Dabik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dabiq
دابق
Qytezë
Dabik is located in Earth
Dabik (Earth)
Koordinatat: 36°32′14″N 37°16′05″E / 36.5372°N 37.2681°E / 36.5372; 37.2681
VendiFlamuri Siria
GuvernoratiAleppo
DistriktiAzaz
NëndistriktiAkhtarin
KontrollFlamuri Turqia
Qeveria e Përkohshme Siriane
Lartësia mbidetare
449,18 m (147,369 ft)
Popullsia
 (2004)
3.364
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
GeocodeC1597

Dabik (Arabisht: دابق Dabiq) është një qytezë në Sirinë veriore, rreth 40 kilometra (25 mi) në verilindje të Aleppo dhe rreth 10 km (6.2 mi) në jug të kufirit të Sirisë me Turqinë.

Është pjesë administrative e Akhtarin nahiyah (nëndistrikt) të Distriktit A'zazGuvernoratit Aleppo. Vendndohjet e afërta përfshijnë Mare' në jugperëndim, Sawran në veriperëndim dhe qytezën Akhtarin në juglindje. Në regjistrimin e vitit 2004, Dabiq kishte një popullsi prej 3,364. Qyteza ishte vendi i betejës së Marxh Dabik në vitin 1516, në të cilën Perandoria Osmane mundi me vendosmëri Sulltanatin Mamluk.[1]

eskatologjinë islame, besohet se Dabiq është një nga dy vendet e mundshme (tjetra është Amaq) për një betejë epike midis të krishterëve pushtues dhe myslimanëve mbrojtës, e cila do të rezultojë në një fitore myslimane dhe do të shënojë fillimin e fundit të kohërave. Grupi terrorist islamik Shteti Islamik beson se Dabik është vendi ku do të zhvillohet një betejë epike dhe vendimtare me forcat e krishtera të Perëndimit dhe e kanë emëruar revistën e tyre online sipas fshatit.[1] Pasi u dëbua nga qyteti i Dabik nga ushtria turke dhe rebelët sirianë në tetor 2016, IS e zëvendësoi këtë botim me një të ri të quajtur Rumiyah.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b McCants, William (3 tetor 2014). "ISIS fantasies of an apocalyptic showdown in northern Syria". Markaz (në anglisht). Washington, D.C.: Brookings Institution. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2016. Marrë më 20 qershor 2021.