Doner kebab

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mishi i Donerit duke u prerë në hell vertikal(Istanbul, 2012)

Döner kebab (ose thjesht Doner) është një qebab i përgatitur me mish të gatuar në një hell vertikal (rotisserie).[1] Fillimisht është gatuar në shekullin e 19-të në territoret e Perandorisë Osmane, dhe ka frymëzuar gatime të ngjashme arabe (shawarma), greke (gyros), dhe meksikane (al pastor).[2]

Doner kebab shërbyer në një pite

Feta e mishit të një döner kebabi mund të shërbehet e futur në një pite apo ndonjë lloj tjetër buke si një sanduiç bashkë me përbërës të tjerë. Duke filluar që në nga vitet 1970, është bërë i njohur në mbarë botën si një ushqim i shpejtë. Shitet zakonisht në qebaptore dhe shpesh quhet thjesht "qebab". Përvec mishit në përgjithësi përmban sallatë dhe perime si domate, marule, lakër, qepë, kastravec turshi dhe lloje të ndryshme të salcash.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pawsey, Rosa K. (1 janar 2002). "Case Studies in Food Microbiology for Food Safety and Quality". Royal Society of Chemistry. Marrë më 15 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Seeking shawarma? Pining for (al) pastor? We find 4 great shaved meats around Charlotte". charlotteobserver.com. Marrë më 4 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)