can be fixed by my bot, so it is better to remove the flags as a safety measure. Thanks! ಮಲ್ನಾಡಾಚ್ ಕೊಂಕ್ಣೊ (diskutimet) 29 dhjetor 2022 13:04 (CET)Reply[përgjigju]

ಮಲ್ನಾಡಾಚ್ ಕೊಂಕ್ಣೊ, Yes check.svg U bë!— Klein Muçi (diskutimet) 2 janar 2023 17:46 (CET)Reply[përgjigju]

Përshëndetje Klein! Desha të të njoftoj për tek faqja Ushtria Çlirimtare e Kosovës, nuk po më del logoja e madhe e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Nuk edi çfar të bëj, nëse mundesh t'a rregullosh. 37.26.97.88 30 dhjetor 2022 10:16 (CET)Reply[përgjigju]

Lëre fare se e rregullova më në fund.

Another problematic range[Redakto nëpërmjet kodit]

@Billinghurst, Styyx, Olsi, Besides the range 79.106.209.0/24 (who opened an account as it seems), the range of 37.26.97.88 also problematic. It is both very active and extremely nationalist doing some problematic edits like these (removing anything Serbian with his comment "there is no place for the Serbian language in the Albanian wikipedia") or these (removing the content from the article Masakra ndaj serbëve në vitin 1901). His edits are immediately confirmed by the users Adhurim Jakupi or Drenisa which would lead to the question if the IPs are sock-puppets of another users. 2A02:3033:41E:3797:7844:289B:A58C:7C54 3 janar 2023 13:52 (CET)Reply[përgjigju]

2A02:3033:41E:3797:7844:289B:A58C:7C54, I've contacted the said address: Speciale:Diff/2507521#mw-diff-ntitle1
Feel free to notify if the obstructive behavior continues. — Klein Muçi (diskutimet) 3 janar 2023 14:47 (CET)Reply[përgjigju]
IP warned but the edits haven't been reverted; is a mass rollback needed? And how realistic is the socking accusation? ~StyyxDiskutim? 3 janar 2023 15:19 (CET)Reply[përgjigju]
Greetings. Usually, in the past I have avoided political and war topics because they are not my fields and I will try to be more careful in the future. Thank you. Drenisa (diskutimet) 4 janar 2023 18:07 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2023-02[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 10 janar 2023 02:07 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2023-03[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 17 janar 2023 02:09 (CET)Reply[përgjigju]

Books & Bytes – Issue 54[Redakto nëpërmjet kodit]

Bookshelf.jpg

The Wikipedia Library: Books & Bytes
Issue 54, November – December 2022

 • New collections:
  • British Newspaper Archive
  • Findmypast
  • University of Michigan Press
  • ACLS
  • Duke University Press
 • 1Lib1Ref 2023
 • Spotlight: EDS Refine Results

Read the full newsletter

Sent by MediaWiki message delivery on behalf of The Wikipedia Library team --23 janar 2023 15:15 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2023-04[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 24 janar 2023 00:45 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Ontime.agency nëpërmjet panelit të ndihmës (28 janar 2023 01:10)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Klein, Do te doja te dija se ku mund te krijoje nje artikull te ri wikipedia per public figure? --Ontime.agency (diskutimet) 28 janar 2023 01:10 (CET)Reply[përgjigju]

