Lugina Amik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lugina Amik
al-ʾAʿmāq (ٱلْأَعْمَاق)
Lugina Amik is located in Earth
Lugina Amik
Lugina Amik (Earth)
Alternative nameLugina Amuk
Lugina Amuq
Lugina Amouq
Lugina Amaq
LocationAntakia, Turqi
Regionash-Shaam
Coordinates36°20′N 36°20′E / 36.33°N 36.33°E / 36.33; 36.33
TypeKlusteri i Tell
History
PeriodsPPNB, Neoliti
Site notes
ConditionE rënuar
Public accessPo

Lugina Amik ose Amuk, gjithashtu Amuq ose Amaq (Arabisht: ٱلْأَعْمَاق, romanizuar: al-ʾAʿmāq) ndodhet në Provincën Hataj, afër qytetit të Antakja (Antioklumin Orontes) në pjesën jugore të Turqisë. Së bashku me DabikSirinë veriperëndimore, besohet të jetë një nga dy vendet e mundshme të betejës së Armagedon sipas eskatologjisë islame.[1][2][3][4][5]

Rëndësia arkeologjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shquhet për një sërë vendesh arkeologjike në “rrafshin e Antiokisë”.[6] Vendet kryesore të serisë janë Tell al-Judaidah, Çatalhöyük (të mos ngatërrohet me ÇatalhöyükAnadoll), Tell Tayinat, Tell Kurdu, Alalakh, dhe Tell Dhahab.[7] Tell Judaidah u vëzhgua nga Robert Braidwood dhe u gërmua nga C. MacEwan i Institutit Oriental të Universitetit të Çikagos në vitet 1930.[8][9]

Liqeni i Amikut ishte një liqen i lashtë në zonë, i cili ndodhej në qendër të fushës së Amikut.

Ekzistojnë gjithashtu dëshmi arkeologjike për tigrat e Kaspikut në këtë luginë (Ellerman dhe Morrison-Scott, 1951; Vallino dhe Guazzo Albergoni, 1978).[10]

Eskatologjia islame[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një hadith, Ebu Hurejre (shok i profetit Muhamed) transmeton se Muhamedi ka thënë:

Ora e Fundit nuk do të vij derisa romakët të zbarkonin në al-A'maq ose në Dabiq. Një ushtri e përbërë nga më të mirët e njerëzve të tokës në atë kohë do të vijë nga Medina (për t'iu kundërvënë atyre)

— Sahih Muslim Libri 41 Hadithi 6924[11]

Dijetarët islamë dhe komentuesit e hadithit sugjerojnë se fjala "Romakë" u referohet të krishterëve.[12] Hadithi më tej lidhet me fitoren e mëvonshme të myslimanëve, e ndjekur nga pushtimi paqësor i Kostandinopojës me thirrje tekbiri dhe tesbih, dhe në fund mposhtja e Dexhalit pas kthimit dhe zbritjes së Isait.[13][14] Hadithe të tjera tregojnë shfaqjen e Imam Mehdiut menjëherë para Ardhjes së Dytë të Jezusit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "MELHAME-İ KÜBRA (ARMAGEDDON) SAVAŞI" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 2015-12-12. Marrë më 2015-09-11.
 2. ^ Amik Ovası ve Armageddon Savaşı
 3. ^ IŞİD’in nihai hedefi
 4. ^ "MELHAME-İ KÜBRA / BÜYÜK SAVAŞ". Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2018. Marrë më 30 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Büyük savaş melhamei kübra
 6. ^ Robert John Braidwood; Richard C. Haines; Linda S. Braidwood (1971). Excavations in the Plain of Antioch (në anglisht). University of Chicago Press. ISBN 9780226621982. Marrë më 24 mars 2011.
 7. ^ Robert John Braidwood; Richard C. Haines; Linda S. Braidwood (gusht 1971). Excavations in the Plain of Antioch: The structural remains of the later phases, Chatal Hüyük, Tell Al-Judaidah, and Tell Taʻyinat, by R.C. Haines (në anglisht). University of Chicago Press. ISBN 9780226621982. Marrë më 24 mars 2011.
 8. ^ Joseph Ward Swain (1950). The ancient world (në anglisht). Harper. Marrë më 24 mars 2011.
 9. ^ Krijna Nelly Ciggaar; David Michael Metcalf (2006). East and West in the Medieval Eastern Mediterrean: Antioch from the Byzantine reconquest until the end of the Crusader principality (në anglisht). Peeters Publishers. fq. 323–. ISBN 9789042917354. Marrë më 24 mars 2011.
 10. ^ Masseti, M. (2009). "Carnivores of Syria". përmbledhur nga E. Neubert; Z. Amr; S. Taiti; B. Gümüs (red.). Animal Biodiversity in the Middle East. Proceedings of the First Middle Eastern Biodiversity Congress, Aqaba, Jordan, 20–23 October 2008 (në anglisht). ZooKeys 31: 229–252. fq. 229–252. doi:10.3897/zookeys.31.170. {{cite book}}: Parametri |journal= është injoruar (Ndihmë!)
 11. ^ Sahih Muslim per Abu Hurairah
 12. ^ Farzana Hassan (15 jan 2008). Prophecy and the Fundamentalist Quest: An Integrative Study of Christian and Muslim Apocalyptic Religion (në anglisht) (bot. illustrated). McFarland. fq. 41. ISBN 9780786480791.
 13. ^ Farzana Hassan (15 janar 2008). Prophecy and the Fundamentalist Quest: An Integrative Study of Christian and Muslim Apocalyptic Religion (në anglisht) (bot. illustrated). McFarland. fq. 41–2. ISBN 9780786480791.
 14. ^ Muhammad Saed Abdul-Rahman (2009). The Meaning and Explanation of the Glorious Qur'an (Vol 2) (në anglisht) (bot. 2). MSA Publication Limited. fq. 311–12. ISBN 9781861797667.