Jump to content

Përdoruesi diskutim:Sejko

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Sejko. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje, Sejko!
Anëtarët e Wikipedia-s shqip të urojnë mirëseardhjen.

Sejko, kjo është faqja juaj personale (aktualisht gjendesh në faqen personale të diskutimeve). Mirë do të ishte që faqja personale të plotësohej me disa informacione për veten dhe për qëllimin tënd në Wikipedia-n shqip, nëse ke një të tillë. Kujdes! Faqet e përmendura më sipër nuk janë faqe për të vendosur tekst enciklopedik apo një mënyrë për të shkruar artikuj.

Mos harro që anëtarët e Wikipedia-s shqip janë punëtorë vullnetarë dhe ndihmojnë me gjithë dëshirë kështu që, mos ngurro të shtrosh pyetje.

Puna e mbarë!

If you don't understand Albanian, please ask for assistance here.Faqja e përdoruesit

@Sejko, Pse nuk e ke krijuar faqen e përdoruesit? Berishasinan (diskutimet) 27 gusht 2019 19:44 (CEST)[përgjigjuni]
Se nuk kam hy shpesh.--Sejko (diskutimet) 27 gusht 2019 19:54 (CEST)[përgjigjuni]

Ridrejtimet në lidhje me rasat e ndryshme të emrave

Po shoh që po krijon ridrejtime për rasa të ndryshme të të njëjtit emër. Për shembull, Zef Valentinin. Në këto raste s'besoj se ka nevojë të ketë një ridrejtim të posaçëm. Dua të them, s'është se do t'i mbajmë në krahë, serverat do t'i mbajnë por më duken pak të panevojshme. Mjafton të korrigjohet lidhja origjinale e të bëhet [[Zef Valentini|Zef Valentinin]]. - Klein Muçi (diskutimet) 1 tetor 2019 20:19 (CEST)[përgjigjuni]

Kuptoj, faleminderit.--Sejko (diskutimet) 1 tetor 2019 21:04 (CEST)[përgjigjuni]

Rrënojat e kishës-xhami në Kalanë e Shkodës

Me cte drejte ti ben kete ndryshim? Ky objekt njiohet si Katedralja e Shen Shtjefnit po ashtu edhe si xhami. -- Euriditi  5 tetor 2019 16:09 (CEST)[përgjigjuni]

@Euriditi, kontrollo diskutimet, ku duhet te kishit shkruar pa u nxituar. --Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 16:10 (CEST)[përgjigjuni]
Termi kisha-xhami eshte e perdorur ne menyre te gjere per kete objekt. 1 2 3 4 5. Nese perpiqesh te besh lufte redaktimi do te bllokohesh! -- Euriditi  5 tetor 2019 16:18 (CEST)[përgjigjuni]
@Euriditi, lere copy-paste-in dhe diskuto te faqja perpara se te zhvendosesh. Referencat cilesore ne artikull jane te qarta, jo titujt redaksionale qe riciklojne njeri-tjetrin.--Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 16:19 (CEST)[përgjigjuni]
"church-mosque"+Shkodër&focus=searchwithinvolume&q="Mosque+of+Fatih+Sultan+Mehmed" Leçite njeçikez @Euriditi, qe ta kesh prej meje nje reference akademike nga historiani i arkitektures, dhe te mos rrish duke bere rojtarin fetar. --Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 17:01 (CEST)[përgjigjuni]

Bllokim 3 ditor

Per arsye se ke bere lufte redaktimi ketu dhe ndryshime te pakonsultuara ketu dhe ketu. -- Euriditi  5 tetor 2019 16:33 (CEST)[përgjigjuni]

