Mali Ararat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ararati

Mali Ararat (armenisht: Մասիս, romanizuar: Masis ose Արարատ, Ararat; kurdisht: Grîdax ose Çiyayê Agirî, turqisht: Ağrı Dağı) është një vullkan i mbuluar nga bora dhe joaktiv në skajin lindor të Turqisë. Ai përbëhet nga dy kone të mëdha vullkanike: Ararati i Madh dhe Ararati i Vogël. Ararati i Madh është maja më e lartë në Turqi dhe në malësinë armene me një lartësi prej 5137 m; Lartësia e Araratit të Vogël është 3,896 m.[1] Masivi i Araratit është rreth 35 km i gjerë në bazën tokësore.[2] Përpjekjet e para të regjistruara për të arritur majën e Araratit u bënë në Mesjetë dhe Friedrich Parrot, Khachatur Abovian dhe katër të tjerë bënë ngjitjen e parë të regjistruar në vitin 1829.

Në Evropë, mali është quajtur me emrin Ararat që në mesjetë, pasi filloi të identifikohej me "malet e Araratit", të përshkruara në Bibël si vendi i prehjes së Arkës së Noes, pavarësisht nga pretendimet se Zanafilla 8:4 nuk i referohet në mënyrë specifike një mali Ararat.[3]

Pavarësisht se shtrihet jashtë kufijve të Armenisë moderne, mali është simboli kryesor kombëtar i Armenisë dhe është konsideruar një mal i shenjtë nga armenët. Është paraqitur dukshëm në letërsinë dhe artin armen dhe është një ikonë për irredentizmin armen. Është përshkruar në stemën e Armenisë së bashku me Arkën e Noes.

Kufijtë politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali Ararat formon një thuajse katërkëndësh midis Turqisë, Armenisë, Iranit dhe enklavës së NahçivanitAzerbajxhanit. Maja e saj ndodhet rreth 16 km në perëndim të kufirit iranian dhe kufirit të enklavës së Nahçivanit të Azerbajxhanit dhe 32 km në jug të kufirit armen.

Nga shekulli i 16-të deri në vitin 1828 vargmali ishte pjesë e kufirit osmano-persian; Maja e Araratit të Madh dhe shpatet veriore, së bashku me shpatet lindore të Araratit të Vogël kontrolloheshin nga Persia. Pas Luftës Ruso-Persiane të viteve 1826–28 dhe Traktatit të Turkmençajit, territori i kontrolluar nga Persia iu dorëzua Perandorisë Ruse. Ararati i vogël u bë pika ku u bashkuan kufijtë perandorakë turq, persë dhe rus.[4] Kufijtë e tanishëm ndërkombëtarë u formuan përgjatë shekullit të 20-të. Mali ra nën kontrollin turk gjatë Luftës Turko-Armene të vitit 1920. Ajo u bë zyrtarisht pjesë e Turqisë sipas Traktatit të Moskës të vitit 1921 dhe Traktatit të Karsit.[5] Në fund të viteve 1920, Turqia kaloi kufirin iranian dhe pushtoi krahun lindor të Araratit të Vogël si pjesë e përpjekjeve të saj për të shuar rebelimin kurd në Ararat,[6] gjatë së cilës rebelët kurdë përdorën zonën si një strehë të sigurt kundër shtetit turk.[7] Irani përfundimisht pranoi t'ia lëshonte zonën Turqisë në një shkëmbim territorial.[6][8] Kufiri Iran-Turqi shtrihet në lindje të Araratit të Vogël, majës së poshtme të masivit të Araratit.

Që nga viti 2004 mali është i hapur për alpinistët vetëm me "leje ushtarake". Procedura për marrjen e lejes përfshin paraqitjen e një kërkese zyrtare në një ambasadë turke për një "vizë Ararat" të veçantë dhe është e detyrueshme të punësoni një udhëzues zyrtar nga Federata Turke për Alpinizmin. Qasja është ende e kufizuar, edhe për alpinistët që marrin lejen e nevojshme, dhe ata që dalin nga shtegu i miratuar mund të qëllohen pa paralajmërim.[9]

Ngjitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjitja e parë e regjistruar e malit në kohët moderne u bë më 9 tetor [S.V. 27 shtator] 1829.[10][11][12] Natyralisti gjerman baltik Friedrich Parrot i Universitetit të Dorpat mbërriti në Eçmiaxin në mesin e shtatorit 1829, pothuajse dy vjet pas kapjes ruse të Jerevanit, me qëllimin e vetëm për të eksploruar Araratin. Shkrimtari i shquar armen Khachatur Abovian, atëherë dhjak dhe përkthyes në Etchmiadzin, u caktua nga Katolikosi Yeprem, kreu i kishës armene, si përkthyes dhe udhërrëfyes.

