Belišće

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Belišće
—  Qytet  
Belišće (Kroacia)
Belišće
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°40′48″ Veri 18°24′36″ Lindje 45.68° Veri 18.41° Lindje45°40′48″ Veri 18°24′36″ Lindje 45.68° Veri 18.41° Lindje
Popullsia 6.426 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Belišće (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6426 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6493 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 7197 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.03%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.