Mantia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Manti me mish në Kokaj

Mantia ose mantija është një lloj pite, zakonisht me mish, por nuk përjashtohen edhe mbushje të tjera të kulaqëve gjegjësisht petëve të pites. Mantia nga kollpitja dallon përshkakë të formësimit të petës. Përderis kollpitja e cila shtrihet si spirale në një tepsi rrethore apo si drejtëz në një tepsi këndore (byreku boshnjak), forma e petës së mantisë është kubike.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]