Jump to content

Flia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fli e pjekur me saç

Fli ose Flia është një ushqim tradicional shqiptar. Flija gatuhet më shumë nga zonat veriore të Shqipërisë si Kukësi dhe nga Kosova.

Flija pasi të gatuhet preferohet të sherbehet me gjalpe të shkrire por ka edhe njerez që preferojne t'ja hedhi gjalpin gjate gatimit në saç. Saçi është një mjet shumë i rendesishem gjate gatimit të Flisë.

Fli e përgatitur në tepsi

Flija mendohet të jetë ushqim shumë i vjetër që nga periudha Ilire. Thuhet se është gatuar më 14 Mars për ditën e verës si sakrificë për Perëndinë e Diellit, pasi që edhe shtrimi i petëve te flisë simbolizon formën e rrezeve të Diellit, si edhe emri “fli” ka domethënien flijim apo sakrificë.[nevojitet citimi]

Fli nga Alpet e Grashticës

Për 4-5 persona duhen :

  • Për brumin duhet : 1 kg miell, 3-4 gota ujë, kripë.
  • Për masën duhet : 200 g gjalpë, 2 filxhanë çaji ajkë, 3 lugë vaj.

Në një enë hidhet miell, kripë, ujë i ftohtë dhe përzihen në një brumë të hollë si për petulla.

Në një enë tjetër shkrihet gjalpë, ajkë, vaj dhe qumësht, përzihet masa e krijuar derisa të gjithë përmbajtësit të jenë skrirë në një masë të vetme, lyhet tepsia me yndyrë dhe me një lugë merret brumi i hollë dhe hidhet nga cepi i tepsisë deri afër mesit dhe krijohen radhë të cilat mbulojnë gjithë tepsinë. Mesi i cili është bosh mbushet me radhë paralele.

Pregatitja e Flise

Gjithë sipërfaqja lyhet me masën e përgatitur dhe futet në furrën e ngrohur. Kjo piqet për 3-5 minuta. Nxirret nga furra për të vazhduar me rendin tjetër.

Brumi i hollë tashmë hidhet në të njëjtën mënyrë por midis dy radhëve derisa të jetë mbuluar e gjithë tepsia. Përsëri lyhet me masën dhe piqet për 3-5 minuta. Kjo procedurë vazhdon derisa të mbushet tepsia.

Flia lihet të ftohet për 10 minuta dhe shërbehet me kos, djathë ose mjaltë.