Jump to content

Agnes Aggrey-Orleans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Agnes Aggrey-Orleans (gjallë) është një diplomate femër nga Gana.[1]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agnes mbaroi arsimin e saj të mesëm në Shkollën e Lartë Wesley Girls në Cape Coast në Gana. [2] Ajo mbaroi arsimin e saj terciar në Universitetin e Ganës.

Çmimet dhe vlerësimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agnes ka marrë e Çmimin Kombëtar të Ganës. Ajo është Anëtare e Rendit të Volta Award, i cili iu dha në vitin 2015 nga Presidenti i Ganës John Dramani Mahama. [3][4][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "To the new Ambassador of the Republic of Ghana to the Holy See (January 11, 1997) | John Paul II". w2.vatican.va (në anglisht). Marrë më 2016-11-26.
  2. ^ "Wesley Girls High School - Past Students". wesleygirls.edu.gh (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2016. Marrë më 2016-11-26.
  3. ^ Government, Ghana. "President Mahama confers National awards on 35 personalities - Government of Ghana". www.ghana.gov.gh (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2016. Marrë më 2016-11-26.
  4. ^ Dokosi, Michael Eli. "28 Ghanaians and 5 foreigners given state awards by President Mahama | Primenewsghana.com - 2016". www.primenewsghana.com (në anglisht). Marrë më 2016-11-26.
  5. ^ Online, Peace FM. "Prez Mahama Confers State Honours On 33 Distinguished Ghanaians". m.peacefmonline.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2016. Marrë më 2016-11-26.