Kebab

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shish kebab tipik, mish i pjekur me hell

Kebab është një lloj pjate me mish të gatuar që e ka origjinën nga kuzhinat e Lindjes së Mesme. Shumë variante të kategorisë janë të njohura në mbarë botën, duke përfshirë shish kebab me hell dhe doner kebab me bukë.

Kebabët përbëhen nga mishi i prerë ose i bluar, ndonjëherë me perime dhe shoqërime të ndryshme sipas recetës specifike. Edhe pse kebabët zakonisht gatuhen në hell mbi zjarr, disa pjata qebap piqen në furrë në një tigan, ose përgatiten si çomlek, si p.sh. tas kebab.[1][2] Mishi tradicional për kebab është më shpesh mishi i qengjit, por recetat rajonale mund të përfshijnë viçin, [Mishi i dhisë|dhinë]], pulën, peshkun apo edhe mishin e derrit (në varësi të faktit nëse ka ose jo ndalesa specifike fetare).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Davidson, Alan (2014). Jaine, Tom (red.). The Oxford Companion to Food (në anglisht). Oxford: Oxford University Press. fq. 442. ISBN 9780191040726 – nëpërmjet Google Books.
  2. ^ Akin, Engin (6 tetor 2015). Essential Turkish Cuisine (në anglisht). Abrams. ISBN 9781613128718 – nëpërmjet Google Books.