Ontime.agency, përshëndetje! Mund të përdorësh Ndihmësin e artikujve. Por duhet pasur parasysh që për biografitë ndiqen kritere shtesë për sa i përket shquarësisë së personit. Mund të shikosh më shumë për këtë temë këtu, këtu dhe këtu. Puna e mbarë! Face-smile.svg— Klein Muçi (diskutimet) 28 janar 2023 02:33 (CET)Reply[përgjigju]
Pershendetje serish Klein dhe ndjese per shqetesimin! Pasi eshte shkruar nje artikull ( qe i ploteson dhe kriteret) duhet derguar diku per shqyrtim qe te publikohet me pas nga Wikipedia ne Google search edhe per audiencen? Vjen ndonje njoftim ne email kur eshte duke u shqyrtuar? Si funksionon? Faleminderit! Ontime.agency (diskutimet) 28 janar 2023 19:11 (CET)Reply[përgjigju]
Ontime.agency, asnjë problem. Artikujt e krijuar nga përdoruesit e rinj duhet të shqyrtohen fillimisht nga administratorët (kontrolluesit nuk mund të ndihmojnë këtu) pas krijimit të tyre. Më pas, çdo ndryshim i radhës i bërë në to nga përdorues të rinj duhet të shqyrtohet/pranohet nga administratorët ose kontrolluesit. Teksa një përdorues bën redaktime të ndryshme ai fiton gradualisht statusin e kontrolluesit vetë dhe nuk ka nevojë më që t'i shqyrtohen/kontrollohen redaktimet e bëra por i pranohen menjëherë. Nuk ka lajmërime në mesazhe elektronike për këtë proces por pasi kontrolli përfundon, përmbajtja fillon e përfshihet gradualisht nga motorët e kërkimeve.
Fatkeqësisht radha për kontroll qoftë për artikuj të sapokrijuar, qoftë për ndryshime të reja në artikuj ekzistues është shtuar goxha pasi aktualisht numri i administratorëve dhe kontrolluesve aktivë është goxha i vogël. Praktikisht në këtë aspekt mbetet vetëm të presim. — Klein Muçi (diskutimet) 30 janar 2023 08:23 (CET)Reply[përgjigju]

Pershëndetje. Pash qe roboti Smallem kishte rregulluar disa gjera tek artikulli "Kiço Fotiadhi". Mund te krijosh nje artikull per te ne anglisht? Sepse jam i ri dhe nuk di. Faleminderit RoyalHeritageAlb (diskutimet) 28 janar 2023 15:45 (CET)Reply[përgjigju]

RoyalHeritageAlb, përshëndetje! Face-smile.svg
Aktiviteti im në Wikipedia prek më së shumti pjesën teknike, jo atë të përmbajtjes. Për shkrimin e artikullit në anglisht do të të duhet të lexosh këtu. Gjithashtu mund të kërkosh më shumë ndihmë këtu. — Klein Muçi (diskutimet) 30 janar 2023 08:28 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje nga TR1920A nëpërmjet panelit të ndihmës (30 janar 2023 15:07)[Redakto nëpërmjet kodit]

Faleminderit! Une po mundohem te kuptoj pak me shume me aq pak kohe sa kam ne dispozicion. Po editoj disa artikuj ne shqip, anglisht dhe italisht njeherazi. --TR1920A (diskutimet) 30 janar 2023 15:07 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2023-05[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 31 janar 2023 01:05 (CET)Reply[përgjigju]

Pershendetje! Si mund te krijoj nje ankese tek wikipedia anglisht? Kam source dhe reference nga bashkia vete e finiqit dhe delvines source zyrtar per censusin e 2011 dhe me futen 2Grek ma heqin. Dua te hap Dispute po nuk e di si behet. RoyalHeritageAlb (diskutimet) 31 janar 2023 10:58 (CET)Reply[përgjigju]

RoyalHeritageAlb, përshëndetje! Mund të shohësh këtu për të gjitha hapat që ndiqen në këtë rast. — Klein Muçi (diskutimet) 31 janar 2023 13:44 (CET)Reply[përgjigju]

Growth team newsletter #24[Redakto nëpërmjet kodit]

31 janar 2023 15:44 (CET)

Pyetje nga Alba Rexha nëpërmjet panelit të ndihmës (2 shkurt 2023 14:04)[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje, Lutem doja te informohesha ne momentin qe behet ndryshime ne faqe e Wikipedia, sa kohe do te behet verifikimi i informacionit te edituar.

Faleminderit, --Alba Rexha (diskutimet) 2 shkurt 2023 14:04 (CET)Reply[përgjigju]

Alba Rexha, përshëndetje!
Aktualisht prej disa kohësh jemi në një krizë mungese kontrolluesish aktivë kështu që verifikimi i informacionit fatkeqësisht mund të marrë ca kohë. Sa për të dhënë një ide të përgjithshme, me keqardhje mund të them se ka ndryshime që presin për kontroll prej afro 800 ditësh. Por ndryshimet nuk verifikohen në radhë kronologjike, kështu që varet disi dhe nga fati. — Klein Muçi (diskutimet) 3 shkurt 2023 00:10 (CET)Reply[përgjigju]
Pershendetje,
Faleminderit per informacionin, ndryshimet e bera nga ana ime jane ndryshime te vogla, te cilat kane te bejne me Emrat e Titullareve te Institucioneve Ministria e Turizmit dhe Mjedisit dhe Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura. Alba Rexha (diskutimet) 3 shkurt 2023 09:57 (CET)Reply[përgjigju]

