Jump to content

Brumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Brumi është një pastë e trashë, e lakueshme dhe elastike e cila mund të përgatitet nga të gjitha llojet e miellit të drithërave, bimëve bishtajore ose gështenjave.

Brumi zakonisht bëhet duke përzier miellin me një sasi të vogël uji dhe / ose lëngu tjetër, dhe që nganjëherë mund të përfshijë maja ose agjentë të tjerë të majasë, si dhe përbërës të tjerë si yndyrna të ndryshme ose aromatizues.

Procesi i pëgatitjes dhe formësimit të brumit përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të produkteve ushqimore, veçanërisht bukë dhe ushqime tjera me bazë mielli por duke përfshirë edhe byrekë, biskota, torta, petë, makarona, ëmbëlsira, pica, dhe ushqime tjera të ngjashme. Brumërat mund të përgatiten nga një shumëllojshmëri e gjerë e miellit, zakonisht nga mielli i grurit por edhe nga mielli i bërë nga misri, orizi, thekra, bishtajoret, bajamet, si dhe drithërat dhe kulturat e tjera të përdorura në të gjithë botën.

  • Cuvain, Stanley; Linda S. Young (2007). Technology of Breadmaking (bot. 2). Springer. doi:10.1007/0-387-38565-7. ISBN 9780387385655. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)—covers commercial dough production
  • DiMuzio, Daniel (2009). Bread Baking: An Artisan's Perspective. Wiley. ISBN 978-0470138823. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)—covers home and commercial baking and dough techniques
  • Hamelman, Jeffrey (2004). Bread: A Baker's Book of Techniques and Recipes. Wiley. ISBN 978-0471168577. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)—covers home and commercial baking and dough techniques