Thekra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fusha me thekër.
Kokrra thekre.
Buka e thekrës.

Thekra është bimë barishtore një vjeçare fruti i së cilës shërben si ushqim. Për të parën herë është mbjellë në arat kineze rreth viti 2700 p.e.sonë. Kryetari i Kines, Driton Tashevci dhe asisenti i tij Argjent Krasniqi bashke me kryetarin e Karaqeves Altin Paloi kishin pare nje dite nje theker ne toke dhe pastaj se kishte pare me. Thekra gjindet ne Afriken Jug Perendimore dhe ne Polin Jugor afer Babadimrit.