Konsultimin e ke te referencat @Euriditi, sepse artikujt qe radhite i kane titujt redaksionale. By the burden of proof te duhet ty te gjesh referenca akademike qe e cilesojne ate element te sitit arkeologjik si kishe-xhami, koncept hibrid i pjellur vetem nga dashakeqesia dhe mendesia ahistorike. Referencat kumtojne se per te fundit here eshte perdorur si xhami, referencat po ashtu kumtojne se nuk dihet i shenjti te cilit i eshte kushtuar kisha. Po abuzon me te drejtat qe te jane dhene. U kerkoj vemendjen e @Klein Muçi, @Berishasinan, @Sadsadas, dhe @Βατο, per rastin.--Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 16:41 (CEST)[përgjigjuni]
Ke se paku 4 burime, duke filluar nga botime te vitit 1964 e deri ne artikuj te diteve tona. Une e vleresoj punen qe ke bere ne artikuj te tjere por mos u perpiq te besh lufte redaktimi! Nuk i sherben askujt. -- Euriditi  5 tetor 2019 17:12 (CEST)[përgjigjuni]
Sejko, deri sa te zgjidhet mosmarrëveshja duhet lënë versioni i qëndrueshëm i artikullit, lufta e redaktimeve për të vendosur versionin që preferon ti është veprim i gabuar. – Βατο (diskutimet) 5 tetor 2019 17:15 (CEST)[përgjigjuni]
Çfare eshte enciklopedia, treg shumice, pazar qe po me thua shifra a thua se sasia çon peshe? Termi nder ato artikuj eshte redaksional, dhe as Meksi e as Xhufi nuk e perdorin as edhe njehere vete. Ke Machiel Kiel, historian arkitekture me prestigj boteror qe ta referon si duhet. Keqperdorimi i privilegjeve nuk do te te harrohet, i shtyre siç je nga ndjesite fetare dhe jo nga gjykimi permes referencave.
@Βατο,, ndiq logjiken dhe shiko ç'eshte shkruar me radhe. Shih edhe "church-mosque"+Shkodër&focus=searchwithinvolume&q="Mosque+of+Fatih+Sultan+Mehmed" referencen Kiel dhe do te kuptosh qe kete çeshtje e mbyllin referencat autoritare, jo titujt redaksional.--Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 17:17 (CEST)[përgjigjuni]
Përshëndetje! Po shkruaj këtu megjithëse debati është ndarë në disa faqe. Unë nuk e njoh nga afër rastin në fjalë por të them të drejtën më ka bërë përshtypje ndryshimi i Sejkos që në fillim. Fillimisht kujtova se rasti i Shkodrës ishte rasti i vetëm i tillë në enciklopedi por vura re që në fakt kishte disa artikuj të tillë. Pastaj kërkova më shumë për termin dhe kuptova se ishte një emërtim i përdorur shpesh dhe jo diçka e rrallë. U kujtova dhe për skenarin e filmit Streha mes reve ku vëmendja kryesore përqëndrohet pikërisht te një monument i tillë. E përsëris që nuk e njoh historinë konkrete të monumentit në fjalë, ama nëse fenomeni ka qenë i përhapur dhe termi është i njohur zyrtarisht, më habit pak përqasja me tone absolute që përdor Sejko në lidhje me atë faqe për atë gjë, a thua se po bëhet fjalë për një trillim të madh dhe kishat-xhami s'kanë ekzistuar ndonjëherë. Besoj se është kjo përqasja që revolton përdoruesit e tjerë e nxit debat. S'kemi pse e zhvillojmë diskutimin gjithmonë me shpatë në dorë. Ndrysho faqen, shkruaj një koment, ndrysho prapë faqen, shkruaj një koment tjetër tjetri. Mund ta bëjmë më butësisht te faqja e diskutimit e të bëjmë ndryshime vetëm në fund. Thënë këto, nëse ma dëgjon fjalën, dhe ti @Euriditi, mund të përgjigjesh pak më me durim meqë ke pozitë superiore ndaj përdoruesit tjetër falë privilegjeve që ke. Unë personalisht kam pasur një debat të gjatë te faqja e diskutimit për artikullin Grekët e sotëm, debat i cili ishte dhe më i gjatë në mesazhet elektronike (emails), por, megjithëse mund t'i bija shkurt e të vendosja hegjemoninë time e të përdorja dhe ndonjë bllokim më pas, e zgjata e u mundova për një zgjidhje të kënaqshme për të gjitha palët. @Βατο, besoj se më kupton ç'dua të them se ke qenë vetë pjesëmarrës te ai diskutim. Ideja është se paçka se në thelb reagimi ynë mund të jetë i drejtë, në sytë e të tjerëve mund të mos perceptohet si i tillë e mund të shihet si abuzim me pushtetin. Në shumë raste nuk kemi shumë çfarë bëjmë për këtë por kur mundemi, mirë është t'i marrim the extra steps dhe të mundohemi të krijojmë një komunitet që assumes good faith. Fundja e fundit, kthimi i të gjitha ndryshimeve e bllokimi 1 buton larg janë.
Nxitur nga tema e mësipërme, besoj se shumë luftra redaktimesh mund të parandalohen lehtësisht nëse hiqet ideja e padrejtësisë në sytë e njerzve të përfshirë ("pse m'i ktheve ndryshimet"). Për pasojë propozoj krijimin e një stampe lajmëruese që vendoset në krye të faqes e cila lajmëron se te faqja e diskutimeve po zhvillohet një debat për këtë gjë, kthimin e të gjitha ndryshimeve deri në një pikë neutrale para se të përfshiheshin të gjitha palët pjesëmarrëse në debat dhe mbrojtjen e plotë të faqes deri në përfundim të debatit. Kjo gjë përçon më mirë ngrirjen e faqes deri në përfundim të debatit se sa zhbërja e thjeshtë e ndryshimeve të dikujt deri në përfundim të debatit e cila shpeshherë perceptohet si padrejtësi ndaj tij dhe përkrahje ndaj krahut të kundërt. - Klein Muçi (diskutimet) 5 tetor 2019 18:34 (CEST)[përgjigjuni]