@Klein Muçi Përshëndetje! Të lutem a mund të heqësh stampën për grisje në këtë faqe [Xhovani Anjeli] pasi nuk është e përkthyer keq. Faleminderit! HELGAPRV (diskutimet) 5 shkurt 2023 07:00 (CET)Reply[përgjigju]

HELGAPRV: Yes check.svg U bë!— Klein Muçi (diskutimet) 5 shkurt 2023 12:07 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2023-06[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 6 shkurt 2023 11:20 (CET)Reply[përgjigju]

This Month in Education: January 2023[Redakto nëpërmjet kodit]

Pyetje nga Klodi001 nëpërmjet panelit të ndihmës (6 shkurt 2023 18:51)[Redakto nëpërmjet kodit]

pershendetje!

doja te krijoja ne info ne lidhje me nje kompan ketu ne wikipedia, si mund ta bej?

faleminderit --Klodi001 (diskutimet) 6 shkurt 2023 18:51 (CET)Reply[përgjigju]

Klodi001, përshëndetje! Face-smile.svg
Besoj se një mënyrë e mirë për të nisur është me anë të Ndihmësit të artikujve. Atje ka këshilla të ndryshme për shkrimin e artikujve të rinj. Gjithashtu për t'u patur parasysh, janë këshillat e treguara këtu në lidhje me kompanitë (kërko për fjalën "company" në faqe - Ctrl+F:Company) dhe sidomos këtu.
Puna e mbarë! — Klein Muçi (diskutimet) 7 shkurt 2023 15:22 (CET)Reply[përgjigju]

Artikuj i fshihur[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje @Klein Muçi a mund ta riktheni faqen Xsoundbeatz me duket se esht fshihur, dhe kam deshir ta perpunoj ose ta perkthej nga Wikipedia maqedone [141]

Faleminderit Adem jashari99 (diskutimet) 12 shkurt 2023 17:41 (CET)Reply[përgjigju]

Adem jashari99, përshëndetje!
Artikulli në fjalë është fshirë për shkak të mungesës së shquarësisë. Mund ta rikthej në hapësirën tënde të përdoruesit nëse dëshiron por rikthimi si artikull me shumë gjasë thjesht do të ndiqej sërish nga një fshirje e dytë. — Klein Muçi (diskutimet) 12 shkurt 2023 20:26 (CET)Reply[përgjigju]
Falemindeeit @Klein Muçi per pergjigjen nese mundeni ta riktheni dhe ta perpunoj
faleminderit Adem jashari99 (diskutimet) 14 shkurt 2023 17:42 (CET)Reply[përgjigju]
Adem jashari99: Yes check.svg U bë!— Klein Muçi (diskutimet) 17 shkurt 2023 02:55 (CET)Reply[përgjigju]
@Klein Muçi Ende nuk jam ty e pa artikulin Xsoundbeatz
Faleminderit Adem jashari99 (diskutimet) 18 shkurt 2023 01:53 (CET)Reply[përgjigju]
Adem jashari99, shiko te user:Adem jashari99/Xsoundbeatz. — Klein Muçi (diskutimet) 19 shkurt 2023 03:28 (CET)Reply[përgjigju]
Faleminderit @Klein Muçi Faqja esht ne regul mundeni ta publikoni
faleminderit Adem jashari99 (diskutimet) 20 shkurt 2023 18:40 (CET)Reply[përgjigju]
Adem jashari99, më vjen keq por nuk mundemi ta publikojmë pasi siç thashë më sipër tema e trajtuar në të ka mungesë shquarësie. Për të mësuar më shumë rreth konceptit të shquarësisë, mund të lexoni këtu dhe këtu. Mund të provoni gjithashtu ta publikoni artikullin në Wikipedia-n anglisht duke ndjekur udhëzimet që do t'ju japë komuniteti atje. Pasi ta publikoni atje, do të jetë më e lehtë për ta publikuar në gjuhë të tjera. — Klein Muçi (diskutimet) 20 shkurt 2023 19:03 (CET)Reply[përgjigju]

Prsh, me duhet ndihme ne zhvendosjen e nje artikulli..[Redakto nëpërmjet kodit]

A mund ta zhvendosesh kete: Mbreti (Fidan Ademi) te thjeshte "Mbreti".

