Halil İnalcık

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mezari i Halil Inalçikut

Halil Inalçik (tursiqht: Halil İnalcık, lindur më 26 maj 1916, vdiq në vitin 2016) është historian i rëndesishëm turk për Perandorinë Osmane. Midis 1972 dhe 1993 ai studioi histori osmaneUniversity of Chicago. Që nga 1994 ai ka dhënë mësim në Universitetin Bilkent, ku themeloi edhe departamentin e historisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Istanbul[1][2] në një familje tatare krimean, që e la Krimea për Konstandinopojën në 1905. Datëlindja e tij është e panjohur por İnalcık zgjidh 26 majin 1916 për datëlindjen e tij.[3] Ai ndoqi Shkollën e Trajnimit të Mësimdhënësve Balıkesir, dhe më pas në Universitetin Ankara, Fakulteti i Gjuhëve, Histori dhe and Gjeografi, Departmenti i Historisë nga i cili doli i diplomuar në vitin 1940. Ai përfundoi doktoraturën e tij në 1943 në të njëjtën department. Ai e kompletoi tezen e etij te PhD me çështjen Bullgare në Perandorinë e vonë Osmane.

Ai hyri në të njëjtën shkollë si asistent, më pas ai u bë profesor asistent në 1946 dhe pas kthimit të tij nga ligjërata në Universitetin e Londrës për një kohë, ai u bë profesor në të njëjtin departament në vitin 1952. Ai ligjëroi në universitete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara si profesor i ftuar. Në vitin 1972, ai u ftua nga Universiteti i Çikagos. Ndërmjet 1972 dhe 1993 ai dha mesim histori osmane në University of Chicago. Në 1994, ai u kthye në Turqi dhe themeloi departamentin e historisë në Bilkent University ku vazhdon të japë mësim.

Në 1993, ai dhuroi koleksionin e tij të vlefshem të librave, revista dhe të shtypura mbi historinë e Perandorisë Osmane në bibliotekën e Universitetit Bilkent.[4]

Ai ka qenë president anëtar i shumë fondacioneve ndërkombëtare. Ai është anëtar i Serbian Academy of Sciences and Arts në Departamentin e Shkencave Historike. Ai është gjithashtu një anëtar i Institute of Turkish Studies.[5]

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • në anglisht:
  • "The Policy of Mehmed II toward the Greek Population of Istanbul and the Byzantine Buildings of the City" (1968)
  • "Capital Formation in the Ottoman Empire" (1969), The Journal of Economic History, Vol. 29, No. 1, The Tasks of Economic History, pp. 97–140[6]
  • "Ottoman Policy and Administration in Cyprus after the Conquest" (1969)
  • History of the Ottoman Empire Classical Age / 1300–1600 (1973)
  • The Ottoman Empire: Conquest, Organization and Economy (1978)
  • Studies in Ottoman Social and Economic History (1985)
  • The Middle East and the Balkans under the Ottoman Empire: Essays on Economy and Society (1993)
  • An Economic and Social History of the Ottoman Empire, 1300–1914 (me Donald Quataert, 1994)
  • From Empire to Republic: Essays on Ottoman and Turkish Social History (1995)
  • Sources and Studies on the Ottoman Black Sea: The Customs Register of Caffa 1487–1490 (1996)
  • Essays in Ottoman History (1998)
 • turqisht:
  • Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300–1600 ("Classical Age of the Ottoman Empire") (2003)

Punimi i tij më i rëndësishëm ka qënë libri i tij i parë, Hicrî 835 tarihli Sûret-i defter-i sancak-i Arvanid (Kopje e regjistrit për 835 A.H për sanxhakun e Shqipërisë) i cili u botua në Ankara në 1954 dhe paraqet një nga regjistrat më të hershëm të tokës në arkivat e Perandorisë Osmane.[7][8]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ The Encyclopædia Britannica, Vol.7, Edited by Hugh Chisholm, (1911), 3; "Constantinople, the capital of the Turkish Empire...".
 2. ^ Britannica, Istanbul Arkivuar 18 dhjetor 2007 tek Wayback Machine:When the Republic of Turkey was founded in 1923, the capital was moved to Ankara, and Constantinople was officially renamed Istanbul in 1930..
 3. ^ Çaykara, Emine (2005). Tarihçilerin Kutbu. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Bilkent University Library, HALİL İNALCIK COLLECTION Arkivuar 4 mars 2010 tek Wayback Machine
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2015. Marrë më 29 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ http://www.jstor.org/pss/2115500
 7. ^ .Nejdet Gök (2001). "Introduction of the Berat in Ottoman Diplomatics,". Bulgarian Historical Review (3–4): 141–150. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Mert, H (gusht 2010). "Living History Halil İnanvcik". Turkish Airlines web site. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2011. Marrë më 29 dhjetor 2013. It is my most important work: Sûreti Defter-i Sancak-i Arvanid, Timar Kayıtları (The Fief Records of the Register for Arvanid Province). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Turksoy, HONOUR MEDAL OF TURKSOY AWARDED TO PROF. DR. HALIL INALCIK Arkivuar 18 shtator 2012 tek Archive.today, 16 February 2012