Po i pergjigjem pjeses ku m'u drejtove @Klein Muçi,: termi realisht eshte krejtesisht neutral (shih kishe-xhamine e Vefas ne Stamboll ne en.wiki), por ajo qe e ben termin te pavend ne kete rast eshte pikerisht konteksti. Faltorja e kalase nuk eshte thirrur kurre kishe-xhami, referencat Bushati, Xhufi, Meksi (hiqju titujt redaksionale artikujve te ketyre dyve, perpiqen t'i drejtohen ne menyre neutrale si monument) si dhe me e rendesishmja qe i ve vulen - per mendimin tim modest - ref. Kiel i drejtohen duke patur parasysh ritualet e fundit qe ngrehina ka pritur se mbajtur ne brendine e vet. Hibridizimi i sforcuar historicist, nderkohe qe referencat jane te qarta, vetem sa rrezikon shtremberimin e perceptimit te lexuesit.--Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 18:52 (CEST) Per me teper @Klein Muçi,, kerkoj revokimin e ketij bllokimi primitiv dhe te me pastrohet regjistri. Kerkova diskutim dhe qe te shihte referencat dhe duket qarte qe rraha uje ne tavan, kjo sjellje e nje perdoruesi me privilegje eshte pak te thuash e qortueshme.--Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 19:03 (CEST)[përgjigjuni]

