Shami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shami mund t'i referohet:

Përdorimi arab[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Endonim i rajonit të Mesdheut Lindor, i njohur edhe si Levanti ose rajoni i Sirisë, ku përfshihen Siria, Libani, Izraeli, Palestina, Jordania, Qiproja dhe provinca Hataj në Turqi.
    • esh-Sham ose Sham (الشام ash-Shām), emër tjetër i Damaskut, ndër qytetet më të mëdha në rajon.