Karlstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Karlstad
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Värmlands
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1572 km2
Popullsia 85.842 banorë
Dendësia 73.59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 1780
Prefiksi +46 (54)
Faqja Zyrtare http://www.karlstad.se/

Karlstad është një qytet në krahinën Värmland, e vendosur në bregun veri të liqenit të Vänern. Karlstad është qendra e komunës së Karlstad, të qytetit e qarkut të qarkut Värmland dhe qytetin dioqeza e dioqezës Karlstad dhe në universitet që nga viti 1999. Karlstad, qyteti 18 të Suedisë më të madh me 60 000 banorë në qytet.

Karlstad, ose Tingvalla siç u quajt atëherë, ishte një qytet i rëndësishëm tregtar në Viking herë. 1584 qyteti mori drejtat qytetin e Charles IX, i cili gjithashtu i dha qytetit emrin e tij të tashme. Karlstad është e vendosur në anën e sipërme të bregut të liqenit, në një delta ku lumi ndahet në degë të qarta shumë para se të derdhet në Liqenin e Vänern. Värmland është i njohur si peizazhin e poetit dhe në Karlstad, disa prej tyre ka punuar. Një nga më të njohura janë poetë Gustaf. Karlstad simbol është një diell i lumtur, i njohur nga "Sola i Karlstad". Ajo ishte një kameriere popullor në qytetin utvärdshus dhe tani se statuja jashtë hotelit qytetit.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ishull më i madh Karlstad-së, ka pasur një vend të mbrojtësit të quajtur Tingvalla në moshën mesjetare, e cila kishte rrënjët nga Epoka e Viking para 1000 pas Krishtit. Ajo është përdorur edhe si një vend të tregut.

Karlstad është dhënë statutin e saj qytetin më 5 mars 1584 nga Charles Duka suedez, i cili më vonë do të kurorëzohet King Charles IX i Suedisë. Qytetin e derivon emrin e vet nga Mbreti - Karlstad fjalë për fjalë do të thotë qytet Charles ". Duka gjithashtu i dha Karlstad të drejtë si një vend qeveritare në rajon, dhe ia dha një sasi të konsiderueshme të tokës.

Duke ndërtuar shtëpinë e tij në qytet, i cili është përmendur si Kungsgården (Manor King's). Karlstad katedrale është ndërtuar në Kungsgården vend në 1724-1730 nga Christian Haller.

Një grusht shteti i rëndësishëm d'état të historisë moderne suedeze kishte fillimit të saj në Karlstad. Gjatë natës të datës 7 mars 1809, toger kolonel-Georg Adlersparre e përdorur nga ana e ushtrisë perëndimore që ishte stacionuar në Värmland për të zënë Karlstad. Nga atje shpall zyrtarisht një revolucion, dhe gjatë 9 mars, ai dhe ushtarët e tij filluan marshimin e tyre të suksesshme në drejtim të kryeqytetit për t'i dhënë fund sundimit të mbretit Gustav Adolf IV.

Karlstad ka pësuar katër zjarre të mëdha. Vetëm katedrale dhe disa shtëpive mbetur pas zjarrit e fundit më 2 korrik, 1865. Karlstad u rindërtua më vonë në bazë të një model të rrjetit me rrugë të gjerë të rrethuar nga pemë.

Në 1905, të marrëveshjes për shkrirjen e bashkimit midis Norvegjisë dhe Suedisë u negociuar dhe nënshkruar në Karlstad.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]