@Sejko, më sqaro diçka: A ka qenë monumenti në fjalë, sipas teje, i përdorur dhe si xhami dhe si kishë në periudha të ndryshme të ekzistencës së tij?
Sipas meje, bllokimi 3 ditor është i pranueshëm në një situatë të tillë kur disa herë ke diskutuar duke kthyer ndryshimet te artikulli në fjalë. Nëse je shumë i vendosur në atë rrugë, të ftoj të shkosh te Zyra e Ankesave (shiko anash) e të ankohesh zyrtarisht për bllokimin, çështjen e regjistrit dhe veprimet e Euriditit. Unë s'do të përfshihem meqë mund të quhem i anshëm në këtë pikë. Mund të thërrasësh këdo nga administratorët nga lista atje për të gjykuar, qoftë dhe para afatit zyrtar. - Klein Muçi (diskutimet) 5 tetor 2019 23:11 (CEST)[përgjigjuni]
@Klein Muçi,, e tregojne referencat, ishte kishe deri ne shek. XV dhe xhami deri ne shek. XIX. Parimet historiografike qe ndjek Kiel jane qe i referohen precedentit me te rishte te perdorimit te ngrehines, pra si xhami, meqe Kiel eshte referenca me pertinente ne kete çeshtje.
Po shoh hierarkite e bllokimeve ne Wikipedia:Politikat e bllokimit dhe mua trediteshi po me duket tejet i nxituar, per me teper qe une referencave iu mbeshteta, shkencoreve per me teper, jo titujve redaksionale.--Sejko (diskutimet) 6 tetor 2019 12:03 (CEST)[përgjigjuni]
@Sejko, pra ti thua që duhet të quhet vetëm xhami. Kur do të quhej kishë-xhami sipas teje? Cili është kushti që duhej të plotësonte e ky s'e plotëson?
Te faqja e mësipërme, rikthimet janë pjesë e arsyeve të zakonshme për bllokim por nuk qartësohet kohëzgjatje. - Klein Muçi (diskutimet) 6 tetor 2019 15:37 (CEST)[përgjigjuni]
Nuk e di @Klein Muçi,, nuk jam Kiel. Titullin e zgjidh referenca pertinente. Per aq sa vlen mendimi im eshte qe duhet te kishte shenja arkitekturore fort domethenese qe te çonte drejt termit hibrid, Kiel referon qe shenjat qe i kane mbijetuar kohes ne kete ngrehine jane elemente te arkitektures sakrale muslimane.
Po shoh qe etapat fillestare jane disaoreshe dhe njeditore. Ç'eshte ky bllokim me kembet e kalit. Ngulmoj te me hiqet bllokimi dhe te me pastrohet regjistri nga ky abuzim i privilegjeve vetem pse s'i durohet fetarizmit te Eruditit qe as nuk diskuton e as nuk sheh referencat.--Sejko (diskutimet) 6 tetor 2019 16:30 (CEST)[përgjigjuni]
A ka ndonjë emërtim hibrid gjatë gjithë librit të Kielit? Po kërkoja por nuk mund ta gje librin kund. Nëse nuk ka asnjë, atëherë me shumë gjasë nuk vlen aq shumë sa po ia ngremë vlerat si referim në çështjen që po trajtojmë pasi, duke gjykuar vetëm nga titulli, që mund ta shoh nga adresa që ke dërguar ti më sipër, bëhet fjalë për një libër i cili analizon arkitekturën osmane në Shqipëri në përgjithësi. Në kushte të tilla, detajet e hibridizimit do të ishin të tepërta në emërtim duke qenë se synimi i librit është tjetërkund e do të liheshin qëllimisht jashtë. Gjithmonë nëse në të nuk gjendet asnjë shembull tjetër emërtimi hibrid.
Gjithashtu pashë me radhe referimet që keni përdorur në të dy punët tuaja. Mbajta shpresë se te lista e monumenteve do të thuhej ndonjë gjë rreth rrënojave specifike të kishes-xhami/xhamisë por përmendet vetëm kalaja në tërësi. Radio Jehona është pak e panjohur krahasuar me Ballkanweb. Në EnWiki titulli realisht kumtohet nga sasia shpeshherë. Është rregull që vendoset ai titull që është më i njohur. Kjo shpeshherë nënkupton titullin që përdoret më shumë nga shtypi në lidhje me temën që po trajtohet. Mua, të them të drejtën, kjo logjikë s'më kënaq shumë e jam më së shumti për përdorimin e versionit më të saktë, dhe në qoftë i panjohur. Problemi është se në rastin konkret s'kemi një version të saktë (version zyrtar). Version i saktë mund të quhej Meksi, ndonjë listë zyrtare shtetërore a historianë të shquar botërorë. Meksin e përmendni të dy si përkrahës të termit hibrid, listë zyrtare shtetërore nuk pashë e as ndonjë version tjetër shtetëror (se po të kishte s'do të debatonin njerëzit dy vjet më parë aq shumë e as ne këtu), ngelen burimet botërore. Nga këto, ti sjell Kielin (që të them të drejtën, nuk e njoh si person) i cili dhe ai e pranon hibridizimin por i referohet me emrin xhami shumicën e kohës. Çështja e Kielit do sqarim te detaji që ceka më sipër. Por edhe pa atë detaj, duke qenë se jemi përballë një situate debati që shkon jashtë Wikipedia-s, duke qenë se të gjithë historianët e përmendur, shqiptarë e të huaj, i pranojnë të dy etapat fetare në jetën e monumentit dhe duke qenë se nuk ka një emërtim zyrtar nga shteti, përdorimi vetëm i termit xhami këtu duket disi i tepërt. Mbase mund të shkojmë për një term tjetër përveç atij hibrid, nëse ai shihet si përligjës i krahut të krishterë të debatit, diçka më neutrale, Sejko, ndihu i lirë të propozosh. Por në një kohë ku nuk ekziston një version zyrtar e situatë të tillë ka debat, përdorimi i termit xhami duket zgjidhje jo e mirë për një enciklopedi që synon saktësi e paanësi. - Klein Muçi (diskutimet) 6 tetor 2019 17:26 (CEST)[përgjigjuni]

Gjithsesi, do të marr mundimin të komunikoj së shpejti me Institutin e Monumenteve të Kulturës në lidhje me rastin në fjalë. Do t'ju bëj publike bisedën. Besoj se kjo do të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes. - Klein Muçi (diskutimet) 6 tetor 2019 17:34 (CEST)[përgjigjuni]

@Klein Muçi, e ka nje, por nuk eshte ndonje sanksionim i zbritur nga providenca, se nuk do te perdoret fjala kishe per nje vend qe ka 6 shekuj qe nuk perdoret si e tille. Per kohen kur ka qene kishe e permend Kiel qe ka qene e Shen Shtjefnit (garanci kjo e shenjtit pajtor per te cilen une kam rrezerva). Kiel eshte pikerisht historian i shquar boteror i fushes se arkitektures osmane, Meksin e gjen te cituar ne google books me shume per kryesine e keshillit te ministrave. Saktesine dhe paanesine e mundeson eksperti i fushes, sepse eshte ekspertiza ne fushe qe garanton, jo zyrtaresia. Nuk kam çka propozoj pertej asaj qe vete njohesit e trashegimise kane percjellur, hibridizimet e sforcuara mbeten sajesa per gjethe fiku qe demtojne leximin e diakronise se ngrehines dhe perceptimin e lexuesit. Mesharit ia kam vene qe ne krye qe eshte liber liturgjie i perkthyer, eshte e çuditshem qe nuk po ka diskutim per ate.
Radio Jehona po perçon nje çeshtje lokale, ku nje komunitet shprehet se komuniteti tjeter po kryen nje veprim te çuditshem.--Sejko (diskutimet) 6 tetor 2019 17:53 (CEST)[përgjigjuni]
Siç thashë më sipër, të lutem për pak durim në përpjekje për të marrë një përgjigje nga IMK. Një përgjigje nga ta do të kënaqte dhe parimin e zyrtarësisë dhe atë të saktësisë. Nëse nuk gjejmë marrëveshje as pas asaj (nëse një përgjigje e tillë vjen njëherë), mund të kalojmë në një votim, pasi mundësi tjetër hëpërhe nuk kemi. - Klein Muçi (diskutimet) 7 tetor 2019 07:00 (CEST)[përgjigjuni]
Durim e kohe kam, por bllokimi 1. ishte abuziv dhe 2. po tregoheni si tejet te zellshem ta shkaperceni referencen autoritare Kiel, madje po i jepni tagre vetes ta gjykoni, madje-madje doni t'ia jepni vetes tagret e emertimit perkundrejt parimeve te enciklopedise online. Jo @Klein Muçi,, ju keni per detyre te gjeni referencen cilesore e autoritative te t'jua perligje juve ç'keni ne mend, jo te beni çka keni nder mend duke shperfillur referencat ekzistente. Po behet diskutim per nje joçeshtje vetem prej zellit fetar te njerit dhe mos-haberit te te tjereve qe i shkojne pas berihase.--Sejko (diskutimet) 7 tetor 2019 11:04 (CEST)[përgjigjuni]
@Sejko, në qoftë se ke mundësinë, të lutem reporto këtu çfarë thotë Kiel-i te faqja 230, unë nuk mund ta konsultoj këtë libër. – Βατο (diskutimet) 7 tetor 2019 12:02 (CEST)[përgjigjuni]
