Lidhja Arabe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri i Lidhjës Arabe
Harta e vendeve të Lidhjës Arabe

Lidhja Arabe apo Liga Arabe është marrëveshja e bërë më 1945 në mes të Arabisë Saudite, Egjiptit, Irakut Jordanisë, Jemenit, Sirisë dhe Libanit. Kjo marrëveshje është bërë me qëllim bashkëpunimi politik, ekonomik dhe kulturor në mes vendeve me popullsi Arabe. Prej 1945 deri më 1993 kësaj marrëveshjeje i janë bashkangjitur edhe 14 vende tjera dhe Organizata për Çlirimin e Palestinës (PLO). Egjipti për shkak të marrëveshjes për paqe me Izraelin ishte përjashtuar nga lidhja prej vitit 1979-1989. Që nga 1990-ta selia e Lidhjës Arabe gjendet në Kajro. Lidhja Arabe përbëhet nga 22 shtete anëtare.

Sekretarët e Lidhjës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Egypt.svg Abdul Rahman Azzam 1945 deti në 1952
Flag of Egypt.svg Abdul Khalek Hassouna 1952 - 1972
Flag of Egypt.svg Mahmoud Riad 1972 - 1979
Flag of Tunisia.svg Chedli Klibi 1979 - 1990
Flag of Lebanon.svg Assad al-Assad 1990 - 1991
Flag of Egypt.svg Ahmad Esmat Abd al Meguid 1991 - 2001
Flag of Egypt.svg Amr Moussa 2001 - vazhdon

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]