Anadolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Anadoll)
Jump to navigation Jump to search
Harta e Anadollit

Anadollia apo Azia e Vogël, është pjesa aziatike e Turqisë.

Ajo është një rrafshnaltë e rrethuar me male të larta. Prej bregdetit të DetitZi e ndajnë malet Pontike, prej detit Mesdhe malet Taurus, kurse prej Armenisë malet Munzur. Pjesa e brendshme e Anadollisë është një rrafshnaltë me lartësi midis 900 e 1500 m.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]