Sejko, më vjen keq por parë në atë këndvështrim, referime ka plot. Euriditi ka dhënë mbi 10 referime dhe unë personalisht po pres dhe për një përgjigje zyrtare nga IMK që më duket gjithashtu referim serioz. Nuk po ia japim vetes ato tagre bazuar në dëshira personale. Por dhe Kielin nuk po e kapërcejmë. Kemi 2 ditë që e diskutojmë me detaje dhe ja, tani erdhi dhe Bato e kështu s'mund të themi se kemi vetëm mendimet e një personi (të miat) në lidhje me të. - Klein Muçi (diskutimet) 7 tetor 2019 15:27 (CEST)[përgjigjuni]
@Βατο, nuk e disponoj ende librin fizik, po te ma mundesojne do t'jua ve ne dispozicion. Sidoqofte te linku qe solla me lart shkon direkt tek emertimi i objektit ne fjale ne paragrafet qe i ka kushtuar. Po te konsultohemi me punimin e Aleksander Meksit ne fushen e trashegimise, Kiel eshte referenca e gjithmonshme.
@Klein Muçi, 10 referimet e @Euriditi,t une nuk i pashe kund qe termin hibrid ta perdorte as Meksi e as Xhufi, jane tituj redaksional, theksoj redaksional qe s'i perdor asnje ekspert i fushes. Doni t'ia lini parimet e enciklopedise redaksive te gazetave dhe te shkoni pas berihave te kota? Apo doni te relativizoni punen e eksperteve si Kiel apo qofte edhe Meksi qe tek e fundit Kielit i eshte referuar? Ju qofte udha e mbare, por dijeni mire qe cenoni lexuesin me mungesen e seriozitetit qe tregoni ndaj enciklopedise se lire online ku jepni pjese nga koha e juaj.--Sejko (diskutimet) 8 tetor 2019 17:07 (CEST)[përgjigjuni]
@Sejko, ti nuk e ke librin e Kiel-it? Atëherë pse po mbron pikëpamjen tënde me ate burim kur ende nuk e ke lexuar? Tek lik-u që solle nuk shoh gjë, mendoj se duhet korrigjuar. Në Google Books pashë këtë pjesë tek faqja 230 – paragrafi "THE CASTLE OF SHKODER":
Në qoftë se marrim parasyshë vetëm këtë pjesë, libri është në kundërshtim me ate që thuan ti, por duhet lexuar gjithë përmbajtja e paragrafit. Në qoftë se do të mbrohesh me Kiel-in, reporto citimet e duhura. Gjithësesi, nuk kemi vetëm Kiel-in si autor, presim edhe informacionet nga IMK. – Βατο (diskutimet) 8 tetor 2019 18:30 (CEST)[përgjigjuni]
@Βατο, e mbroj sepse ia ka dhene emrin paragrafit "Mosque of Fatih Sultan Mehmed", në faqen 10 tek Pasqyra e lendes.--Sejko (diskutimet) 8 tetor 2019 18:33 (CEST)[përgjigjuni]
Mund të sjellësh link-un? – Βατο (diskutimet) 8 tetor 2019 18:36 (CEST)[përgjigjuni]
"Fatih+Sultan+Mehmed" Urdhero.--Sejko (diskutimet) 8 tetor 2019 18:39 (CEST)[përgjigjuni]
Mirë, kur të keshë mundësine, raporto pjesët e këtij paragrafi dhe pjesët e paragrafit "THE CASTLE OF SHKODER". Për tani presim çfarë do na thotë @Klein Muçi, nga IMK. – Βατο (diskutimet) 8 tetor 2019 18:50 (CEST)[përgjigjuni]

