Belišće

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bellishqe)
Jump to navigation Jump to search
Belišće
—  Qytet  —
Belišće is located in Kroacia
Belišće
Belišće
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.68°0′0″V 18.41°0′0″L / 45.68000°V 18.41000°L / 45.68000; 18.41000 (Belišće)Koordinatat: 45.68°0′0″V 18.41°0′0″L / 45.68000°V 18.41000°L / 45.68000; 18.41000 (Belišće)
Popullsia 6.426 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Belišće (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6426 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6493 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 7197 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.03%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)