Pitja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pite kosovare

Pitja, në jug edhe piteja, është një lloj byreku i holluar dhe me iç mes petëve zakonshëm dhe i preferuar shqiptar. Në jug me pite kuptohet edhe një lloj buke e hollë, e bardhë, me miell të grunjtë, që më së shumti gatuhet për Ramazan (samun).[1]

Brumi për pite

Pitja bëhet me petë brumi, të cilat mbushen në mes me qepë, mish, pras, spinaq, kos, etj. Çdo perime mund të shërbejë si harxh për piten.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga e njëjta rrënjë me italishten pizza,turqisht pidé "lloj buke e rrastë me trashësinë e një gishti". Sipas Sami Frashërit, nga greqishtja πήττα.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 773.