Jump to content

Gaziantepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gaziantep)
Gaziantepi
Popullsia
 • Gjithsej2,101,157[1]
Faqja zyrtarewww.gaziantep.gov.tr

Gaziantepi, i quajtur më parë dhe ende jozyrtarisht Antepi, është qytet dhe kryeqyteti i Provincës Gaziantep, në pjesën perëndimore të Rajonit të Anadollit JuglindoreTurqisë.

Qyteti ka dy rrethe urbane nën administrimin e tij, Şahinbey dhe Şehitkamil. Është qyteti i gjashtë më i populluar në Turqi.

Pas Luftës së Parë Botërore dhe Armëpushimit të Mudros, Gaziantep u pushtua nga Mbretëria e Bashkuar më 17 dhjetor 1918 dhe u transferua në Francë më 5 nëntor 1919. Legjioni Armen Francez ishte gjithashtu i përfshirë në okupim. Në prill 1920 trupat e parregullta turke të njohura si Kuvaji Millije rrethuan qytetin, por beteja 10-mujore rezultoi në fitoren franceze. Rreth 6,000 civilë turq u vranë në proces. Më 25 dhjetor 1921, traktati i Ankarasë u nënshkrua dhe si rezultat francezët evakuuan qytetin.

Qyteti është një qendër ekonomike për Turqinë Juglindore dhe Lindore. Numri i bizneseve të mëdha industriale të krijuara në Gaziantep përbëjnë katër përqind të industrisë turke në përgjithësi, ndërsa industritë e vogla përbëjnë gjashtë përqind. Gjithashtu, Gaziantep ka zonën më të madhe të organizuar industriale në Turqi dhe mban pozicionin e parë në eksporte dhe importe. Qyteti është qendra e industrisë së sapunit Nizip me bazë vajin e ullirit.

Gaziantep gjithashtu ka një industri turistike në zhvillim. Zhvillimi rreth bazës së kalasë modernizon bukurinë dhe mundësinë e hyrjes në kështjellë dhe në punëtoritë e bakrit përreth. Restorante të reja dhe biznese miqësore për turistët po lëvizin në zonë. Në krahasim me disa rajone të tjera të Turqisë, turistët janë ende një risi në Gaziantep dhe vendasit i bëjnë ata shumë të mirëpritur. Shumë studentë që studiojnë gjuhën angleze janë të gatshëm të jenë udhëzues për turistët.

Gaziantep është një nga prodhuesit kryesorë të qilimave të përpunuar në botë. Ajo eksportoi afro 700 milion dollarë tapete të prodhuara në makinë në 2006. Ka mbi 100 objekte qilimash në Zonën e Organizuar Industriale të Gaziantep.

Gaziantep binjakëzohet me: