Karvansarai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karavansarai Izadkhast (Shekulli 17-të), Provinca Fars, Iran

Një karvansaraj ose karvanserai ishte një bujtinë në anë të rrugës ku udhëtarët mund të pushonin nga udhëtimi i ditës.

Karavanserai mbështeti rrjedhën e tregtisë, informacionit dhe njerëzve nëpër rrjetin e rrugëve tregtare që mbulojnë Azinë, Afrikën e Veriut dhe Evropën Juglindore, veçanërisht Rrugën e Mëndafshit. Megjithëse shumë prej tyre ndodheshin përgjatë rrugëve rurale në fshat, versionet urbane të karvanserajeve ishin gjithashtu historikisht të zakonshme në qytetet në të gjithë botën islame, megjithëse shpesh quheshin me emra të tjerë si hane ose bujtina.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]