Njoftimi

Po @Βατο,, më njoftoi, por më bllokoi zoteria me lart ne menyre abuzive pa e diskutuar sepse pretendon se zoteron monopolin e se vertetes nderkohe qe une e di se ketu ecet me referencim.--Sejko (diskutimet) 5 tetor 2019 16:46 (CEST)[përgjigjuni]

Tetor 2019

Mirë se vini në Wikipedia. Edhe pse çdokush është i mirëpritur të bëjë redaktime konstruktive në Wikipedia, të paktën një nga redaktimet tuaja së fundmi , si ky që keni bërë tek artikulli Kanuni, nuk ishte fare konstruktiv dhe u kthye ose u hoq. Shikoni faqen për ndihmë për më shumë informata rreth redaktimit të një enciklopedie. – Βατο (diskutimet) 13 tetor 2019 12:23 (CEST)[përgjigjuni]


Kategoria

Përshëndetje Sejko! Pashë që ke vënë për të grisur Kategoria:Bejtexhinjë duke krijuar Kategoria:Bejtexhinj shqiptarë, je dakord për të krijuar dhe për të ruajtur vetëm Kategoria:Bejtexhinj? Një gjë tjetër – kemi dy kategori: Kategoria:Poezia shqiptare dhe Kategoria:Poezi shqipe, mendon se mund të ruhet vetëm kjo e fundit? – Βατο (diskutimet) 14 tetor 2019 11:53 (CEST)[përgjigjuni]

Tungjatjeta @Βατο, Bejtexhinjte shqiptare kam pershtypjen se mund te jene me e dobishme si kategori, sepse per historine tone te letersise perbejne rryme me vete dhe ne kajden e Alhamiados ballkanike, ajo lloj letersie u perhap edhe nder boshnjake, muslimane bullgare e greke. Jam dakord per ruajtjen e vetem Kategoria:Poezi shqipe. Faleminderit per besimin dhe respektin.--Sejko (diskutimet) 14 tetor 2019 12:27 (CEST)[përgjigjuni]

Nuk është hera e parë që bën ndërhyrje në artikujt ku redaktoj duke hequr diçka çfarë unë ose të tjerët kanë shtuar. Muhamet Kyçyku dhe Naim Frashëri janë shembuj. Meqenëse qenke bllokuar për gjëra të tilla edhe më parë kuptoj se nuk jam e vetmja viktimë.--148.251.233.216 15 tetor 2019 19:38 (CEST)[përgjigjuni]

Me si e imposton veten, tingellon se je e gjithmonshmja viktime. Kam permiresuar goxha artikuj, ndoshta duhet te ma ndjekesh ecurine per t'ia rrokur gjeresine.--Sejko (diskutimet) 15 tetor 2019 19:42 (CEST)[përgjigjuni]

Paralajmërim i dytë

Ju lutem ndaloni. Nëse vazhdoni të vandalizoni Wikipedinë, siç keni bërë tek artikulli Kisha-Xhami e Shkodrës, do të bllokoheni nga redaktimi i saj. – Βατο (diskutimet) 16 tetor 2019 02:14 (CEST)[përgjigjuni]


@Βατο, e kam me reference te forte ate levizje. Kur te kete reference po aq te forte gjendja hibride, atehere bie dakord.--Sejko (diskutimet) 16 tetor 2019 02:16 (CEST)[përgjigjuni]

Paralajmërim i tretë

Kjo është vërejtja e fundit që do të merrni për redaktimet e juaja të dëmshme. Rradhën tjetër që vandalizoni Wikipedinë, siç keni bërë tek artikulli tek artikulli Kisha-Xhami e Shkodrës do të bllokoheni nga redaktimi. – Βατο (diskutimet) 16 tetor 2019 02:22 (CEST)[përgjigjuni]


@Βατο, lexo referencen. Jua mundesova dhe nisa, nuk jeni permbi rregullat e enciklopedise.--Sejko (diskutimet) 16 tetor 2019 02:24 (CEST)[përgjigjuni]

Votim - Bllokim pa afat i përdoruesit

Pershendetje! Kam hapur nje votim per bllokim pa afat.-- Euriditi  16 tetor 2019 22:22 (CEST)[përgjigjuni]