Parrot dhe Abovian kaluan lumin Aras në rrethin e Surmali dhe u drejtuan për në fshatin armen Ahuri në shpatin verior të Araratit, 1,220 metra mbi nivelin e detit. Ata ngritën një kamp bazë në manastirin armen të Shën Hakobit rreth 730 metra më lart, në një lartësi prej 1,943 metrash. Pas dy përpjekjeve të dështuara, ata arritën majën në përpjekjen e tyre të tretë në orën 15:15. më 9 tetor 1829.[13] Grupi përfshinte Parrot, Abovian, dy ushtarë rusë - Aleksei Zdorovenko dhe Matvei Chalpanov - dhe dy fshatarë armenë Akhuri - Hovhannes Aivazian dhe Murad Poghosian.[14] Parrot mati lartësinë në 5250 metra duke përdorur një barometër merkuri. Kjo nuk ishte vetëm ngjitja e parë e regjistruar e Araratit, por edhe lartësia e dytë më e lartë e ngjitur nga njeriu deri në atë datë jashtë malit Licancabur në Andet Kiliane. Abovian hapi një gropë në akull dhe ngriti një kryq prej druri me pamje nga veriu. Abovian mori gjithashtu një copë akulli nga maja dhe e çoi me vete në një shishe, duke e konsideruar ujin të shenjtë. Më 8 nëntor [ S.V. 27 tetor] 1829, Papagalli dhe Abovian së bashku me vëllanë e gjuetarit Akhuri Sahak Hako, duke vepruar si udhërrëfyes, u ngjitën në Araratin e Vogël.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Parrot, Friedrich (2016) [1846]. Journey to Ararat (në anglisht). Përkthyer nga William Desborough Cooley. Introduction by Pietro A. Shakarian. London, England: Gomidas Institute. ISBN 978-1909382244.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Yilmaz, Y.; Güner, Y.; Saroğlu, F. (1998). "Geology of the quaternary volcanic centres of the east Anatolia". Journal of Volcanology and Geothermal Research (në anglisht). 85 (1–4): 173–210. Bibcode:1998JVGR...85..173Y. doi:10.1016/s0377-0273(98)00055-9.
 2. ^ Short, Nicholas M.; Blair, Robert W., red. (1986). "Mt. Ararat, Turkey". Geomorphology From Space: A Global Overview of Regional Landforms (në anglisht). National Aeronautics and Space Administration. fq. 226.
 3. ^ Zanafilla 8:4
 4. ^ de Planhol, X. (1986). "Ararat". Encyclopædia Iranica (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2015-11-02. Marrë më 2015-11-03.
 5. ^ de Waal, Thomas (2015). Great Catastrophe: Armenians and Turks in the Shadow of Genocide (në anglisht). Oxford University Press. fq. 86. ISBN 978-0199350698.
 6. ^ a b Parrot 2016, p. xxiii.
 7. ^ Yildiz, Kerim; Taysi, Tanyel B. (2007). The Kurds in Iran: The Past, Present and Future (në anglisht). London: Pluto Press. fq. 71. ISBN 978-0745326696.
 8. ^ Tsutsiev, Arthur (2014). Atlas of the Ethno-Political History of the Caucasus (në anglisht). Përkthyer nga Nora Seligman Favorov. New Haven: Yale University Press. fq. 92. ISBN 978-0300153088.
 9. ^ Westerman, Frank (2008-12-02). Ararat: In Search of the Mythical Mountain (në anglisht). Random House. ISBN 978-1-4070-1951-2.
 10. ^ Parrot 2016, p. 139
 11. ^ Khachaturian, Lisa (2011). Cultivating Nationhood in Imperial Russia: The Periodical Press and the Formation of a Modern Armenian Identity (në anglisht). Transaction Publishers. fq. 52. ISBN 978-1-4128-1372-3.
 12. ^ Milner, Thomas (1872). The Gallery of Geography: A Pictorial and Descriptive Tour of the World, Volume 2 (në anglisht). W.R. M'Phun & Son. fq. 783. Great Ararat was ascended for the first time by Professor Parrot, October 9, 1829...
 13. ^ Ketchian, Philip K. (24 dhjetor 2005). "Climbing Ararat: Then and Now". The Armenian Weekly (në anglisht). 71 (52). Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2009.
 14. ^ Parrot 2016, f. 142.