Faleminderit paraprakisht. Leutrim.P (diskutimet) 13 shkurt 2023 23:14 (CET)Reply[përgjigju]

Leutrim.P: Yes check.svg U bë!— Klein Muçi (diskutimet) 14 shkurt 2023 02:09 (CET)Reply[përgjigju]
Kerkese per mbrojtje apo gjysme-mbrojtje te ketyre artikujve dhe te ngjashem, a do te duhej te kene nje lloj mbrojtje qe te mos mund te modifikohen nga perdoruesit e pa regjistruar vandalizmi etj..?
Ushtria Çlirimtare e Kosovës
Adem Jashari
Policia e Kosovës
Forca e Sigurisë së Kosovës Leutrim.P (diskutimet) 20 shkurt 2023 18:52 (CET)Reply[përgjigju]
Leutrim.P, dhënia e mbrojtjes së plotë do t'i bënte artikujt të paredaktueshëm nga askush tjetër përveç administratorëve. Gjysmë-mbrojtja i bën të paredaktueshëm nga ata që nuk kanë llogari (IP users) por kjo përgjithësisht rezervohet vetëm për artikujt të shpallur të përkryer/të mirë ose ata që janë nën një sulm aktual të vazhduar. Po të shihet historiku i faqeve në fjalë, nuk ka sulme të tilla të vazhduara kështu që aktualisht ngritja e nivelit të mbrojtjes mund të konsiderohet i pajustifikuar dhe përgjithësisht prish më shumë punë se rregullon duke i hequr mundësinë vullnetarëve të mundshëm për të përditësuar informacionin kur ai bëhet i vjetëruar. — Klein Muçi (diskutimet) 20 shkurt 2023 19:09 (CET)Reply[përgjigju]
Më shumë isha pro "Gjysmë-mbrojtjes", të përkryer unë sbesoj që janë.
Në rregull, përfitova informacion në lidhje me këtë karakteristikë (feature) nga ti, flm. Leutrim.P (diskutimet) 20 shkurt 2023 22:21 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2023-07[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 14 shkurt 2023 02:48 (CET)Reply[përgjigju]

Empty categories[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello,

Can you please delete empty categories in Kategoria:Faqe për grisje?

Thank you Vargenau (diskutimet) 15 shkurt 2023 15:32 (CET)Reply[përgjigju]

Vargenau: Yes check.svg U bë!
You have moved category Kategoria:Qytete në Kaliforni to Kategoria:Qytete në Kalifornia. Actually the contrary is correct (without A) in Albanian so those articles need to get recategorized and then the other category deleted. — Klein Muçi (diskutimet) 17 shkurt 2023 03:00 (CET)Reply[përgjigju]

Tech News: 2023-08[Redakto nëpërmjet kodit]

MediaWiki message delivery 21 shkurt 2023 02:57 (CET)Reply[përgjigju]

Editing news 2023 #1[Redakto nëpërmjet kodit]

Read this in another languageSubscription list for this multilingual newsletter

This newsletter includes two key updates about the Editing team's work:

 1. The Editing team will finish adding new features to the Talk pages project and deploy it.
 2. They are beginning a new project, Edit check.

Talk pages project

Screenshot showing the talk page design changes that are currently available as beta features at all Wikimedia wikis. These features include information about the number of people and comments within each discussion.
Some of the upcoming changes

The Editing team is nearly finished with this first phase of the Talk pages project. Nearly all new features are available now in the Beta Feature for Discussion tools.

It will show information about how active a discussion is, such as the date of the most recent comment. There will soon be a new "Shto një temë" button. You will be able to turn them off at Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion. Please tell them what you think.

Daily edit completion rate by test group: DiscussionTools (test group) and MobileFrontend overlay (control group)

An A/B test for Discussion tools on the mobile site has finished. Editors were more successful with Discussion tools. The Editing team is enabling these features for all editors on the mobile site.

New Project: Edit Check

The Editing team is beginning a project to help new editors of Wikipedia. It will help people identify some problems before they click "Publiko ndryshimet". The first tool will encourage people to add references when they add new content. Please watch that page for more information. You can join a conference call on 3 March 2023 to learn more.

Whatamidoing (WMF) (diskuto) 23 shkurt 2023 00:18 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje nga Elton Heta nëpërmjet panelit të ndihmës (26 shkurt 2023 18:36)